Už druhým rokem se v úterý odpoledne udílely Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. Cenu udílí Asociace nezávislých médií, která sdružuje některé přední české dezinformátory. V porotě kontroverzní ceny i letos zasedl šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl nebo generální ředitel veřejnoprávního Českého rozhlasu René Zavoral.

Kromě Plesla a Zavorala seděl v porotě Vladimír Pekárek ze serveru Prvnízprávy.cz nebo bývalý policejní prezident Stanislav Novotný, který je předsedou Asociace nezávislých médií. Zakládajícími členy asociace jsou kromě něj i Petr Žantovský a také dezinformátoři jako Jan Korál, který spravuje jeden z hlavních prokremelských webů New World Order Opposition, nebo Ondřej Geršl, který stojí za dalším proruským projektem AC24.

Podle Zavorala je ale vše v pořádku, místo v porotě prý vzal, aby mohl na cenu nominovat dlouholetého "rozhlasáka" Ladislava Motla. "Účastním se akce z důvodu, že nemám rád, když se staví bariéry mezi médii, ale naopak by měla vzniknout nějaká míra komunikace. Ta je důležitější než stavění bariér mezi různými světy médií. Byl jsem členem poroty v loňském roce a nevidím důvod, proč bych opět nepřijal členství," řekl Zavoral.

Mluvčí Rady Českého rozhlasu Jiří Vejvoda se k účasti Zavorala v porotě nechtěl vyjadřovat. "Zavoralovu přítomnost v porotě prodiskutujeme na příštím zasedání rady," uvedl pouze.

Bývalý předseda rozhlasové rady Michal Stehlík Zavoralovu účast v porotě považuje za problém. "Myslel jsem, že to byl minule omyl, který se neměl opakovat. Ředitel Českého rozhlasu by se takových akcí účastnit neměl. Už nemůže jít o omyl, ale o rozhodnutí pana ředitele, které je podle mě chybné. Rada by se tím měla zabývat," myslí si Stehlík.

Udělování cen ve Slovenském domě v Praze se Zavoral přímo nezúčastnil, zastupoval ho šéf jeho kanceláře. Oceněni byli třeba dlouholetý novinář Českého rozhlasu Stanislav Motl, bloger Ladislav Větvička, historik Vlastimil Vondruška nebo Zdeněk Zbořil, za celoživotní dílo pak byl oceněn Otakar Miloslav Maria Schmidt a Jana K. Studničková. Během akce také zazpíval Jaromír Nohavica. Ten se zároveň stal kmotrem knihy Otevřené dopisy Petra Žantovského.

Loni ceny získali například Tereza Spencerová z Literárních novin a Parlamentních listů, Tomáš Hauptvogel z Primy nebo Ondřej Neff z Neviditelného psa.

Za "velmi nešťastnou" označil účast generálního ředitele ČRo na této akci odborník na média Václav Štětka. "Legitimizuje spolek, který zaštiťuje média s reputací šiřitelů dezinformací a prokremelské propagandy. Je paradoxní, že se Český rozhlas jako vysoce profesionální a důvěryhodné médium tímto způsobem ocitá ve společnosti obskurních internetových kanálů, jejichž aktivity nemají s opravdu kvalitní a nezávislou žurnalistikou nic společného," sdělil.

Mediální analytik Milan Šmíd se k působení ředitele rozhlasu ani šéfredaktora MF Dnes v porotě nechtěl příliš vyjadřovat. "Je to jejich osobní volba. Já osobně bych to místo přijal jedině tehdy, kdyby se ANM distancovala od zakladatelů Geršla a Korála. Neboť oba mají k nezávislým médiím a žurnalistice daleko," řekl Šmíd.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist