Hlavní volební tahák ČSSD, tedy výrazná progrese v daních z příjmu, je v troskách. "Nemanipulujme se sazbami," odmítl plány ČSSD předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula v předvolební debatě týdeníku Ekonom. "Soustřeďme se na to, abychom daně vybírali od všech, kteří mají platit. To bude takových úkolů na čtyři roky politické periody, že je otázkou, zda to vůbec zvládnou," dává odborář své doporučení nové vládě, která vznikne po říjnových sněmovních volbách.

S tím, aby se politici zevrubně podívali na odůvodněnost všech daňových výjimek, souhlasí i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. A dodává, že kdyby se povedlo některé odstranit, teprve pak by daně mohly jít "trochu dolů".

S tím zase souhlasí odborář Středula.

psali jsme v únoru:
Berete v čistém 36 tisíc a více? Máte zaplatit daňové plány ČSSD

Nefungující kalkulačka

Shoda zástupců zaměstnanců a zaměstnavatelů ostře kontrastuje s předvolebními programy stran, které daně postavily do centra svého zájmu. Zatímco strany napravo od středu navrhují jen snižování daní a odvodů, ČSSD na jaře představila systém čtyř sazeb daně z příjmu, který by byl daňově neutrální. "Chceme naprosté většině fyzických osob snížit daň z příjmů," hájil tehdy premiér Bohuslav Sobotka návrh, aby zaměstnanci platili na daních ze superhrubé mzdy 12, 15, 25 a 32 procent. Lidé do 50 tisíc příjmu si měli polepšit, ti více vydělávající pohoršit.

Své příjmy po reformě ČSSD si lidé mohli spočítat na daňové kalkulačce. Jenže na webu spravedlivedane.cz už nějakou dobu není kalkulačka dostupná, a volič si tak může přečíst jen návrhy na změnu firemních daní a novou bankovní daň.

Sociální demokraté tím reagovali na kritiku, že 50tisícová úroveň je příliš nízko nastavená. V srpnu volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek vyhlásil novou a vyšší hranici, kde se výhodnost reformy ČSSD bude lámat: "Více zdaňujeme bohaté, v tomto případě nad 80 tisíc. Naopak úlevu mají ti pod 80 tisíc," řekl v České televizi.

Novou kalkulačku už však sociální demokraté nepředstavili. Pokud by stále platil slib ČSSD, že reforma má být daňově neutrální, ti nejbohatší by museli nově zaplatit na daních desítky tisíc, aby se ostatním mohlo přilepšit o stokoruny. 

Chudším by progrese nepomohla

Proti větší progresi, než kterou nyní zařizují daňové odpočty a takzvaná solidární přirážka, de facto druhá daňová sazba, se v debatě vyslovili i ekonomové. "Ve srovnání OECD má Česko čtvrtou nejnižší příjmovou nerovnost. Nevidím proto argument pro progresivní zdanění," řekla hlavní ekonomka Raiffeisenbanky Helena Horská.

Filip Pertold z think-tanku IDEA při CERGE-EI dodal, že chudší, pro které by měla být progrese výhodná, by nemuseli vůbec žádné přilepšení nakonec dostat: "Ti, kteří mají mediánovou a nižší mzdu, už skoro žádnou daň z příjmu neplatí, takže jim větší progrese příliš nepomůže."

Velké téma, jak volby ovlivní naše peněženky, srovnání daňových slibů stran a vyhodnocení těch nejlepších nápadů najdete v týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek.

Videosestřih z debaty:

Daňovou progresi podle ČSSD nechceme, říkají odbory.

Celý záznam předvolební debaty „Jak zvýšit nízké mzdy“ si můžete prohlédnout zde.

Daňovou progresi podle ČSSD nechceme, říkají odbory.