Nadřízení nás zastrašují, stěžují si zaměstnanci České pošty, kteří chtějí v pondělí od 17 hodin stávkovat. Redakce získala materiál, který nadřízeným dává pokyny ke komunikaci s pracovníky. Vůči odborům mají vedoucí zastávat názor, že stávka je neoprávněná. A zaměstnancům mají pohrozit neomluvenou absencí, krácením mzdy a dovolené, nepřiznáním odměny i okamžitou výpovědí.

Dokument údajně vznikl na generálním ředitelství České pošty a do oběhu mezi řídící pracovníky se dostal na konci listopadu. "Dostal se nám do rukou z různých koutů republiky nezávisle na sobě. Podle informací od zaměstnanců probíhá zastrašování a vyhrožování v rozsahu uvedeném právě v tomto dokumentu," říká Petr Pohl ze Stávkového koordinačního výboru odborových organizací u České pošty.

Výbor vznikl na začátku prosince ze tří menšinových odborových svazů pošty - Odborového hnutí zaměstnanců České pošty, SOS-21 a Nezávislého odborového sněmu České pošty. Zatímco větší svazy přistoupily na kompromis ohledně růstu mezd, tři menšinové organizace chtějí přidat výrazně více.

Výhrůžky potvrdila pod podmínkou anonymity doručovatelka ze středních Čech. "Je to zhruba 14 dní, co nám vedoucí oznámila, že jestli se někdo z nás stávky zúčastní, tak ho okamžitě a bezpodmínečně vyhodí," říká maminka malého dítěte. Redakce jméno doručovatelky zná. Zaměstnanci na této pozici vydělávají podle odborářů třeba i jen 15 000 korun.

O práci se sice pošťačka bojí, ale zároveň je tak znechucena chováním nadřízené, že se odhodlala promluvit. "V práci je nás zhruba deset. Všechny jsme přetížené, v prosinci a v lednu si nemůžeme vzít dovolenou, i když máme malé děti. Přesčasy nám neproplácejí, a když má přijít kontrola na doručení letáků, dokonce nám dávají rady, abychom raději roznesly letáky než poštu," líčí doručovatelka. Reakci vedení České pošty zjišťujeme.

Tři menšinové odbory sdružují přes šest tisíc členů, tedy zhruba pětinu zaměstnanců státního podniku. Práci hodlají zastavit na dvě hodiny od pěti odpoledne. Pokud s nimi vedení podniku nebude jednat, chtějí ve stávce pokračovat ve čtvrtek 22. prosince po celých 24 hodin.

Menšinoví odboráři požadují růst mezd o 2500 korun. Pošta říká, že peníze nemá, a není tak z čeho platy zvednout. Počítá s tím, že od vlády získá v příštím roce kompenzace za objednané základní (nevýdělečné) služby za roky 2013 a 2014 v celkové výši 1,4 miliardy korun. Více než třetina z této platby by pak měla jít na měsíční odměny zaměstnanců v průměrné výši 1200 až 1400 korun.

Státní podnik také připomíná, že s většinou odborů se již na růstu mezd dohodl. V příštím roce by tak měly stoupnout o 2,6 procenta (v průměru 550 korun) většině zaměstnanců pošty. "Problém je, že od letošního dubna byla zaměstnancům přiznána odměna ve výši necelých tří procent. O tyto odměny však zaměstnanci na konci roku přijdou. Dále jsou přislíbené také, ale jsou to stále jen odměny, které zaměstnavatel nemusí poskytnout - proto je chceme pevně zakotvit do mzdy," vysvětluje Pohl.

Vedení České pošty tvrdí, že stávka je nezákonná a podnik poškozuje. Už samotným jejím vyhlášením přichází pošta podle ministra vnitra Martina Chovance o tři až pět milionů korun denně, protože lidé se bojí, že balíky nedojdou včas, a dávají přednost konkurentům. Pošta vyčítá odborářům, že jí nedodali seznam stávkujících, aby se mohli na jejich výpadek připravit. Odboráři naopak tvrdí, že stávka zákonná je. Seznam zaměstnanců však nechtějí poště kvůli vydírání předat.

Česká pošta zaměstnává přes 30 000 lidí, z toho víc než 90 procent je v provozu a obchodu. Průměrná mzda v podniku loni dosahovala 21 841 korun, na konci letošního roku se má zvýšit zhruba na 23 000 korun měsíčně, což je o 4220 korun méně než celostátní průměr. Loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.