Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš poprvé od úterního ohlášení kandidatury na prezidenta nastínil novinářům, jak by chtěl funkci zastávat, jaké jsou jeho názory, a prozradil i podrobnosti o svém zdravotním stavu. "Jako prezident bych chtěl být apolitickým svorníkem, nepodporoval bych žádnou stranu," prohlásil Drahoš.

S odkazem na současného prezidenta Miloše Zemana podotkl, že nechce být prezidentem "ani hospody, ani kavárny". Zdůraznil, že je zastáncem evropských hodnot.

"Jsem jednoznačně proevropsky orientovaný, přes to nejede vlak, byť jako vědec jsem se setkával s velkou byrokracií. Jsem také zastáncem členství v NATO," dodal s tím, že případné referendum o vystoupení z aliance nepodporuje. 

NEJLEPŠÍM DŮKAZEM DRAHOŠOVY SÍLY JE ZEMANŮV STRACH

Tweety mluvčího hlavy státu Jiřího Ovčáčka namířené proti Drahošovi naznačují, že ho na Hradě berou vážně, píše Petr Honzejk.

Komentátor HN Petr Honzejk.

Čtěte zde

Zdůraznil, že by nejmenoval vládu, jejíž součástí by byli komunisté. "Beru to, že komunistická strana je parlamentní stranou, má své voliče, to respektuji," začal odpovídat na dotaz ohledně komunistů ve vládě.

"Řada představitelů této strany adoruje Stalina, adoruje Gottwalda, říká, že Milada Horáková byla odsouzena zcela po právu. Já mám s tímto velký problém," podotkl. "Jsou-li v nějaké straně takové názory, pak nevidím důvod, proč bych měl komunisty jmenovat do vlády," dodal.

Pan Ovčáček mě nezajímá

O současném prezidentovi moc mluvit nechtěl, v žádném případě nechce být "Antizemanem".

"Sešel jsem se s ním v minulosti jenom jednou služebně, mluvili jsme o vědě a výzkumu. Byl to velmi vlídný rozhovor," řekl Drahoš s tím, že poté se už nesetkali.

"Respektuji, že pan prezident řekl, že nebude vstupovat do debat a nebude se vyjadřovat ke kandidátům, je to jeho legitimní právo. Ve stejném módu se nebudu k panu prezidentu Zemanovi vyjadřovat," uvedl Dahoš.

Příspěvky na Twitteru mluvčího Jiřího Ovčáčka, který na Drahoše ostře útočí, dlouholetý akademik údajně nečte. "Připadá mi to pod úroveň. Pana prezidenta respektuji, pan Ovčáček mě v tomto směru vlastně nezajímá," dodal.

Na dotaz, zda by nešel například s Ovčáčkem do nějaké televizní debaty, zareagoval odmítavě. Podle jeho slov se s ním chce setkat mnoho lidí, kterým by dal před Ovčáčkem přednost. "Pan Ovčáček je jeden z deseti milionů obyvatel této republiky a já bych se skoro raději sešel s někým, kdo má o mě zájem, kde by ten rozhovor měl smysl," míní.

O podporu v kampani si řekl hlavně českým společnostem.

"Chtěl bych, aby mě podpořily nejlépe české firmy, které začínaly od nuly," řekl s tím, že transparentní účet už má založený.

Prozradil, že už o podpoře jednal například s majitelem firmy Jablotron Daliborem Dědkem. "Mám v byznysu hodně známých, čekám, jestli mě osloví, mám vztah zejména k inovativním firmám se schopnými manažery," dodal.

Se sběrem potřebných 50 tisíc podpisů, které ke své kandidatuře potřebuje, by mu měli pomoci kolegové z pěveckých sborů. Sám totiž v jednom z nich už 45 let působí.

"Chci oslovit členy pěveckých sborů po České republice, aby mi pomohli se sběrem podpisů," upřesnil. "Myslím, že pěveckých sborů je víc než hasičů," uzavřel.

Drahoš novinářům řekl, že jeho zdravotní stav je dobrý, kompletní zdravotní dokumentaci ale zveřejnit nechce. "Beru léky na lehce zvýšený tlak, jinak žádné problémy nemám, mé zdraví odpovídá věku," vysvětloval a s úsměvem dodal, že stojí, chodí a mává rukama.

Na Drahošově vystupování bylo cítit, že pro něj předvolební kampaň teprve začíná, několikrát požádal při obecnějších odpovědích o trpělivost. Argumentoval tím, že teprve v pátek, kdy skončil jako předseda Akademie věd, se vrhl na kandidaturu, a proto řadu věcí ještě upřesňuje.

"To se týká například toho, jak budu jezdit po České republice, protože určitě budu chtít být s lidmi co nejvíce v kontaktu," ujišťoval.

Má Jiří Drahoš šanci porazit Miloše Zemana v přímé volbě prezidenta?

Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Miloš Zeman nejspíš vyhraje už v prvním kole, ledaže by se do prezidentské volby pod tlakem nejrůznější žalob nakonec přihlásil i Andrej Babiš.
František Fuka
František Fuka
publicista
Nemá.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Jiří Drahoš je vzdělaný, vysoce odpovědný člověk, vlastenec. Přinesl by naší zemi politickou kulturu a slušnost, výborně by ji reprezentoval a byl by...