Fond prezidenta Miloše Zemana pro ohrožené děti skomírá. Ubývá nejen dárců, ale i množství vybraných peněz. Letos také více než polovina z vybraných darů v hodnotě 1 859 185 korun nepřesáhla ani jednu korunu. Nejvýznamnějším darem je zatím 1 023 700 korun z Nadačního fondu Ivany Zemanové (první dámy), peníze pocházejí především z tradičního charitativního plesu, který se koná začátkem roku na Pražském hradě.

K důvodu nižšího počtu darů a vybraných peněz se Hrad přímo nevyjádřil. "Chápu, že pro redaktora Bakalových novin je milion korun málo. Klokánkům ale určitě tyto finance pomohou," sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku, proč se nedaří pro fond získat více darů. "Pokud vás trápí nižší objem prostředků, uspořádejte sbírku," dodal.

Čísla však mluví jasně. Od letošního ledna do 28. července zatím přišlo 1128 darů, což je za stejné období nejméně v historii prezidentského fondu. Za stejné období v roce 2016 přišlo 2198 darů a v roce 2015 dokonce 2823. Stejné je to i s počtem vybraných peněz. Od ledna do konce července se v roce 2017 vybralo 1 859 185 korun, loni však 2 515 851 korun.

Fond měl podle původního plánu sloužit na umořování státního dluhu, před dvěma lety ho ale Miloš Zeman použil na pomoc ohroženým dětem z Klokánku. V první vlně v roce 2015 poslal instituci, kterou trápily dluhy, dva a půl milionu korun.

Dary po návštěvě prezidenta

Letos navíc ubyly významné částky od firem, které na fond často dorazily před či po prezidentově návštěvě společnosti. Těch se účastní pokaždé, když vyrazí na cestu do krajů. Loni přispělo pět společností celkovou částkou 531 tisíc korun. Letos to bylo rovných dvě stě tisíc korun od společnosti CCA Group.

Jak prezident Zeman slíbil, stále pokračuje v pravidelném zasílání 60 tisíc korun měsíčně ze své výplaty. Jeho nejbližší však už tak nečiní. Naposledy daroval před měsícem šéf České národní banky Jiří Rusnok čtyři tisíce korun. Kancléř Vratislav Mynář už nepřispívá, naposledy daroval před dvěma lety 50 tisíc.

Sbírka je specifická i v tom, že více než polovina letošních darů není vyšší než jedna koruna. Záměr dárců může být i takový, aby se z fondu zaplatilo více za poplatky než dary. Před tím se už při založení Zeman pojistil domluvou se společností PPF, že se za podobné částky nic strhávat nebude.