Olomoucký krajský soud v úterý definitivně zprostil obžaloby bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) a jeho pět kolegů. Případ se týkal stavebních zakázek ve městě a soudy se jím zabývaly dva roky, v kauze padly dohromady čtyři rozsudky.

Obžalovaným nakonec vleklé projednávání prospělo. Soud je v úterý zprostil obžaloby s tím, že se skutek stal, ale že nejde o trestný čin. V potaz vzal i novelu zákona o veřejných zakázkách, která zvýšila limit pro vícepráce, kvůli kterým byli muži souzeni.

Případ se týkal rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců v Přerově. Obě stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Navíc takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma Přerovská stavební, která zakázku vyhrála.

V obvinění se řešily i osobní vazby politiků na stavební firmu. Lajtoch, jeho tehdejší náměstek Josef Kulíšek (ODS), radní Václav Zatloukal (ČSSD) a Jaroslav Čermák (ODS) a úředníci Pavel Gala a Jiří Raba byli původně obžalováni z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Okresní soud muže nejprve dvakrát potrestal podmíněnými tresty a zákazem výkonu funkce, krajský soud však pokaždé rozsudek v neveřejném jednání zrušil a vrátil zpět k novému projednání.

Důvodem rozdílných názorů soudů byla i loňská novela zákona o veřejných zakázkách, která zvýšila limit pro vícepráce z 20 na 30 procent ceny původní veřejné zakázky. V přerovské kauze byly náklady překročeny zhruba o 22 a 24 procent. Okresní soud ji vzal v potaz až při posledním rozhodnutí na konci května letošního roku, kdy všechny muže zprostil obžaloby.

Podle soudce Michala Jelínka skutek popsaný v obžalobě nebyl trestným činem a žalobci se nepodařilo prokázat vinu všech obžalovaných. Krajský soud však naopak nevyhověl odvolání obžalovaných, aby byli zproštěni z příznivějšího důvodu a toho, že se skutek vůbec nestal. Podle odvolacího soudu bylo zřejmé, že ve veřejné zakázce nebylo vše v pořádku, uvedl soudce Jelínek.

Případ měl zásadní dopad na politickou kariéru hlavních aktérů. Lajtoch se kvůli němu vzdal kandidatury do senátních voleb a nekandidoval už ani v komunálních volbách, v politice už nefigurují ani ostatní aktéři sporu.