Premiéra Bohuslava Sobotku čeká za měsíc těžké rozhodování. Po svém ministru financí Andreji Babišovi požaduje, aby do konce dubna splnil požadavek Poslanecké sněmovny a vyvrátil podezření z daňových podvodů, kterých se měl dopouštět prodejem majetku sám sobě a nákupem korunových dluhopisů. Jinak proti němu musí vyvodit odpovídající kroky. 

"Očekávám, že ministr financí vysvětlí veřejnosti své obchodní transakce, které na základě jím zveřejněných údajů vyvolaly řadu vážných otázek, zda nesloužily ve skutečnosti k tomu, aby Andrej Babiš nemusel platit daně," uvedl premiér Sobotka. 

Babiš prodal akcie firmy Profrost Agrofertu sedmkrát dráž než manažerce

Předseda hnutí ANO prodal v roce 2010 akcie firmy Profrost svému holdingu Agrofert za více než půl miliardy korun.

V témže roce ale prodával akcie stejné firmy mnohem levněji.

Manažerka Simona Sokolová je v přepočtu získala téměř za sedminásobně nižší cenu.

Není také zřejmé, jaký podíl v Profrostu Babiš prodával.

Pokud to bylo po navýšení základního jmění, nechal si zaplatit půl miliardy za zlomek firmy.

Celý článek Tomáše Perglera čtěte ZDE.

Andrej Babiš

Sněmovna však zároveň požaduje, aby premiér vyvodil důsledky z toho, pokud Babiš do konce dubna nic nedoloží. A Babiš se už nechal slyšet, že poslancům nic předkládat nehodlá. "Už jsem vše zveřejnil, nic jim nedám, už nemám co," řekl Babiš po středečním jednání sněmovny. 

Ta přijala návrh usnesení šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska, ve kterém dala Babišovi do konce dubna lhůtu, v níž má vyvrátit podezření na daňové podvody.

Těch se podle Kalouska dopustil tím, že nejprve v letech 2009 až 2011 za přemrštěnou cenu prodal svojí společnosti Agrofert akcie tří firem za 750 milionů korun. 

Poté peníze v letech 2013 a 2014 "napumpoval" zpátky v podobě nákupu dluhopisů v nominální hodnotě jedné koruny celkem za jednu a půl miliardy korun.

Tím získal na deset let nezdaněný příjem z šestiprocentního úroku ve výši devadesát milionů ročně, o stejnou částku si Agrofert snižuje daňový základ. Babiš a Agrofert díky těmto transakcím na daních během deseti let ušetří více než 200 milionů korun, které by jinak putovaly do státního rozpočtu. 

Sobotka se proto domnívá, že by Babiš své daňové záležitosti poslancům měl vysvětlit.

"Neměl by usnesení bagatelizovat či zpochybňovat a měl by na něj rychle odpovídajícím a dostatečným způsobem reagovat," řekl premiér. 

Doplnil, že pokládá za nezbytné, aby člen vlády, která ve své politice klade důraz na boj proti daňovým únikům, podvodům a šizení státu, nebyl sám podezírán, že používal nezákonné praktiky, aby se vyhnul placení daní.

"Podobná podezření poškozují nejen pověst ministra financí, ale dobré jméno celé naší koaliční vlády," řekl Sobotka.

Premiér se zatím nevyjádřil k tomu, jaký zvolí postup, pokud Babiš skutečně žádné důkazy poslancům nepředloží. Ministr financí už naopak uvedl, že je kvůli sporu připraven přijmout odvolání z vlády, sám je přesvědčen, že se ničeho nezákonného nedopustil. "Je to kampaň Kalouska a ČSSD," řekl.

Zeman si pozval Babiše na Hrad

Dnes bude Babiš jednat na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. „Budou řešit aktuální politické otázky,“ řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Setkání by se mělo uskutečnit v odpoledních hodinách. Ovčáček potvrdil serveru Novinky.cz informaci, že Babiše prezident na Hrad pozval minulý týden. "Zabývat se budou aktuálním děním na domácí i zahraniční scéně," řekl Ovčáček. Zdůraznil, že schůzka byla domluvena už před aktuálními rozpory v koalici.

Zeman a Babiš jsou politickými spojenci. Prezident se ho zastal například v případě zákona o střetu zájmů, který je kvůli dopadu na Babiše nazýván antibabiš. Nejprve normu vetoval a po přehlasování ve sněmovně napadl u Ústavního soudu. Babiše podpořil třeba i v kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo.