Nový Michelinský průvodce evropskými restauracemi ocenil v Česku stejné provozy jako loni a nově restauraci Eska v pražském Karlíně. Gastronomická příručka pro rok 2017 doporučuje restaurace ve 44 městech v celkem 20 evropských zemích. Informovala o tom v úterý obchodní skupina Ambiente.
Gastronomické ocenění michelinskou hvězdičkou obhájily pražské restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise, Alcron i Field. Novinkou je ocenění Bib Gourmand pro karlínskou restauraci Eska.
Biba uděluje Michelin restauracím, které nabízejí "výjimečné jídlo za rozumnou cenu". Takových restaurací je v Praze sedm - kromě Esky také Maso a Kobliha, Aureole, Divinis, Na Kopci, Sansho a SaSaZu.
"Je to skvělé, mám z toho obrovskou radost a děkuju všem v kuchyni," komentoval ocenění šéfkuchař Esky Martin Štangl. Podnik, který sídlí v bývalé výrobní hale v pražském Karlíně, používá k přípravě jídel i méně obvyklé přírodní suroviny a snaží se znovu objevovat zapomenuté recepty předků. V jídlech tak hosté najdou například sušené moruše, kvašenou červenou pšenici nebo smrkový olej. Restaurace má i vlastní pekárnu, kde se připravuje chléb pečený na bukovém dřevě.
Na dvě michelinské hvězdy se letos nově dostalo 12 evropských restaurací, celkově jich je v průvodci už 91. V této kategorii vyzdvihuje Michelin hlavně vídeňskou restauraci Amador. Chválí její osobitý interiér s vinnými sudy a talent mladého, ale zkušeného šéfkuchaře. Tři hvězdičky obdržela dvacítka restaurací, nováčkem v této kategorii je Lasarte v Barceloně.
"Díky nové generaci mladých kuchařů, kteří prokazují schopnost vařit na vysoké úrovni, nikdy nebyl takový výběr skvělých restaurací jako dnes, často ve velmi uvolněné a pohodové atmosféře," řekl ředitel prestižního průvodce Michael Ellis.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist