Chce vyhrát, ale v nejhorším bere i stříbro. Fandí Evropě i euru, ale stížnosti z Paříže ani z Berlína poslouchat nechce. Do politiky jde pod oživlou značkou ODA, ale klidně bude volit také ODS nebo spolupracovat s Andrejem Babišem. Do boje o post příštího českého prezidenta ve čtvrtek naskočil bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (73) – překvapivý kandidát, který si zatím nedělá velkou hlavu s taktizováním a hledáním nekonfliktních kompromisů přijatelných pro každého. Kandidaturu ohlásil bez velkých příprav jen šest dnů poté, co se k ní nechal přesvědčit. Do kampaně jde s tím, že nejsme malá země a že je Čechům třeba vrátit hrdost, kterou jim Miloš Zeman bere. 

Ve Fortuně máte kurz 13:1 a jste čtvrtý v pořadí. Vsadil byste, že vyhrajete?

Na začátek je to dobrý kurz. Ale já nesázím - a na sebe už vůbec ne. V téhle soutěži se dá pravděpodobnost výsledku těžko posoudit.

Takže věříte ve vítězství, nebo ne?

Jistěže ano, s tím do toho jdu. Ale nezlomí mi srdce, když skončím druhý za Drahošem.

To by znamenalo porazit Miloše Zemana. Jak to chcete udělat?

Z toho, co slyším od lidí, tak jeho obliba už upadá. I u těch, kteří ho dřív volili.

I proto jdete do voleb?

Lhal bych, kdybych tvrdil, že to nehrálo vůbec žádnou roli.

Jako program jste vyhlásil dbát na dodržování ústavy a vrátit prezidentskému úřadu vážnost a důstojnost. To jste myslel jako reakci na Miloše Zemana?

Já mám dojem, že Zeman nebyl jediným prezidentem, kdo byl s těmito věcmi na štíru.

Co konkrétního byste mohl v těchto dvou bodech udělat?

Být důsledně nadstranický. Tedy nepřipouštět si žádné osobní animozity. To je třeba ovládnout. A pak výrazně zvýšit váhu České republiky navenek. Česko není malá země. Deset milionů obyvatel je počet odpovídající Řecku, Portugalsku, Rakousku, Norsku, Finsku, Belgii, Maďarsku… Je nesmysl považovat se za nejmenší z malých zemí. Byla doba, kdy naše království sahalo za Norimberk. Jestli něco nesnáším, tak to je pocit malosti, kdy Čech potká v Itálii Čecha a tváří se jako Ital nebo Němec, aby se spolu nemuseli bavit. Češi musí znovu najít svoji hrdost.

Součástí strategie musí být utrhnout kus voličů, kteří dřív volili Miloše Zemana. Jak to chcete udělat?

Tím, že se budu chovat úplně jinak, ale bez toho, že bych se vymezoval. Já jdu do voleb sám za sebe. Proč bych poukazoval na to, že se Zeman nějak vyjadřuje a nějak chová, když to všichni vidí? A kdo to nevidí, toho stejně nepřesvědčím. Ale když se budu vymezovat, tím jeho elektorát neoslovím, tím spíš je ještě zabetonuju pozici "Je to náš Miloš". Cesta je nabídnout těm lidem něco, po čem možná trochu bytostně touží. Tedy například to, co jsem říkal – být hrdý na sebe a na svoji zemi.

Celý rozhovor si můžete přečíst na www.respekt.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist