Byznysmen a bývalý funkcionář vietnamské komunistické strany Trinh Xuan Thanh se procházel parkem nedaleko centra německého Berlína, když u něj zastavila dodávka s českými poznávacími značkami. Z auta vyskočilo několik lidí, Vietnamce vtáhli dovnitř a unesli zpět do vlasti. Německá vláda záhy z únosu obvinila vietnamské tajné služby.

Komplikovaný případ, který se odehrál na konci července, nyní vyšetřuje kromě německých úřadů i česká Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), kam spadá i specializované oddělení na boj s vietnamskými mafiemi.

Detektivové z NCOZ se na případu podílí proto, že podle zdrojů redakce a týdeníku Respekt se na únosu podíleli lidé žijící delší dobu v Česku. "NCOZ poskytla v rámci mezinárodněprávní pomoci součinnost německým kolegům v podobě dílčích úkonů," potvrdila mluvčí NCOZ Iva Knolová.

Jednou z vyšetřovacích verzí detektivů je, že Vietnamci přišli do Česka před dvěma lety ve skupině vietnamských policistů pozvaných českými úřady na pomoc s odhalováním vietnamského organizovaného zločinu v Česku. 

Především se měli soustředit na mafie působící kolem známé pražské tržnice Sapa. Vzhledem k tomu, že ovládali jazyk, disponovali více kontakty a dokázali se lépe infiltrovat do komunity, měli být pro českou stranu cennými spojenci.

Policie nyní pracuje s verzí, že součástí skupiny bylo od začátku i několik agentů vietnamské rozvědky, o nichž česká strana nevěděla. Právě tito muži mohli být podle policie nyní zapojení do únosu Thanha. 

Kromě toho je Česko do případu zapojené ještě tím, že minulý týden soud rozhodl o vydání Vietnamce označovaného jako H. L. N. do Německa.

"Je žádáno předání jmenovaného k trestnímu stíhání pro trestný čin napomáhání a navádění k aktivitám jako agenta výzvědné služby a napomáhání a navádění k únosu a omezování osobní svobody ve zvlášť závažném případě," stojí v dokumentu státního zastupitelství, který má redakce k dispozici.

Únosu se podle policie H. L. N. účastnil společně s dalšími neznámými útočníky mezi 20. a 23. červencem v Praze a v Berlíně.

Vietnamec si údajně pronajal v Praze dodávku Volkswagen, se kterou byl unesen právě Thanh.

A případ řešilo podle informací Aktuálně.cz i tuzemské ministerstvo zahraničí. Jeho vedení si pozvalo zástupce vietnamské ambasády a sdělilo mu, že jestli se prokáže, že diplomati z ambasády o přípravě únosu věděli, přistoupí česká strana k jejich vyhošťování. K tomu již došlo v Německu, tamní ministerstvo zahraničí vypovědělo jednoho zástupce vietnamského velvyslanectví v Berlíně. 

Thanh i přes tlak německé strany zůstává ve Vietnamu. Deset dní po únosu se objevil v tamní televizi, vypadal unaveně a úzkostlivě, měl rozcuchané vlasy a byl oblečený v červeném tričku. V televizi řekl, že se rozhodl dobrovolně vrátit, aby "čelil pravdě, přiznal se k chybám a omluvil se". Jeho rodina tvrdí, že jde o vynucené přiznání. V případě, že bude odsouzen, mu hrozí doživotní vězení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist