Andrej Babiš už není ministrem financí. Ve středu odpoledne jej z funkce odvolal prezident Miloš Zeman a jmenoval místo něj dosavadního šéfa sněmovního hospodářského výboru Ivana Pilného.
"Chtěl bych vyjádřit velikou úctu a veliké poděkování odstupujícímu ministru financí Andreji Babišovi. Byl to člověk, který vykonal v čele ministerstva financí práci, kterou nedokázal nikdo předtím. Byl to člověk, který dokázal dosáhnout výrazného rozpočtového přebytku, zlepšení výběru daní, snížení daňových úniků a možná právě proto ho provázela závist, která v české kotlině provází každého, kdo je úspěšný, ze strany těch, kdo jsou méně úspěšní, nebo dokonce neúspěšní," řekl Zeman.
"Věřím, že se s Andrejem Babišem ještě setkáme - minimálně na červencové poradě v Lánech, která se jako obvykle koná k tématu státního rozpočtu, a možná i někdy později," dodal.
Prezident zároveň odvolal Babiše i z funkce místopředsedy vlády a na jeho místo jmenoval ministra životního prostředí Richarda Brabce.
Živě: Sledujte odvolání Andreje Babiše z vlády a jmenování Ivana Pilného ministrem financí
Prezident tak nakonec vyhověl žádostem předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Na počátku května se zachoval jinak: k premiérovi mluvil tak, jako by už počítal s tím, že ve vládě končí, přestože premiér avizoval, že návrh na demisi vlády hodlá podat později. Následně při proslovu Sobotky dokonce prezident odešel.
Během několika dnů se politická situace zcela změnila. Před příchodem na Hrad 4. května měl Sobotka v úmyslu jako premiér skončit, když oznámil, že podá demisi celé vlády. Poté co mu dal ale prezident najevo, že i přes tuto demisi by nechal v kabinetu ministra Babiše, Sobotka změnil názor. Pátého května oznámil, že návrh na demisi vlády stahuje, a prezidentovi poslal návrh na odvolání Babiše z postu ministra financí.
Končící ministr Babiš se během středečního dopoledne rozloučil se zaměstnanci ministerstva financí a podle svých slov se bude střídavě věnovat dění ve svém hnutí ANO a poslanecké práci.
"V pátek začnu úřadovat na Chodově jako předseda hnutí ANO, je potřeba tam udělat nějaký pořádek. Tvoříme kandidátky, budu se potkávat s našimi členy a organizacemi," avizoval s tím, že chce pracovat i ze své poslanecké kanceláře.
"Jako poslanec si ve sněmovně udělám kancelář. Budu nějak kombinovat práci poslance a práci v ANO," dodal. Jisté také je, že bude ještě více jezdit za voliči, například ve čtvrtek, kdy by měl jako ministr na programu interpelace ve sněmovně, vyrazí na Kutnohorsko.
Premiér Sobotka tak dosáhl toho, že "dostal" Babiše z financí, a už ve středu začal prohlašovat, jak by se podle něj práce tohoto ministerstva měla pozměnit. Je tak evidentní, že sociální demokraté budou chtít ovlivňovat chod tohoto důležitého úřadu podstatně více než dřív.
"Očekávám od nového ministra financí, že zajistí peníze na navýšení mezd pracovníků v sociálních službách, kultuře a bezpečnostních složkách od 1. července," oznámil Sobotka s tím, že Pilný musí najít v rozpočtu například také peníze na navýšení důchodů, nemocenské, přídavků na děti či zavedení otcovské dovolené.
Živě: Sledujte odvolání Andreje Babiše z vlády a jmenování Ivana Pilného ministrem financí
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist