Na Štědrý den bude mít v Česku otevřeno zhruba čtvrtina restaurací. Největší počet otevřených podniků bude tradičně v hlavním městě Praze. Vyplývá to z dat internetového rezervačního portálu Restu.cz. Počet otevřených podniků zůstává v posledních několika letech zhruba stejný. Otevřeno mají spíše dražší restaurace, které na sváteční dny připravují speciální vánoční menu.

Výjimečný zážitek: Vánoce na Ještědu - čtěte ZDE

"Dle aktuálních prosincových dat z Restu má na Štědrý večer (18.00) otevřeno přibližně 23 procent restaurací, a to převážně v Praze a krajských městech Česka. Během vánočních svátků se postupně otevřenost restaurací zvyšuje  přibližně na 34 procent otevřených podniků, řekl šéf marketingu Restu.cz Martin Trejbal.

Jednou z tradičně otevřených restaurací je Malostranská beseda na pražském Malostranském náměstí. Ta podobně jako v předchozích letech nabízí pro polední návštěvníky pokrm ze šneků, tentokráte jde o hlavičky žampionů plněné šnečím masem, sypané parmazánem a slaninou a podávané s bramborovou kaší. Nechybí ani tradiční kapr s bramborovým salátem, rybí polévka z jiker nebo rybí filet s pažitkovými bramborami. Pro ty, kteří nemusí jídla z ryb, je pak připraveno jiné, i když podobně tradiční vánoční jídlo, pečené husí stehno s houbovým kubou.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Zcela běžné je, že mají otevřeno hotelové restaurace, které mají přes svátky hosty. Na druhou stranu ale narůstá i počet Čechů, kteří nechtějí trávit vánoční svátky vařením a jdou raději do restaurace," uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václav Stárek. Tomu se v Česku postupně přizpůsobují i klasické restaurace.

Celkem je v Česku podle odhadů zhruba 35 tisíc pohostinských zařízení. Ne všechna tyto zařízení ale představují klasické restaurace, do tohoto počtu jsou zahrnuty i závodní jídelny nebo různá bistra a rychlá občerstvení.

Kromě uvedené Malostranské besedy budou mít o Štědrém dni otevřeno například v restauraci La Rotonde v hotelu Alcron ve Štěpánské ulici nebo v Augustine restaurantu v Letenské ulici na Malé Straně. Z restaurací, které nepatří přímo k hotelům, pak půjde například o bistro La Bottega di Finestra.