Jedním ze dvou členů posádky policejního supervozu BMW i8, který v noci na úterý havaroval na Brněnsku, byl podle dvou dobře informovaných zdrojů redakce zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš. On, stejně jako policista, který vůz řídil, utrpěl vážná zranění. Případ už vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Hrad nehodu odmítl komentovat. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) i policejní prezident Tomáš Tuhý chtějí v případu počkat na výsledky prošetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

"V rámci návštěvy prezidenta republiky v jihomoravském kraji bylo představení techniky Integrovaného záchranného sboru. Kdy bylo předváděno i hybridní policejní vozidlo a byla provedena jak ukázka vozu, tak praktická ukázka," řekla redakci mluvčí jihomoravského kraje Štěpánka Komárová a nově uznala, že ve vozidle byl opravdu civilista. Původně také policie uvedla, že se tak stalo při Zemanově přihlížení. Ten to ale důrazně popřel. Jihomoravská policie následně potvrdila, že prezident osobně u ukázky skutečně nebyl.

Jestli někdo z posádky před jízdou pil není jasné. A to vzhledem k závažným zraněním, které oba utrpěli. "To bude předmětem vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů."

Vůz havaroval poté, co policista utrpěl mozkovou příhodu a ztratil kontrolu nad řízením. Oba členové osádky byli hospitalizováni s vážnými zraněními.

"U muže středního věku lékařka diagnostikovala cévní mozkovou příhodu," upřesnila mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková. Druhým zraněným je podle ní mladý muž, kterého záchranáři s podezřením na vážné poranění páteře převezli do traumacentra brněnské fakultní nemocnice.

Podle informací redakce prezident kvůli nehodě změnil svůj program a Kruliše navštívil v brněnské nemocnici. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odmítl na otázky odpovídat. "Komentuji zásadně věci politického charakteru nebo věci, které se týkají programu pana prezidenta. Věci, které se týkají osobních záležitostí, já zásadně komentovat nebudu," řekl.

Ovčáček nechtěl "neúčast pana Kruliše" komentovat ani na přímý dotaz reportéra v Kozojídkách na Hodonínsku. "Jsou to osobní záležitosti a nepřísluší mi jako tiskovému mluvčímu prezidenta republiky komentovat osobní záležitosti jednotlivých členů prezidentského týmu," řekl.

Kruliše, který organizuje prezidentovy cesty po Česku, v úterý zastupuje kancléř Vratislav Mynář. Ten nebral telefon.

Šéf jihomoravské policie odmítl událost komentovat. "Nebudu k tomu vůbec nic říkat, obraťte se na moji mluvčí," řekl redakci.

Proč civilista Kruliš v policejním voze seděl, není zatím jasné. "V současném stavu se k případu vůbec nebudeme vyjadřovat," řekla mluvčí GIBS Radka Sandorová. Podle informací redakce se událost řešila na ranní poradě Policejního prezidia.

Právník Nezávislého odborového svazu policie ale tvrdí, že všeobecně není možné, aby policista vozil civilistu jen tak. "Není v pořádku, aby policista jezdil s civilistou služebním autem, aniž by plnil nějaké úkony. Záleží ale také na tom, jaký ten policista dostal pokyn. Ale z vlastní vůle nemůže použít služební vozidlo," řekl Petr Tomek.

Hybridní vůz BMW i8 jihomoravští policisté slavnostně převzali 10. května. Policie ho má zdarma zapůjčený na šest měsíců nebo do najetí 20 tisíc kilometrů. Auto je poháněno benzinovým motorem v kombinaci s elektromotory. Je schopno jet až 250 km/h.

Policie bude pomáhat a chránit v supersportovním BMW i8

Policie bude pomáhat a chránit v supersportovním BMW i8