Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov znovu kritizoval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) za to, že podle něj krátce před volbami zbytečně vyvolal koaliční krizi, když se rozhodl odvolat ministra financí a šéfa ANO
Andreje Babiše.

Předsedu vlády, s kterým měl v květnu vážný spor kvůli zvažované demisi vlády a odvolání Babiše, označil za šedivou bytost s charismatem lahve od okurek.

Za slušné chování Zeman považuje, že když si někdo před čtyřmi lety vybral někoho jako partnera, tak to s ním ještě čtyři měsíce do voleb vydrží. Když ale někdo vyhazuje svého partnera čtyři měsíce před volbami, "tak se chováš jako svině", uvedl prezident.

"Já se obávám, že na straně pana prezidenta dochází k určitému rozpadu osobnosti, a obávám se, že to bude pouze čím dál tím horší," reagoval premiér Sobotka v Bruselu po čtvrtečním jednání na summitu EU.

Premiérovo vyjádření napadl v podobném duchu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "V případě Bohuslava Sobotky sledujeme rozpad již drahnou dobu. Jako pilný mraveneček rozložil vlastní vládu i ČSSD," napsal na sociálních sítích. Sobotka podle Ovčáčka zkrachoval jako předseda ČSSD, ale teď konečně našel hlasité zastánce, a to v ODS, TOP 09 a v KDU-ČSL.

Pokud by se hodnotila vláda jako v krasobruslení, Zeman by prý Sobotkově týmu dal slušnou známku za technické provedení. "Ale umělecký dojem je mizerný," dodal.

"Politici mají oslňovat v dobrém slova smyslu, ale když tam máte šedivou bytost, která má charisma lahve od okurek, tak těžko můžete oslňovat," uvedl Zeman, jehož už tak napjaté vztahy se Sobotkou se vyostřily během nedávné koaliční krize.

Kdyby mohl prezident Miloš Zeman známkovat členy současné koaliční vlády, jedničku by od něj dostala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Naopak lidovečtí ministři kultury Daniel Herman a zemědělství Marian Jurečka by u hlavy státu propadli. 

Herman na Zemanovo známkování reagoval na Twitteru. 

Ministr zemědělství Jurečka také okomentoval své ohodnocení Zemanem.  "Tak vlastně, jestli to není pochvala," napsal Jurečka a připojil mrkajícího smajlíka.

Politici kvůli Zemanovým slovům hovoří o úpadku politické kultury

Zemanova slova ostře odsoudila například někdejší předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

"Poslední výroky nadále stupňují degradaci prezidentského úřadu. To má za následek prohlubující se frustraci občanů z politiky," uvedla v tiskovém prohlášení. Zeman podle ní nerespektuje etické požadavky, jež na něj klade jeho funkce, a dostává společnost do stavu, který vyhovuje pouze němu.

Podle Němcové šíří Zeman nenávist a netoleranci. "Jeho soustavný atak na slušnost, odpovědnost a na dodržování psaných i nepsaných pravidel způsobil propad politické kultury v České republice na samé dno," uvedla s tím, že hlava státu připomíná nejtemnější postavy českých moderních dějin, které v komunistické éře prezidentský úřad zastávaly. Zdůraznila i to, že Zeman poškozuje obraz Česka ve světě.

Poslanec ČSSD Václav Votava uvedl, že si váží premiéra. "To už bohužel nemohu říci o prezidentovi," konstatoval na Twitteru.

Místopředseda opoziční TOP 09 Marek Ženíšek na stejné sociální síti vyjádřil nepřímo přání, aby Zeman neobhájil svou funkci. 

"Trochu mi uniká ústavní smysl podlézání bývalé manželce amerického prezidenta a nadávání vlastnímu premiérovi do sviní. To této zemi slouží?" tázal se poslanec KDU-ČSL Ivan Gabal.

Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že není Sobotkovým příznivcem, ale Zemanovy výroky představují dno politické kultury. "Je to ostuda. Zemanova ostuda," napsal na Twitteru.

Související