Rozhodnutí o správním vyhoštění z České republiky bylo nebo ještě v pátek bude vydáno 55 lidem, které ve čtvrtek zadržela cizinecká policie v pražském skladu e-shopu Rohlík.cz. S dalšími 11 cizinci je správní řízení pro jejich vyhoštění zahájeno, řízení bude následovat po víkendu. Jednoho člověka policisté stíhají za padělání dokladů a zároveň s ním vedou správní řízení o vyhoštění. Řekl to mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Firma zákrok policie kritizuje jako nepřiměřený.

"Prováděli výdělečnou činnost, ač k tomu nebyli oprávněni," řekl mluvčí. Celkem policisté zadrželi 85 cizinců, jejich případy postupně řeší. Zadržení měli u sebe vízum vydané pro jinou zemi než ČR a na základě toho nemohou být v ČR zaměstnáni, tvrdí policisté.

"Je to poměrně složitá administrativní záležitost, která mimo jiné vyžaduje přítomnost tlumočníků," uvedl Hulan. Kromě trestně stíhaného člověka byli všichni ostatní neprodleně po provedení veškerých úkonů propuštěni ze zajištění a opustili policejní služebnu v Praze 4, dodal.

Policejní zákrok, při němž policisté zadrželi agenturní pracovníky ve skladu Rohlík.cz v Praze 6, firma kritizuje jako nepřiměřený. Zakladatel společnosti Tomáš Čupr ho na Facebooku přirovnal k chování komunistické Státní bezpečnosti. Podnikatel v pátek vyjádřil přesvědčení, že postup cizinecké policie připomíná loterii a že úřady nepostupují v podobných případech jednotně.

"Přitom naše agentury a jejich právníci nám ve smlouvách ručí za to, že agenturní zaměstnávání cizinců s polskými vízy je legální, a mají to potvrzené z řady kontrol v jiných firmách," dodal. Policie ale tvrdí, že postupovala standardně a podle zákona.

E-shop Rohlík.cz voni zvýšil obrat meziročně třikrát na 960 milionů korun. Letos očekává tržby minimálně dvě miliardy korun. Firma je dostupná pro 2,5 milionu obyvatel, on-line supermarket obsluhuje zejména zákazníky v Praze a Brně, ale také v dalších pěti krajských městech.