Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) budou moci od listopadu používat při kontrolách například předváděcích akcí skrytou identitu. Pravomoc jim dává novela zákona, kterou v pátek ve třetím čtení schválila sněmovna. "Je potřeba, abychom inspektory chránili. Nepovažuji za spravedlivé, aby museli například předkládat občanské průkazy nebo adresy svého bydliště," řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Často se podle něj stávalo, že se inspektoři stali terčem útoku právě u sebe doma.

Inspektoři dnes musí své osobní údaje zveřejňovat například při kontrolách autobazarů či předváděcích akcí. "Na předváděcích akcích žádají před vstupem organizátoři běžně občanský průkaz, znají pravou identitu inspektorů a vytvoří si seznam, který si případně rozešlou. A podruhé již inspektora dovnitř nevpustí, protože jejich identita je jim známá," uvedl již dříve k návrhu mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Rozšíření pravomocí inspektorů se nelíbí opozici. "Pokud je posíláme do nebezpečného prostředí, můžeme je brzy vybavovat zbraněmi," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. "Je to další zákon, který bojuje proti svobodě. Kvůli dekám a hrncům dáváme inspektorům takovéto pravomoci," přidal se František Laudát (TOP 09). Podle Petra Bendla (ODS) se z kontrolorů ČOI stane nová forma policie. "Pokud bude zákon schválen, je důležité, aby zde byl nějaký kontrolní mechanismus, který bude na inspektory dohlížet," podotkl Bendl.

Nově dostanou inspektoři také možnost vstupovat do uzamčených prostor podnikatele, například při podezření z prodeje padělků. Jedinou výjimkou je jeho obydlí. Při kontrolách na tržnicích se podle inspekce běžně stává, že při kontrole prvního stánkaře kontrolovaná osoba ostatní stánkaře varuje a ti pak zamykají zboží do kontejnerů.

Novela také zpřísňuje podmínky kontrolního nákupu, protože inspektoři ČOI mají v praxi často potíže vyřídit vrácení peněz za kontrolní nákup poté, co jej vrátí.

ČOI by rovněž mohla podle návrhu jednodušeji zjišťovat informace o provozovatelích e-shopů, které nelze běžnou cestou zjistit, a nelze je tedy kontaktovat. Nově by tak o ně mohla žádat například majitele webhostingových služeb, který by měl ze zákona povinnost jí je poskytnout.

Související