Dosavadní náměstkyně ministra financí Alena Schillerová míří na post šéfky resortu. Koaličním partnerům ji jako svou nástupkyni navrhl ministr Andrej Babiš. Na postu místopředsedy vlády by ho mohl nahradit Richard Brabec.

Babiš to potvrdil na odpolední tiskové konferenci.

Na dotaz, zda odejde z vlády, neodpověděl.

"Napsal jsem panu premiérovi a panu Bělobrádkovi dopis a požádal jsem o svolání koaliční rady, protože si myslím, že krize se dá vyřešit na úrovni koalice," uvedl Babiš s tím, že podrobnosti zatím nebude zveřejňovat.

"Pan premiér si to přečte a určitě bude reagovat," dodal.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:47
On-line reportáž začíná

Dobrý den, vítejte u on-line reportáže týkající se vládní krize.

08:47
Babiš svolává koaliční radu

Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš zaslal šéfům ČSSD a KDU-ČSL dopis, ve kterém navrhuje, aby jej v čele ministerstva financí nahradila jeho dosavadní náměstkyně Alena Schillerová, místopředsedou vlády by se pak místo něj stal ministr životního prostředí Richard Brabec. Požádal rovněž o svolání koaliční rady.

08:50
Jedná grémium ČSSD

V pátek ráno zároveň jednají špičky ČSSD.

08:53
Sociální demokracie zřejmě odmítne Zemanův návrh

ČSSD pravděpodobně nepřistoupí na návrh prezidenta Miloše Zemana, aby z vlády odešli ministr financí Andrej Babiš (ANO) i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Novinářům to dnes při příchodu na ranní jednání špiček strany řekl ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

Milan Chovanec před jednáním grémia ČSSD

09:00
Zeman hledá záminky

Podobně se o Zemanově návrhu vyjádřil i ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "Jestli tohle chtěl prezident udělat, měl možnost to udělat před týdnem. Taková situace tehdy byla. Ale dvakrát do stejné řeky nevstoupíte, takže když to tehdy prezident neudělal, dneska už tuhle situaci nikdo nevrátí. Dneska je v úplně jiné situaci, dnes tam má žádost, aby odvolal Andreje Babiše," řekl.

Kritizoval přitom prezidenta za to, že dosud k odvolání ministra financí nepřistoupil, Zeman podle něj hledá záminky, proč rozhodnutí odkládat.

Negativně se vyjádřil i o nominaci Aleny Schillerové na ministryni financí, o které ve středu mluvil místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. "To, že je to zrovna ta náměstkyně, která je spojena s tím, že blokovala řádný postup finančního úřadu v případě Andreje Babiše a Agrofertu, tak to mi žádnou radost nedělá," řekl Zaorálek.

Lubomír Zaorálek před grémiem ČSSD

09:08
Krize lidi otráví

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek trvá na dvou věcech. Jednak po prezidentovi Miloši Zemanovi požaduje, aby dodržel ústavu a podle požadavku premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolal ministra financí Andreje Babiše. Za druhé odmítá možnost předčasných voleb, a to dost razantně.

"Nejsme příznivci předčasných voleb a nepodporujeme je," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz s tím, že by bylo dětinské vyhlašovat předčasné volby krátce před těmi řádnými. Konflikt ve vládě chce vyřešit v řádu dní, protože jinak z něj mohou těžit i extremistické strany.

09:13
Babiš je nyní rychle se kazícím zbožím

Základní vlastností Andreje Babiše je, že se nikdy a za žádných okolností nevzdává. I proto vystoupal až tam, kde dnes je. Ale v této chvíli mu jeho zaťatost nikdy neopouštět dobyté pozice mimořádně škodí. Hra o to, za jakých podmínek odejde z vlády − a on nakonec odejde −, připomíná holandskou aukci, kdy se vyvolávací cena snižuje, hlavně aby se zboží s brzo končící trvanlivostí už konečně prodalo. Přečtěte si komentář Davida Klimeše.

09:20
Vládní krize očima serveru Politico
09:28
Nahrávkami by se měla zabývat policie

Chovanec v prezidentově kroku svolat narychlo schůzku lídrů vládních stran nevidí žádnou záludnost. "Byla to neodbornost jeho aparátu, který netuší, že premiér odlétá, byť stačil jeden telefon," říká v rozhovoru s HN místopředseda ČSSD.

Podle něj je v současné době potřeba, aby policie prošetřila dění kolem ministra financí Andreje Babiše.

"Musí být prověřen. Pokud měl v ruce živý spis kauzy Beretta a nenahlásil, že ho od někoho dostal, tak je to třeba minimálně prověřit," říká. Více čtěte v rozhovoru.

09:35
Demonstrace Proč? Proto! očima fotografů

Proti Babišovi a Zemanovi se protestovalo v sedmi městech. Na Václavském náměstí se sešlo až 30 tisíc lidí. Cílem akce bylo vznést požadavek, aby byl Babiš odvolán z funkce a aby po něm ministerské místo nezastával nikdo z hnutí ANO.

Podívejte se na fotografie z demonstrace, která měla název "Proč? Proto!".

09:40
Země, kde se staví jen vzdušné zámky

Když teď Andrej Babiš s Bohuslavem Sobotkou hovoří o krizi "velmi úspěšné vlády", o čem to vlastně mluví?

Už několik let nám politici prezentují jen své sny. Vize o zemi, která je protkána novými dálnicemi, vysokorychlostními železnicemi, vodním kanálem Dunaj−Odra−Labe, rychlodráhou na letiště, novými trasami metra se soupravami bez řidiče. Avšak praktickým výsledkem nynější "budovatelské éry" jsou pouze represivní systémy jako EET či kontrolní hlášení. Přečtěte si komentář Jiřího Pšeničky.

09:50
ČSSD trvá na odvolání Babiše

ČSSD trvá na odvolání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády. Návrhy prezidenta Miloše Zemana, které počítaly i s odchodem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), nejsou pro sociální demokraty přijatelné. Premiér to dnes řekl po jednání politického grémia strany.

Sobotka zopakoval, že za důvody pro odvolání Babiše považuje podezření, že se ministr financí v minulosti vyhýbal placení daní a že ovlivňoval média, která vlastnil.

"Důvody jsou relevantní, návrh leží na Pražském hradě a očekáváme, že prezident republiky bude postupovat podle ústavy. Nediskutovali jsme takzvané prezidentovy varianty, o kterých se mluvilo v Liberci. Nic z toho pro sociální demokracii není přijatelné a trváme na této ústavní cestě," řekl.

09:55
Schillerová musí nejdřív rozptýlit pochybnosti

Reakce ČSSD na návrh nové ministryně financí za hnutí ANO zatím byla taková, že Schillerová musí rozptýlit některé otazníky.

"Je potřeba odstranit pochybnost nad tím, zda finanční správa, která je pod paní náměstkyní, šetřila opravdu korunové dluhopisy. A zda vyšetřování nebránila," uvedl pro Aktuálně.cz/HN ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec.

09:58
Sobotka na sjezdu Rady seniorů ČR

Premiér Bohuslav Sobotka je nyní na sjezdu Rady seniorů ČR. "Já bych chtěl vyzvat seniory, aby si pečlivě přečetli volební programy a aby se zamysleli nad tím, co reálně strany pro seniory udělaly. Chci vám garantovat, že tahle vláda se bude vůči seniorům i nadále chovat vstřícně," zakončil na sjezdu svou řeč premiér.

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 12. května na sjezdu Rady seniorů ČR v Praze.

10:03
Zeman se chová jako rozmazlený samovládce, píše slovenský tisk

Český prezident Miloš Zeman ani ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš nejsou demokratičtí politici. Jejich povahová blízkost a účelové spojenectví je ohrožením demokracie v Česku, napsal dnes slovenský list Denník N v reakci na krizi kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky. List Sme soudí, že důvěrou příznivců ANO Babišovy kauzy neotřesou.

"Sobotka pokus o Babišovo odvolání zbabral, Zeman se ovšem neovládl a tím, jak chtěl Sobotku co nejvíce ponížit, sám sebe ukázal v pravém světle jako velmi zlomyslného starého muže," napsal Denník N. Dodal, že Zeman se chová jako rozmazlený samovládce, pro kterého neplatí žádná pravidla a který svůj úřad nezastává, ale vlastní, podobně jako Babiš vlastní svou stranu.

10:07
Návrh hnutí ANO chce Sobotka probrat s Babišem

Návrh hnutí ANO, že by se novou ministryní financí mohla stát Schillerová, premiér komentovat zatím nechtěl.

ČSSD se jím podle něj v pátek ráno nezabývala. Věc chce nejprve probrat s Andrejem Babišem.

10:15
Jsem připravena ministerstvo převzít, říká Schillerová

Schillerová sdělila, že na uvedené otázky dokáže odpovědět. "Chci udělat konkrétní opatření, aby podobné otazníky nevyvstávaly," uvedla. Řekla také, že je připravena ministerstvo převzít, hodlá se však i nadále soustředit na klíčová témata resortu. "Jsou to zejména nový zákon o daních z příjmu a samododanění," doplnila Schillerová.

10:24
Schillerová nastoupila na ministerstvo loni

Náměstkyně pro daně a cla nastoupila na ministerstvo teprve vloni v lednu. Na místo Babišovy nejbližší spolupracovnice přešla z Generálního finančního ředitelství.

Předtím řadu let vedla brněnský finanční úřad. Hned po nástupu na ministerstvo financí se stala výraznou a viditelnou postavou ministerstva, zejména kvůli zavádění nových zákonů o kontrolních hlášeních a o elektronické evidenci tržeb. Opakovaně byla vidět vedle svého ministra, například na konferencích pro podnikatele na téma elektronické evidence tržeb.

10:32
Zeman na návštěvě Číny

Více než osm desítek podnikatelů doprovází Miloše Zemana na jeho týdenní cestě do Číny. K prezidentovi, který odletěl ve čtvrtek večer bez toho, aby rozuzlil vládní krizi kolem návrhu na odvolání ministra financí Andreje Babiše, se připojí velká jména tuzemského byznysu. Jde i o šéfa PPF Petra Kellnera a šéfa mladoboleslavské Škody Auto Bernharda Maiera. Ti by měli podle zdrojů HN Zemana doprovázet i při dnešní audienci u čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

10:42
Nejbližší termín parlamentních voleb je o prázdninách

Vybrat nové uživatele křesel ve sněmovních lavicích ještě před prázdninami už voliči určitě nezvládnou. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo vnitra a kterou mají HN k dispozici. Nejbližším termínem pro konání předčasných parlamentních voleb je podle ní 14. a 15. červenec.

Vypsat volby na školní prázdniny si ale shodně nepřeje žádná z politických stran. Tuší, že by se to negativně odrazilo na volební účasti i náladě lidí. "Otravovat lidi volební kampaní přes prázdniny není dobrý nápad," shrnul názor většiny politických kolegů předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

10:53
Zeman přebíjí případ Babiš milostí pro vraha

Prezident Zeman ve čtvrtek odletěl do Číny, kde se bude učit stabilizovat společnost.

U nás to dělá tak, že po návratu udělí milost dvojnásobnému nájemnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi odsouzenému na doživotí a zeptá se Ústavního soudu, jestli věta "prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády" znamená, že prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády. Komentář Martina Fendrycha čtěte zde.

11:02
Příliš laskavá obrana demokracie

Po středeční masivní demonstraci na Václavském náměstí se facebookoví přátelé pokusili protest proti Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi zopakovat. Přišlo skoro tisíc lidí, laskavých a kreativních. Podívejte se sami.

11:07
Zeman se sešel s čínským prezidentem

Prezident Miloš Zeman se dnes v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Zeman při setkání řekl, že do Číny přijel proto, aby podpořil projekt novodobé Hedvábné stezky, která má posílit obchodní vztahy Číny s Evropou. Uvedl také, že by byl rád, aby tato stezka vedla až do České republiky.

Po setkání národních delegací se oba prezidenti zúčastní podpisu několika memorand, která by se měla týkat ekonomických záležitostí.

Zeman na návštěvě v Číně

11:15
Zatím není jasné, kdo nahradí Valachovou

Velmi krátce se členové grémia věnovali nástupci odcházející ministryně školství Kateřiny Valachové. "Pan premiér to zvažuje a zvažuje více variant. Konkrétní jména nepadla," uvedl ministr vnitra.

11:21
Fiala kritizuje Babiše

Předseda ODS Petr Fiala kritizuje na Twitteru Andreje Babiše za jeho výrok v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Počet lidí na středeční demonstraci odpovídá počtu "lajků" na můj výrok ve sněmovně," řekl Babiš. Fiala jeho výrok přirovnal ke znevažování počtu demonstrantů komunistickými funkcionáři v roce 1989.

11:33
Čeští europoslanci nechtějí, aby EP řešil kauzu médií

Na předsedu frakce Evropské lidové strany (EPP) v europarlamentu Manfreda Webera se obrátilo pět českých členů frakce ve snaze dosáhnout stažení bodu o situaci médií v ČR z programu plenární schůze na počátku června. V pátek to řekla autorka dopisu Weberovi Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), podle které sice není možné problémy kolem střetů zájmů ministra financí Andreje Babiše bagatelizovat, Česká republika ale věc umí vyřešit sama.

"Chápu kolegy z jiných zemí, že se o to zajímají. Ale na jednání europarlamentu by to mělo přijít až ve chvíli, kdy se ukáže, že si s tím nevíme rady. My to řešit umíme, máme na to páky," řekla dnes Šojdrová. Debatu o stavu v ČR si umí případně představit jako součást širší diskuse, třeba o svobodě médií v celé EU.

11:44
Je důležité, aby se o věcech mluvilo

Předseda české delegace v EPP Luděk Niedermayer (za TOP 09) je k plánu poněkud vstřícnější. "Nebylo to ale něco, co jsme my iniciovali," řekl.

Europoslanci debaty o situaci v členských zemích obvykle vítají i proto, aby se o věcech mluvilo a aby se další státy různými pochybnými kroky neinspirovaly.

Lidé jako maďarský premiér Viktor Orbán, šéf polské vládnoucí konzervativní pravicové strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kacziński či Andrej Babiš Evropu podle Niedermayera posouvají "k jiným hodnotám a pravidlům".

12:05
Četba by mohla politiky zbavit přehnané sebejistoty

Politikům se někdy stává, že se začnou považovat za neomylné, za střed vesmíru. Jen si vzpomeňte na Václava Klause, Miloše Zemana, na Donalda Trumpa, ale také teď na Andreje Babiše.

Všichni by měli mít na paměti slova francouzského velvyslance ve Washingtonu o americkém prezidentu Woodrowu Wilsonovi: "Kdyby ten člověk žil o pár století dřív, byl by největším tyranem na světě, protože ho ani nenapadne, že by se snad někdy mohl mýlit."

Četba rozšiřuje obzory a dnešní politiky by jejich přehnané sebejistoty mohla zbavit. Přejme si, aby alespoň občas otevřeli knihu. Přečtěte si autorskou stranu HN od Ondřeje Housky.

12:16
Projednávání svobody médií v Česku by zemi mohlo uškodit

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) varuje, že projednávání bodu svobody médií by pro Českou republiku byla obrovská ostuda.

"ČR, která je dlouhodobě považována za ekonomického tygra EU, daří se jí a je vnímána v oblasti svobody médií jako velmi svobodná země, bude nyní protahována přes obrovský evropský kolos, kritizována a vnímána jako země třeba z Balkánu," poznamenal.

Také podle jeho kolegy Stanislava Polčáka (STAN) by diskuse Česko v Evropské unii poškodila.

Projednávání bodu nepodporuje ani europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09). Je to podle něj na jedné straně doklad toho, "jak velkou ostudu" Babiš a prezident Miloš Zeman svým chováním dělají Česku. Není si však jist, zda projednávání bodu situaci v ČR pomůže. Diskuse v EP by prý totiž mohla vést k tomu, že oba u části veřejnosti a voličů "dostanou punc mučedníků, na které útočí i Brusel", což oba začnou využívat v předvolební kampani.

12:30
Zeman je na summitu k Hedvábné stezce jediný z EU
12:40
Zeman se snaží odvést pozornost

Podle politologa Tomáše Lebedy má milost, kterou se Miloš Zeman chystá udělit Jiřímu Kajínkovi, pouze odvést pozornost od problémů s Andrejem Babišem.

"Načasování je jednoznačně spojené s tím, že místo aby se teď řešil problém pana ministra financí, tak se bude řešit pan Kajínek. Povede to k rozmělnění pozornosti a odvedení pozornosti od toho, co je naprosto podstatné," řekl.

Politoložka Vladimíra Dvořáková je přesvědčena, že načasování souvisí spíše s blížícími se prezidentskými volbami. "Kajínek má všechny rysy romantizujícího vyprávění, na kterém prezident může získat další okruhy voličů, které se o politické otázky nezajímají," řekla.

12:59
ODS porovnala středeční demonstrace s rokem 1989
13:10
Sobotka v DVTV

Klesla politika na úplné dno? Jak bude dál řešit vládní krizi? Sledujte rozhovor s premiérem právě teď na DVTV.

 

13:13
Babiš nevidí důvod, aby Sobotka neakceptoval Schillerovou

Andrej Babiš nevidí důvod k tomu, aby odešel z ministerstva financí. Během své účasti na dnešním sjezdu Rady seniorů ČR ale novinářům řekl, že bude odvolán na návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

ANO už navrhlo jako jeho nástupkyni koaličním partnerům dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou. Babiš nevidí důvod k tomu, aby její jméno Sobotka neakceptoval.

Navrhovaná náměstkyně podle Babiše představuje profesionální úřednici, která celý život pracuje ve finanční správě a není v žádné straně. Svůj návrh považuje Babiš za nejlepší řešení k odblokování současné situace. "Není důvod, aby pan premiér neakceptoval náš návrh a nepředložil ho panu prezidentovi," řekl.

Sobotka má podle Babiše problémy ve straně a svým postupem chce ukazovat "silná ramena". "Nechci být jablko sváru mezi panem prezidentem a panem premiérem, nejlepší řešení je, aby pan premiér akceptoval našeho nominanda. Doporučuji, aby paní náměstkyni přijal, to je velice rychlé řešení," dodal.

13:14
Zaorálkova kritika Schillerové? Nesmysl, říká Babiš

Za nesmysly označil Babiš výhrady ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ten před dnešním ranním jednáním grémia sociální demokracie Schillerovou kritizoval, protože podle něj blokovala řádný postup finančního úřadu v případě Babiše a Agrofertu.

13:17
Valachová podá demisi odpoledne

"Já mám demisi připravenou a podám ji odpoledne panu premiérovi. Na schůzce budeme situaci řešit, zatím to nechci více komentovat," uvedla ministryně školství Kateřina Valachová na jednání Národní rady pro sport.

13:24
Odmítněte demisi Valachové, zachovala se dobře, vyzval Sobotku šéf olympioniků Kejval

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval po zasedání Národní rady pro sport řekl, že premiér Bohuslav Sobotka by měl odmítnout demisi ministryně školství Kateřiny Valachové. "Z hlediska transparentnosti jednala velmi dobře, kulturu ve sportu posunula dopředu, i když to tak nemusí vypadat," prohlásil. Podle něj doplatila na to, že se snažila nastavit jasná pravidla pro rozdělování peněz bez vlivu jednotlivců. Kolegové z rady ho prý jednohlasně podpořili.

13:35
Klesla politika na samé dno?

"Já myslím, že neklesla na samé dno. To by klesla, kdybychom situaci neřešili. Já chci, abychom patřili mezi země, které mají elementární politickou kulturu," odpovídá premiér Bohuslav Sobotka na úvodní otázku v DVTV.

13:36
Snažím se nedělat ostudy, říká Sobotka

"Já dodnes nevím, proč byl Pražský hrad zatížen takovou komedií," odpověděl Sobotka na otázku, jestli byla schůzka na Hradě osobní. "Já nemám žádnou rozvědku na Hradě, můj protokol to nemohl ovlivnit, nezatahuji osobní vztahy do politiky," dodal premiér. "Bylo to trapné, zbytečné a nikdo nic takového neměl zapotřebí. Myslím, že to bylo trapné i pro všechny, kdo se to na museli dívat," řekl.

13:37
Nenutil jsem Babiše k nákupu dluhopisů

"Já jsem nenutil Andreje Babiše k nákupu korunových dluhopisů v době, kdy byl ministr financí," odpověděl Sobotka na otázku, jestli cítí zodpovědnost za současnou politickou krizi.

13:38
Zeman se na Ústavní soud nikdy neobracel

"Prezident se nikdy na Ústavní soud neobracel a mým předchozím odvoláním ministrů vyhověl," řekl Bohuslav Sobotka v DVTV s tím, že nechápe, proč je to nyní jinak.

13:39
Zeman se snaží vyhovět Babišovi

"Zeman se chová účelovým způsobem, snaží se vyhovět Andreji Babišovi a podporuje ho," řekl Sobotka.

13:40
Prezident hází premiérovi klacky pod nohy

"Musím si poradit i s prezidentem republiky, který mi čas od času hází klacky pod nohy," komentoval Sobotka svůj vztah se Zemanem. Dodal také, že pro něj není spor osobní a bez ohledu na sympatie či antipatie k Zemanovi chce situaci vyřešit.

13:43
Budu hledat spolupráci s Andrejem Babišem i nadále

"V rámci možnosti toho, aby vláda dokončila věci, na kterých jsme se shodli, budu hledat cestu, aby spolupráce mohla fungovat, byť to bude obtížné," říká Sobotka.

13:47
Naučil jsem se Babišovi neustupovat
13:48
Babiš nemůže zůstat ve vládě

Podle Sobotky nemůže nastat situace, kdy Andrej Babiš setrvá ve vládě. Pokud Zeman nevyhoví premiérově žádosti, hodlá podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.

13:49
Babiš veřejně lhal

"Nemohu za to, že ve vládě sedí člověk, který veřejně lhal," odmítá Sobotka vinu za nynější krizi. Dodal také, že jiní ministři odešli kvůli mnohem menším problémům, než má nyní Andrej Babiš.

13:50
Sobotka: Nejsem žádný uličník
13:51
Nový ministr financí nesmí mít vazby na Agrofert

"Definoval jsem obecné podmínky, které budu při výběru uplatňovat: Chci, aby byl kandidát odborně způsobilý, a chci, aby to byl člověk, který se nepohyboval ve strukturách Agrofertu," uvedl Sobotka. Konkrétní personální řešení chce premiér projednat osobně s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem.

14:06
Jsem rád, že nemusím kontrasignovat milosti

"Je to kontroverzní milost," reagoval na rozhodnutí Miloše Zemana omilostnit Jiřího Kajínka Sobotka a připomněl Zemanův slib, že bude dávat milosti pouze smrtelně nemocným a v případech, kdy nebyl spáchán závažný trestný čin. Podle něj může být toto rozhodnutí součástí předvolební kampaně prezidenta. "Já jsem rád, že prezidentské milosti nemusím kontrasignovat," dodal.

14:08
Babiš potvrdil, že místo sebe navrhl Schillerovou a Brabce

Andrej Babiš na tiskové konferenci potvrdil, že na post ministra financí navrhl svou náměstkyni Alenu Schillerovou a na post místopředsedy vlády Richarda Brabce.

Dodal, že předpokládá, že premiér jeho návrh přijme.

14:12
Za krizi může Sobotka

"Já se musím zásadně ohradit vůči jeho opakovaným vyjádřením," zopakoval Babiš s tím, že za celou vládní krizi může premiér Sobotka. Dodal, že předpokládá, že ho prezident odvolá, ale jako již mnohokrát doplnil, že pro jeho rezignaci není žádný důvod.

14:12
Do kampaně proti Babišovi se podle něj zapojili i europoslanci

Babiš také znovu zmínil, že je proti němu vedena kampaň, do které jsou podle něj zapojeni i europoslanci.

14:12
Zaorálkovi jsem nevyhrožoval, opakuje Babiš

Obvinění Lubomíra Zaorálka, že mu Babiš vyhrožoval svými médii, označil předseda hnutí ANO znovu za lež.

14:15
Schillerová podle Babiše není blízká hnutí ANO

Andrej Babiš označil za nejrychlejší řešení své odvolání a jmenování Schillerové ministryní. Ohradil se také vůči pochybám, že je blízká hnutí ANO. "Na ministerstvu financí není nikdo z hnutí ANO, jak je tomu na jiných úřadech například ČSSD," dodal.

14:15
Pokud Sobotka akceptuje Schillerovou, krize se vyřeší

"Pokud pan premiér urychleně zareaguje na náš návrh a přijme paní náměstkyni, řešení krize je velmi jednoduché. Pan premiér může urychleně předložit tento návrh panu prezidentu Zemanovi, který se i tak zajímá, kdo bude po mně na tomto postu, a celá krize je vyřešená a můžeme si ušetřit paralýzu vlády," zdůraznil Babiš.

14:16
Babiš: V životě jsem živý spis neviděl

"Já jsem v životě živý spis neviděl. Nevím ani, co to je živý spis. Je to lež," řekl Babiš v reakci na výrok ministra vnitra Milana Chovance v Hospodářských novinách, že by měl být Babiš vyšetřován.

14:17
Prioritní je rozpočet

Podle Babiše bude prioritou nové ministryně především rozpočet.

14:20
Milost pro Kajínka prezident lidem určitě vysvětlí, myslí si Babiš

"Je to rozhodnutí pana prezidenta. Ještě minulý rok měl jiný názor, teď názor změnil. Určitě to lidem vysvětlí," komentoval Babiš rozhodnutí Miloše Zemana udělit milost Jiřímu Kajínkovi.

14:23
Pokud Sobotka neakceptuje Schillerovou, nemá zájem krizi řešit

"Pokud by to pan premiér neakceptoval, tak mě přesvědčí, že nemá zájem na řešení této krize," odpověděl na dotaz, co bude dělat v případě, že premiér neschválí Alenu Schillerovou do funkce ministryně.

14:41
Babiš odmítl výhrady k Schillerové

Andrej Babiš odmítl výhrady ČSSD, že by jeho náměstkyně Alena Schillerová ovlivňovala činnost finanční správy. Jejím jmenováním ministryní by premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) urychlil konec krize, uvedl dnes Babiš. Sobotku požádal o schůzku, termín je již dohodnut, odmítl jej ale upřesnit. Babiš dále vyzval premiéra, aby také svolal koaliční radu.

14:58
Valachová podá demisi odpoledne

"Za premiérem jdu dnes odpoledne. Jsem připravená demisi podat," komentovala to Valachová. Postoj sportovců ji překvapil, zatím o něm nepřemýšlela.

15:03
Stanjura (ODS): nominace Aleny Schillerové na ministryni financí je nepřijatelná
15:23
Kalousek kritizuje nominaci Schillerové
15:24
Kritizoval také vulgární slovník Andreje Babiše, týkající se europoslankyně Grässleové
15:35
Předsednictvo ČSSD se sejde k jednání o vládní krizi

Předsednictvo ČSSD vyslechne dnes odpoledne zprávu o tom, jak užší vedení strany v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou řeší vládní krizi. Schvalování zbývajících lídrů kandidátek pro podzimní sněmovní volby odsunulo o týden. Novinářům to krátce před začátkem jednání v Lidovém domě řekl místopředseda strany Jan Birke.

15:45
Místopředsedové mají o Schillerové pochybnosti

Jan Birke, stejně jako další místopředsedové ČSSD Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek, zpochybnil nezávislost kandidátky hnutí ANO na případnou ministryni financí Aleny Schillerové. "Mám pocit, že nezařazovala zrovna větší rychlost při řešení problémů, které Andrej Babiš bezpochyby má. Takže já, jako Jan Birke, s tím mám trošku problém," uvedl. Stejně tak je podle něj diskutabilní, že ministr životního prostředí Richard Brabec nebyl spojen s bývalým Babišovým holdingem Agrofert, kdy "pouze řídil jeho dceřinku", když byl generálním ředitelem lovosické chemičky Lovochemie.

16:01
Zeman se neporadil s psychology ani se správou věznice

Zemanovi je v případě milosti Kajínkovi vytýkáno to, že se neporadil s vězeňskou správou ani psychology, tedy těmi, kteří jsou s vězněm nejvíce ve styku.

Že je takový postup neobvyklý, se shodli bývalí ministři spravedlnosti Pavel Rychetský a Jaroslav Bureš.

16:06
Hrad se ke zjišťování rizik nevyjádřil

Sám Hrad se k tomu, jak si zjišťoval možná rizika Kajínkova dřívějšího návratu na svobodu, odmítl vyjádřit.

17:22
Politici se Zemanovu rozhodnutí většinou podivují

Nad rozhodnutím prezidenta Miloše Zemana, který chce omilostnit doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka, se pozastavila většina politiků oslovených ČTK. Nezarazilo ani nepohoršilo pouze bývalou nejvyšší státní zástupkyni a ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (ČSSD). Podle místopředsedy Senátu Jiřího Šestáka z klubu Starostů tím Zeman účelově odvádí pozornost od vládní krize. I někdejší ministr vnitra František Bublan (za ČSSD) má za to, že se tím prezident snaží "přebít" své nynější potíže.

18:55
Sobotka chce návrh na nástupce Valachové do konce května

Návrh na jmenování nástupce Kateřiny Valachové (ČSSD) v čele ministerstva školství chce mít premiér Sobotka (ČSSD) připraven do konce května. Dnes ministryni, která podala rezignaci kvůli vyšetřování kauzy dotací ve sportu, poděkoval na jednání širšího vedení strany. Chce s ní jednat o dalších prioritách resortu a předání agendy. Rezignaci Valachová podala k 31. květnu.

19:19
Sobotka dostal podporu od předsednictva ČSSD

Poprvé od vypuknutí vládní krize se dnes sešlo širší vedení předsednictva ČSSD. Sobotka od svých spolustraníků dostal podporu k odvolání ministra financí Andreje Babiše. "Získal jsem také podporu, pokud jde o moji snahu trvat na dodržování ústavy, pokud jde o můj postup ve vztahu k prezidentu republiky," konstatoval.

20:52
Babiš: Jednání o obsazení čela MF budou pokračovat příští týden

Jednání o obsazení čela ministerstva financí budou pokračovat příští týden, sdělil ČTK vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle informací ČTK dnes večer jednal s předsedou vlády a ČSSD Bohuslavem Sobotkou o návrhu ANO nominovat na ministryni financí svou dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou a na vicepremiéra ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

21:52
Konec online přenosu

Online přenost z dění ohledně vládní krize a prezidentovy cesty do Číny pro dnešní den končí. Loučíme se s vámi z karlínského newsroomu a o dalším dění budeme informovat v následujících dnech.