"Celé volební období jsem konzistentně proti imunitě. Měla by být jen na politické projevy v Poslanecké sněmovně. Proto budu hlasovat pro vydání," tvrdil ještě minulý týden poslanec ANO Martin Kolovratník, byť hned vzápětí dodal, že v případě Babiše a Faltýnka má poprvé o vydání pochybnosti.

Když jej redakce oslovila v úterý krátce po zasedání poslaneckého klubu s dotazem, zda je nadále rozhodnutý hlasovat pro vydání, poslal nejprve SMS: "Omlouvám se, ale teď bych to nechtěl komentovat."

Později při osobním rozhovoru nebyl o mnoho sdílnější. "Dnešní debata na klubu byla fakt zásadní. Poprvé zazněly informace od kolegů, kteří seděli v mandátovém a imunitním výboru, stejně jako od ministra spravedlnosti," uvedl Kolovratník. A jak bude tedy ve středu hlasovat? "Prioritní pro nás je, že chceme jako klub vystupovat jednotně, to je důležité i pro mě. Tečka. A víc k tomu neřeknu," sdělil Kolovratník a odešel do jednací síně.

Jeho slova o jednotě klubu naznačují, že bude hlasovat proti vydání - v souladu s přáním vedení strany.

Podobně zareagoval také poslanec zvolený za ANO Bronislav Schwarz, který původně tvrdil, že bude hlasovat pro vydání, protože tak hlasoval vždy. Mimochodem, dokonce i v případě, kdy sněmovna dříve hlasovala o jeho vydání k trestnímu stíhání. V úterý po klubu už byl ale opatrnější. "Mám jasno, jak budu hlasovat," podotkl, ale nechtěl říci jak. 

Své konečné stanovisko nechtěl prozradit ani poslanec ANO Pavel Čihák, který před několika dny mluvil o možnosti, že zvedne ruku pro odebrání imunity minimálně u Faltýnka. "U Jaroslava Faltýnka jsem pro, u Andreje Babiše se rozhodnu po jeho vysvětlení na klubu v úterý," tvrdil původně. Ani po jednání klubu nevyloučil, že bude pro vydání. "Jsem pro vydání, ale rozhodnu se po debatě ve sněmovně," řekl. 

Nebudu na hlasování, neřeknu, jsem proti

Dalším zákonodárcem za ANO, který před jednáním klubu tvrdil, že bude pro vydání, byla poslankyně Martina Berdychová. "Budu hlasovat pro vydání," sdělila HN minulý týden. Když byla oslovena včera po klubu, už tato slova nezopakovala.

"Já vám stanovisko neřeknu, protože zítra jedu na zasedání kulturní komise Asociace krajů a hlasování o vydání obou poslanců se nezúčastním. Pro mě by tedy bylo alibistické, abych říkala, jak bych hlasovala," řekla Berdychová. Na následný dotaz, zda si ale stojí za původním názorem, že považuje za správné hlasovat pro vydání, už jen dodala, že svůj názor neřekne. "Protože tady fakt nebudu," podotkla.

Dva poslanci ANO působili minulý týden nerozhodně, ale přikláněli se spíše k tomu, že vydání podpoří. "Zatím jsme ve sněmovně hlasovali vždy pro vydání poslanců, pokud to nesouviselo s výkonem funkce poslance. Rozhodnu se po jednání výboru a poslaneckého klubu, vyslechnutí argumentů pro a proti vydání," řekla před jednáním klubu Radka Maxová. A po jednání? "Mé rozhodnutí bude záležet na středeční diskusi k tomuto bodu ve sněmovně. Věřím, že tam bude dostatek argumentů k tomu, abych se dobře rozhodla," odpověděla.

Naopak poslanec Milan Brázdil je po jednání klubu jednoznačně proti zbavení imunity. "Já jsem pro vydání, ale až pokud přijde opakovaná žádost o zbavení imunity po říjnových volbách. Přijde mi divné, že nynější žádost přichází těsně před volbami. To není určitě náhoda," uvedl. Před týdnem mluvil o tom, že poslanci by měli být vydáni, pokud problém nesouvisí s projevy ve sněmovně. "Zatím proto nevím, jak budu hlasovat. Na jednání klubu se rozhodnu," řekl.

Na názoru, že by Babiš a Faltýnek měli být vydáni, tak nyní trvá naprosto jednoznačně jediný člen klubu, a to poslanec Jiří Zlatuška. Ten ovšem ve sněmovně nebude, odjel na Ekonomické fórum v polské Krynici. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist