Podzimní volby by podle aktuálního průzkumu agentury CVVM s velkým náskokem vyhrálo ANO. Hnutí exministra financí Andreje Babiše od února posiluje, v červnu by ho podle CVVM volilo 34 procent lidí, což je nejvíc od podzimu loňského roku.

Naopak sociální demokracii, nejsilnější vládní straně, se nedaří zvyšovat si oblibu u voličů. Skončila by až třetí, za KSČM. Preference ČSSD od března, kdy měla 22 procent, strmě padají. Čtyři měsíce před podzimními sněmovními volbami by tuto stranu podle modelu CVVM volilo 12 procent lidí. Ještě v květnu přitom její odhadovaná podpora byla o dva procentní body vyšší.

Do sněmovny by se podle nejnovějšího průzkumu dostali ještě komunisté se ziskem 14,5 procenta, občanští demokraté se ziskem 11 procent a TOP 09 se ziskem 6,5 procenta. 

Lidovce podpořilo 7,5 procenta dotazovaných a Starosty jedno procento. Jejich společná koalice ale musí pro vstup do parlamentu dohromady získat deset procent voličů.

"Koalice KDU-ČSL a STAN se v odpovědích neobjevila, kombinace individuálních hlasů pro oba subjekty v modelu činí 8,5 procenta," konstatovalo CVVM.

Sociální demokraté se nyní pokoušejí vývoj zvrátit. Dokonce kvůli tomu před několika dny vyměnili volebního lídra, a tedy i kandidáta na post premiéra. Tím už není premiér Bohuslav Sobotka, ale ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.