V pondělí odpoledne se objevila další ze série nahrávek, na kterých má údajně mluvit ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s dnes již bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Nahrávku zveřejnil, stejně jako ty předchozí, twitterový účet Julius Šuman. Kdo za tímto účtem stojí a jaká je jeho motivace ke zveřejňování těchto nahrávek, není zřejmé. Na třetí nahrávce ministr s novinářem probírá živý policejní spis týkající se kauzy Beretta. 

Novinář na nahrávce konzultuje zveřejnění informací, které by podle jeho názoru mohly poškodit ČSSD a ODS. Současně nabízí, že může zajistit jejich publikaci i v jiných médiích, než jsou tituly, které měl v té době vlastnicky pod kontrolou Andrej Babiš.

"Evidentně jsem se stal obětí cílené provokace nastrčeného agenta, který mě měl kompromitovat," tvrdí Babiš. Podle něj právě ten vypouští sestříhané nahrávky. "Kde jsem ale i tak velmi pasivní. Každý, kdo si to poslechne, si musí všimnout, jak moc mi to vnucuje," uvedl Babiš a připomněl spekulace, podle nichž měl Přibil "kontakty na kmotry". Nevyloučil ani vliv politických oponentů. Jde o likvidační kampaň zakrývající korupci na ministerstvu školství, uvedl Babiš v SMS zprávě.

"Sháním veškeré záznamy z ÚOOZ k vyšetřování Beretty, už jsem sehnal výslechy jednotlivých lidí," říká na záznamu novinář údajnému Babišovi. Ten jej na nahrávce, jejíž pravost nebylo možné ověřit, poslouchá a pak dává instrukce. "Já bych to nechal, načasoval bych to někdy před ten jejich sněm socanský a něco před volbama," odpovídá údajný Babišův hlas.

Přibil také mluví o tom, že je schopen informace "pustit" jinam. "Aby to napsali třeba v Právu, když jsem tam deset let dělal," tvrdí a dodává, že na tom by se domluvil s "Frantou Nachtigallem" - ředitelem strategického rozvoje Mafry. V Právu by se chtěl domluvit s "dobrým kamarádem" Jiřím Barešem.

Na závěr Přibil říká, že zdroje původu dokumentů jsou policisté nebo bývalí policisté, a že vyzvídají, jestli "se může počítat" s tím, že by se v budoucnu bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta stal ministrem. Babiš na to říká, že mu Šlachta vzkázal, že by chtěl být policejním prezidentem.

Neznámý autor vystupující pod jménem Julius Šuman (jméno předrevolučního důstojníka StB, který měl údajně řídit Babiše, podezíraného ze spolupráce s komunistickou tajnou službou) nejdříve na internetovém serveru YouTube publikoval sestříhané audio, kde šéf ANO velmi vulgárně mluví o sociálních demokratech i o svých zaměstnancích. Druhá nahrávka zase naznačuje, jak Babiš může využívat svá média pro politické účely.

Šéf ANO pro redakci zopakoval, že se stal obětí provokace.  "Každý, kdo si to poslechne, si musí všimnout, jak moc mi to vnucuje. Podle některých měl tenhle člověk kontakty na kmotry, není ale vyloučeno, že v tom jsou i moji političtí oponenti. Je to kampaň, která má za cíl zakrýt korupci na ministerstvu školství a mě zlikvidovat," zdůraznil.

Andrej Babiš na předchozí nahrávky zareagoval podáním trestního oznámení. "Považuji za nehorázné, že někdo může odposlouchávat místopředsedu vlády v jeho vlastním objektu," vzkázal prostřednictvím své tiskové mluvčí. Posléze potvrdil, že na těchto nahrávkách mluví se zmíněným novinářem z MF Dnes on sám. "Udělal jsem chybu. Konečně jsem si ty nahrávky poslechl, a i když jsem přesvědčený, že jsem nikoho neúkoloval, přiznávám, neměl jsem se s tím novinářem vůbec scházet. Byla to předem zorganizovaná provokace. Podělal jsem to," napsal v neděli na Facebooku šéf ANO.

"Je to neuvěřitelné a zcela nepřijatelné chování. Vypadá to, že ministr financí Andrej Babiš zřejmě zneužíval v politickém boji nejen svoje média, ale i nelegálně pořízené policejní spisy. Povinností každého občana, a politika dvojnásob, je obrátit se v situaci, kdy se mu do ruky dostane živý spis, na policii. Andrej Babiš by měl doložit, že tak tehdy okamžitě učinil," řekl premiér Bohuslav Sobotka v reakci na nahrávky.

Na novou nahrávku už reagovali Babišovi političtí konkurenti z ČSSD, TOP 09 či ODS. "Andrej Babiš tu novinářskou provokaci kopal od sebe tak, že by to všechno načasoval před ten sněm socanskej… a taky před volby…," napsal na Twitteru sociálnědemokratický předseda sněmovny Jan Hamáček.

"Andrej Babiš by po zveřejnění třetí nahrávky měl okamžitě rezignovat, zcela odejít z české politiky a omluvit se všem občanům, že jim lhal a podváděl je. Obsah třetí nahrávky je tak závažný, že není jiná možnost," uvedl místopředseda ODS Martin Krupka.

"Trestní oznámení měl Babiš podat, když dostal do ruky živé spisy. Teď, když to na něj prasklo, má smůlu. Už je pozdě," reagoval šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Připojil se i europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. "Dnes zveřejněnou třetí nahrávku hovoru Andreje Babiše s novinářem Přibilem považuji za nejzávažnější. Pokud Andrej Babiš disponoval nezákonnými informacemi z otevřeného policejního spisu, tak nejde jen o nepřijatelné praktiky, ale může se jednat také o trestný čin. Podezření z této poslední nahrávky by tak měl nejen vysvětlit sám Babiš, ale měla by být také důkladně vyšetřena policií," uvedl.

Novináři deníku MF Dnes a serveru iDNES.cz vydali prohlášení svých redaktorů, ve kterém odmítají, že by jeden člověk mohl ovlivňovat chod redakce, a vyzývají vedení i Andreje Babiše, aby zabránili opakovanému politickému vlivu na zpravodajství.

Firma, kterou donedávna vlastnil ministr financí a šéf hnutí ANO Babiš, vydává deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny, provozuje i zpravodajský server iDNES.cz.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden poslal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na Babišovo odvolání. Ten oznámil, že si dokument prostuduje v pondělí. Mluvčí Jiří Ovčáček na Facebooku naznačil, že se hlava státu ministra zatím odvolávat nechystá.

"Pánové ale mají smůlu, Miloš Zeman není Edvard Beneš verze únor 1948," napsal zřejmě s odkazem na vládní krizi z února 1948, kdy prezident Beneš přijetím demise demokratických ministrů umožnil dovršení komunistického převratu.

Související