Praha posílila bezpečnostní opatření v MHD a centru města, především na vánočních trzích. Strážníci věnují mimořádnou pozornost odloženým věcem, odstaveným vozidlům a jakémukoliv podezřelému chování, informoval magistrát v tiskové zprávě. Zvýšená pozornost policie je důsledkem pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně.

"Na dnešní koordinační poradě jsme se domluvili s Policií ČR a městskou policií, že budeme průběžně vyhodnocovat aktuální bezpečnostní situaci a případně přijmeme potřebná bezpečnostní opatření," uvedl v úterý radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO). Na trzích v centru hlídkují policisté v neprůstřelných vestách a s automatickými zbraněmi.

Vedení Prahy také odešle starostovi Berlína, který je partnerským městem českého hlavního města, a německé ambasádě kondolenční dopis, řekla na tiskové konferenci po jednání rady primátorka Adriana Krnáčová (ANO). 

Před budovou německého velvyslanectví v Praze vzniklo přes noc spontánně místo, kam lidé pokládají svíčky a květiny, aby uctili oběti pondělního útoku v Berlíně. Ambasáda vystaví ve středu od 10.00 do 12.00 a od 14.00 do 16.00 kondolenční knihu. Německými barvami se také v úterý večer rozsvítí Petřínská rozhledna.

K bezpečnostním opatřením přistoupila i další města v České republice. Například  plzeňské náměstí Republiky, kde se pořádají tradiční vánoční trhy, střeží dokonce obrněné vozidlo i zásahová jednotka. 

"Do posíleného výkonu služby jsou zařazeni i policisté ze zásahové jednotky Plzeňského kraje. Je nasazeno i obrněné vozidlo, na hranicích je zajištěn běžný výkon služby," řekla mluvčí plzeňské policie Pavla Burešová. O tom, jak dlouho obrněnec před renesanční budovou radnice zůstane, se podle ní rozhodne podle dalšího vývoje událostí. 

Plzeňské vánoční trhy stejně jako autobusové a vlakové nádraží také ochraňují policejní hlídky s dlouhými zbraněmi, dodala Burešová.

Podobná opatření přijali i v Brně. "V posílení výkonu služby se zaměřujeme na místa, kde je větší koncentrace lidí, to znamená na vánoční trhy, akce či koncerty, na nákupní centra," popsal Bohumil Malášek z brněnské policie. "Do těchto míst prioritně posíláme speciálně vycvičené policisty, to jsou ty nově vytvořené hlídky takzvaných dlouhých zbraní," dodal.

Policejní prezidium sdělilo, že bezpečnostní opatření byla zvýšena ještě v průběhu noci. "Prvotní zvýšená bezpečnostní opatření jsme nastavili v Praze, kde se již v průběhu noci do ulic vydali policisté vyzbrojení mimo jiné dlouhými zbraněmi. Od ranních hodin se zvýšená bezpečnostní opatření dotknou také dalších míst napříč Českou republikou," sdělil mluvčí Jozef Bocán.

Doplnil, že čeští policisté na získávání informací intenzivně spolupracují s německými kolegy. "To, zda se případně nastavená bezpečnostní opatření změní, bude záležet také na informacích, které případně zazní na svolané zpravodajské skupině. V tuto chvíli jakékoliv informace o případném hrozícím nebezpečí pro Českou republiku nemáme," dodal.

Mezi útokem a Českem není styčný bod

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) však Česku nehrozí žádné konkrétní teroristické nebezpečí. Zpravodajská skupina se shodla na zachování prvního stupně ohrožení terorismem. Novinářům to premiér řekl po jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), policejním prezidentem a zástupci zpravodajských služeb. V závěru roku bude podle něj na místech s vyšší koncentrací lidí masivně přítomna policie. Chovanec počítá s nasazením několika stovek policistů, armáda by se na opatřeních podílet neměla.

Sobotka novinářům řekl, že pondělní útok v Berlíně, při kterém pachatel vjel s kamionem na berlínský vánoční trh, byl odporný a nelidský. Z dosud dostupných informací podle něj zatím vyplynulo, že mezi útokem a Českem neexistuje žádný styčný bod. "Chci konstatovat, že prioritní je pro nás bezpečnost občanů ČR," řekl. Podle Chovance policie vytipovala zhruba 40 akcí, kterým bude věnována mimořádná pozornost. Pokud nenastane nic mimořádného, nasazení policistů by mohlo být ukončeno v prvním lednovém týdnu.