Za studenty v doktorském programu v denním studiu by mohl zdravotní pojištění hradit stát. Vláda ve středu schválila poslanecký návrh vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL). K podpoře doktorandů ze strany státu i po 26 letech věku se přiklonila i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Podporuje ale variantu, kterou předložila jako pozměňovací návrh k zákonu o státní sociální podpoře poslankyně Vlasta Bohdalová (ČSSD). Aby výhody mohli doktorandi užívat již od nadcházejícího akademického roku.

Stát podle návrhu bude platit zdravotní pojištění za doktorandy, kteří studují své první doktorské studium v prezenční formě a ve standardní čtyřleté době studia. Tato varianta je podle Valachové úspornější, rozpočet vyjde přibližně na 50 milionů korun, a zamezí případnému zneužívání tohoto institutu.

Valachová zdůraznila, že výhodou návrhu Bohdalové je, že je podán k návrhu zákona, který bude projednáván ve druhém čtení na nejbližší schůzi sněmovny, zřejmě již příští týden.

"Jde čistě o rychlost schválení a to, abychom stihli akademický rok 2017/2018, a také jde samozřejmě o náklady. Přece jenom návrh Pavla Bělobrádka velice široce otevírá možnosti čerpání zdravotního pojištění ze strany státu i pro doktorandy, kteří nejsou tak úspěšní a třeba jsou to opakovaní propadlíci," řekla po jednání vlády Valachová.

Větší podporu doktorandů a lepší pracovní podmínky na vysokých školách podporuje i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Připomněl horší podmínky ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi. Ministryně školství chce mimo jiné, aby stipendium pro prezenční doktorandy činilo od příštího roku 15 000 korun měsíčně.

Nyní stát platí pojištění například za děti, důchodce a nezaměstnané. Pokud by byla předloha schválena, znamenala by podle autorova odhadu rozpočtové dopady až 99 milionů korun ročně. Stát nyní platí za studenty pojištění do 26. roku věku. Vicepremiér poukazuje na to, že stipendium v Česku je jedno z nejnižších v Evropské unii, činí 7500 měsíčně. Studentovi staršímu 26 let, když musí platit zdravotní pojištění, zbývá na živobytí podle důvodové zprávy 6015 korun na měsíc.

Související