U Suchohrdel na Znojemsku shořelo v pondělí podle prvotního odhadu do 50 hektarů hektarů pole, hořela také silážní jáma, pneumatiky na ní a stoh, hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. Požár jich hasilo 120, hasit pomáhal i vrtulník s bambi vakem. Oznámil to mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš. Zásah se obešel bez zranění. Příčinou požáru je jiskra, která odlétla od kombajnu.

Podle mluvčího mělo pole asi 59 hektarů, část se podařilo zachránit. "Přesná plocha se bude určovat zítra, půjde ale o plochu do 50 hektarů," uvedl Jirouš. Škodu budou majitelé vyčíslovat v úterý.

Hořet začalo po 17:00. Hasičům komplikoval práci hustý černý dým. Podle Jirouše vyjelo k požáru 28 jednotek, celkem 120 hasičů. Na místě byla i chemická laboratoř z Tišnova. "Při vyhlášení zvláštního stupně jdou stranou všechna pravidla," uvedl. Zvláštní stupně poplachu se vyhlašují jen při plošných požárech, kdy hoří nad kilometr čtvereční plochy. V Jihomoravském kraji to bylo od roku 2010 potřetí, kdy byl tento stupeň vyhlášen.

Místostarosta obce Jan Kutner řekl, že původně byl nahlášen požár půl hektaru pole, poté šlo o daleko větší rozsah. Uvedl, že v plamenech byla silážní jáma, která byla zakrytá černou plachtou, jež byla zatížena pneumatikami. Doplnil, že jáma má rozlohu asi 50 krát 10 metrů.

Kolem 19:00 se hasičům podařilo požár uhasit, hořel už jen stoh, který hasiči nechávali vyhořet. "Ta sláma už je pro zemědělce nepoužitelná," uvedl Jirouš. Silážní jámu hasiči podle něj pokryli pěnou, aby nezačala znovu hořet.

Silnice číslo 413 u Suchohrdel byla podle webu dopravních policistů kvůli požáru uzavřena.