Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) na konci minulého týdne pozatýkala skupinu bývalých i současných policistů. Podle inspektorů část z nich vynášela informace ze spisů a interních databází policie. A následně je údajně prodávali soukromým detektivům.

"Zahájili jsme trestní stíhání dvou příslušníků policie, jednoho bývalého policisty a dalších pěti civilních osob," potvrdila informace Aktuálně.cz mluvčí GIBS Radka Sandorová. Podle informací redakce se jedná o dva příslušníky pražské policie venkov-jih.

Inspektoři si na skupinu došlápli proto, že policisté údajně na základě žádostí mimo sbor neoprávněně vstupovali do systémů policie a ministerstva vnitra. "A ty jsou určeny pouze pro služební potřebu," dodala Sandorová.

Policisté měli následně informace, které měsíce získávali třeba z centrálního registru obyvatel, centrálního registru vozidel, pátrání po osobách nebo z evidence k trestní minulosti konkrétních osob, předávat za peníze lidem mimo sbor. A to hlavně soukromým detektivů, kteří je využívali při svém podnikání.

Dva policisté a jeden bývalý člen sboru jsou obviněni ze zneužití pravomoci a z neoprávněného přístupu k počítačovému systému. Bývalý policista byl v době páchání trestného činu u PČR ještě zaměstnán.

Soukromí detektivové se měli podle inspektorů a Městského státního zastupitelství v Praze dopustit navádění k těmto trestným činům. V současné době je všech osm lidí stíháno na svobodě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist