Policisté obvinili bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje a jednoho externího poradce pro investice v souvislosti s ovlivňováním miliardové zakázky na přestavbu nemocnice Náchod. Informaci České televize (ČT) v pátek potvrdil Pavel Hochmann z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. Jména neuvedl. V případě prokázání viny hrozí oběma mužům pět až 12 let vězení.

"V současné době jsou ve věci stíhané dvě osoby v souvislosti s ovlivňováním průběhu zadávacího řízení na veřejnou zakázku, která se týká modernizace a dostavby Oblastní nemocnice v Náchodě," řekl Hochmann. Podle státního zástupce jde o trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby a dále trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky či veřejné soutěže ukončený ve stadiu pokusu, u externího poradce jde o účastenství ve formě organizátorství.

Na hradeckém hejtmanství i dalších místech zasahovali detektivové loni 22. a 23. září a zajistili tam zhruba 15 počítačů, desítku disků a další věci. Policisté zasahovali ještě před otvíráním obálek v tendru na přestavbu náchodské nemocnice. Hochmann v pátek řekl, že pokračuje vyšetřování celé věci. "Až podle jeho průběhu bude stanoveno, zda je počet stíhaných konečný, či zda se případně jejich počet rozšíří," řekl.

Kraj po policejním zásahu otevírání obálek opakovaně posunul a nové vedení kraje loni 15. prosince rozhodlo o zrušení tendru. Nový hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) řekl, že z odůvodnění příkazu k policejní prohlídce vyplývá, že před zveřejněním soutěže měly být poskytnuty jednomu z potenciálních uchazečů informace z přípravy zadávací dokumentace včetně jejích částí.

Nové vedení kraje oznámilo, že provádí revizi celé dokumentace a že dodavatele chce vybrat letos. Stavbaři by měli v nemocnici postavit za 1,3 miliardy korun dva nové pavilony, ve kterých bude například lůžková část chirurgie, ortopedie a operační sály, porodnice a dětské oddělení. Modernizaci náchodské nemocnice kraj chystá mnoho let.

Podle původních představ se mělo začít stavět v roce 2012 a hotovo mělo být do poloviny roku 2015. Zásadní zdržení nastalo poté, co kraj v květnu 2013 zrušil přes rok trvající tendr na stavební firmu a vzdal se evropské dotace 400 milionů korun. Druhý tendr kraj vypsal v červenci 2015. Po 16 odkladech termínu jej nakonec loni v únoru kvůli nekvalitně zpracované dokumentaci zrušil.

 
Související