Nezdaněné korunové dluhopisy Andreje Babiše, kvůli kterým hrozí ministru financí odvolání z vlády, začal prověřovat specializovaný finanční úřad v Praze. Informace Respektu potvrdil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka a nepřímo i šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, podle kterého se budou prověřovat všechny podobné dluhopisy.

Šetření je součástí daňové kontroly v Agrofertu; běží už několik týdnů a zatím se čeká na výsledek. Není však jasné, jak dlouho bude kontrola trvat a zda ještě nějak ovlivní současnou vyhrocenou politickou situaci, kterou by měl premiér Sobotka rozetnout v nejbližších dnech. Zájem daňových kontrolorů je přitom důležitou okolností vládní krize, jejíž podstata se točí v první řadě právě kolem Babišových dluhopisů.

Nezdaněné korunové dluhopisy Andreje Babiše, kvůli kterým hrozí ministru financí odvolání z vlády, začaly zajímat policii. Podle informací Respektu navštívili policisté Babišovu společnost Agrofert a zajímali se o dokumenty k finančním operacím firmy.

"Je to pravdivá informace," potvrdil Respektu sám ministr financí a šéf vládního hnutí ANO Babiš. Na dotaz, zda je policejní akce skutečně zaměřená na dluhopisy, Babiš odpověděl: "Ano." Za zájmem detektivů vidí Babiš ministra vnitra Milana Chovance z konkurenční ČSSD.

Věrohodné vysvětlení

Inkriminované cenné papíry vydal Agrofert na konci roku 2012, tedy těsně předtím, než ze zákona vypadla možnost udělat z dluhopisů výhodnou daňovou kličku. Agrofert vydal 28. prosince 2012 tři miliardy dluhopisů CZ0003509507, každý za korunu se splatností deset let a s úrokem šest procent. Babiš, tehdy ještě šéf Agrofertu, byl jediným, kdo dluhopisy posléze nakupoval.

Část si jich pořídil až v roce 2014, kdy už byl ministrem financí. Na úrocích z dluhopisů Babiš ročně dostává 90 milionů korun, které nemusí danit. Kouzlo je v tom, že úroky z korunových dluhopisů jsou jen v haléřových položkách, takže podle starého nedokonalého zákona se daň z tohoto příjmu zaokrouhluje na nulu. Podobné dluhopisy vydalo 436 firem, z toho většina právě až koncem roku 2012 před opravou zákona.

Sobotka a většina sněmovny kritizuje Babiše za to, že celý tento příběh – a některé další, jako třeba nedořešené Čapí hnízdo – pořád neobjasnil a nevyvrátil podezření z krácení daní. V tomto smyslu poslanci všech stran s výjimkou ANO odhlasovali 15. března usnesení, aby Babiš své kauzy "věrohodně vysvětlil" a v případě dluhopisů přesvědčil sněmovnu, že tyto papíry neměly sloužit jen jako daňová úspora. Právě posledního dubna Babišovi uplynula lhůta pro odpověď.

Babiš poslal své písemné vysvětlení do Poslanecké sněmovny v pátek, zopakoval v něm ale jen to, co již říkal dříve. Parlamentní usnesení Sobotku zavazuje, aby proti Babišovi v případě nesplnění úkolu "vyvodil důsledky" – na což se nyní čeká. Sobotka si vzal víkend na rozmyšlenou, aby rozhodl, jak dál. V uplynulém týdnu odvolání vypadalo vzhledem k jeho neměnnému postoji jako zcela reálná varianta, o které už mluví i sám Babiš.

Mnozí daňoví experti, například někdejší Babišova náměstkyně Simona Hornochová, líčí korunové dluhopisy jako jasné zneužití práva, protože nemají žádnou jinou ekonomickou podstatu než snížit daně. Babiš se hájí tím, že Agrofert peníze potřeboval (a později také použil na investice). Že podnik už měl vysoké bankovní úvěry, a tak firmě půjčil Babiš sám, ze svých dříve vydělaných peněz.

Při vysvětlování původu těchto financí se Babiš počátkem roku zamotal do neúplných a nepřesných vyjádření, ale podstatou příběhu zůstávají dluhopisy – tedy podezření, že je Agrofert vydával jen proto, aby Babiš jako fyzická osoba mohl na osobní konto odčerpat z firmy peníze, které dříve vydělal, a neplatit přitom daň, jako kdyby si z Agrofertu vzal normální dividendu.

Celý článek je k dispozici na stránkách týdeníku Respekt

Respekt obalka