Opavská firma FAU se soudní cestou domáhá vrácení zabavených peněz ve výši téměř 73 milionů korun, zároveň chce po státu dalších 19 milionů jako úroky. Žalobu společnost podala v úterý.

finanční správa o FAU dál mlčí. Odmítá zveřejnit dokumenty související s likvidací

"Jedná se o finanční prostředky, které jsou součástí majetkové podstaty FAU a jako s takovými s nimi má nakládat insolvenční správce. Společnost FAU nejprve vyzvala finanční správu k úhradě. Následně jsem telefonicky kontaktoval ředitele finanční správy Martina Janečka k jednání i o této situaci," sdělil právní zástupce FAU Alfréd Šrámek.

Dodal, že se s ním šéf Generálního finančního ředitelství Janeček odmítl sejít a finanční správa tuto věc dále neřešila a úroky nezaplatila. "Proto byla FAU nucena žalobu podat," dodal Šrámek.

Ten se údajně obrátil na vedení daňové správy proto, aby se předešlo podání další žaloby na vydání nezákonně exekučně vymožené částky 72,7 milionu. "Svým nezákonným postupem zároveň finanční správa zkracuje práva ostatních věřitelů FAU, přihlášených do insolvenčního řízení," dodal právní zástupce firmy.

Generální finanční ředitelství zatím nechce žalobu blíže komentovat. "Žalobu podanou společností FAU jsme neobdrželi, proto se k ní v tuto chvíli nemůže vyjádřit. Žádost o vrácení vymožených částek Specializovaný finanční úřad obdržel a bude se jí zabývat," uvedla mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová. 

Společnost FAU skončila v konkurzu vloni na podzim. Vlastnila sklad pohonných hmot v areálu přerovské Prechezy z holdingu Agrofert tehdy patřícímu Andreji Babišovi. Chemička měla o sklad, v němž se také přimíchávala biopaliva do nafty a benzinu, údajně zájem. V roce 2014 berní úředníci nabyli dojmu, že firma FAU, kterou podezřívali ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí.

Následovalo vydání zajišťovacích příkazů a okamžitá exekuce. Zároveň vyvstalo podezření, že finanční správa firmu zlikvidovala v Babišově zájmu, domněnku podpořila i tajně pořízená nahrávka, na níž bývalý ministr financí a tehdejší majitel Agrofertu hovoří o likvidaci FAU. 

Daňová správa se hodlá tento týden k případu společnosti FAU vyjádřit, a to na základě zbavení mlčenlivosti, které od firmy získala. "Nadále si stojíme za svým postupem v daném případě a jsme připraveni ho maximálně obhájit. Jsme připraveni veškeré své argumenty sdělit soudu," uvedla Štěpanyová.

Daňová správa se hodlá tento týden k případu společnosti FAU vyjádřit, a to na základě zbavení mlčenlivosti, které od firmy získala. "Nadále si stojíme za svým postupem v daném případě a jsme připraveni ho maximálně obhájit. Jsme připraveni veškeré své argumenty sdělit soudu," uvedla Štěpanyová.  

Zbavení mlčenlivosti nepomohlo, finanční správa o firmě FAU dál mlčí. Odmítá zveřejnit dokumenty související s její likvidací - čtěte ZDE

Nebudeme nic oddalovat, tvrdí hnutí ANO o středečním vydání Babiše a Faltýnka. Program schůze sněmovny je ale nabitý - čtěte ZDE

Vláda bude o zvýšení platů učitelů dále jednat. Nejdřív ale musí najít v rozpočtu další peníze - čtěte ZDE

TOP 09 chce voliče lákat na podporu podnikatelů a proevropskou politiku. Představila osm volebních hesel - čtěte ZDE

Související