V kanceláři pražské radní Jany Plamínkové, kde se řeší miliardové městské zakázky, mohl být ukrytý odposlech. Přišli na to pracovníci bezpečnostní agentury, které politička sama zavolala, když si všimla, že se zřejmě hýbalo s nábytkem. Policie však případ odložila.

"Dvě skříně stojící vedle sebe byly rozpojené, jakoby vyrvané od sebe. A jedna ze skříní se výrazně odklonila od zdi," popsala Plamínková (STAN). Že by mohla mít v kanceláři odposlech, ji zprvu nenapadlo, přesto raději zavolala bezpečnostní agenturu. Vždyť právě v této místnosti, pár desítek centimetrů od zmiňované skříně, se politička schází u dlouhého jednacího stolu s úředníky a hovoří s nimi o zakázkách za několik desítek miliard korun.

Jen letošní tendr na svoz odpadu měl hodnotu kolem třinácti miliard korun, zhruba deset má město platit za přestavbu a rozšíření čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Nakonec i nově připravovaná soutěž na úklid Prahy počítá s tím, že to město bude stát asi miliardu korun ročně. A to je jen zlomek věcí, které se u stolu řešily.

"Nechala jsem si proto raději udělat kontrolu kanceláře a požádala odbor bezpečnosti, aby zajistil prohlídku pracovníky bezpečnostní agentury," řekla radní. Incident je sotva pár týdnů starý, Plamínková byla v té době zhruba dva roky ve funkci. Bezpečnostní agentura během prověrky našla na vnější zadní stěně skříně zbytky lepicí pásky a její pracovníci řekli zaskočené političce, že nejspíš měla v místnosti odposlechové zařízení.

"Ukazovali mi to místo a bylo vidět, že tam bylo cosi přilepené. Byly tam totiž i viditelné obrysy něčeho, co bylo na skříni upevněné," uvedla Plamínková s tím, že si bezpečnostní agentura myslela, že někdo narychlo odposlech sundával, v kvapu zařízení odtrhl a při tom jednu ze skříní uvolnil tak, že se začala kývat. Mluvčí magistrátu Vít Hofman v pondělí potvrdil, že úřad skutečně měl podezření na štěnici, a proto oslovil policii.

Kancelář "u vodopádu"

Jenže policie byla s vyšetřováním poměrně rychle hotová a případ záhy odložila. "Podezření, že tam má být údajně odposlech, se nepotvrdilo. Policisté to prověřili," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk s tím, že našli stejně jako bezpečnostní agentura na skříni už jen zbytky izolepy. "Případ jsme proto odložili," dodal mluvčí.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Už minulá magistrátní vláda exprimátora Tomáše Hudečka se obávala nelegálních odposlechů. Bývalý ekonomický náměstek Jiří Vávra měl proto v kanceláři nainstalovanou rušičku.

Když potřeboval, zapnul rušičku ovladačem a skla oken se pak rozvibrovala. Zařízení vydávalo zvláštní šum, proto se kanceláři začalo přezdívat "u vodopádu".

Vávra tak místnost chránil před možným dálkovým odposlechem. Několikrát si také nechal místnost prohlédnout bezpečnostní agenturou – především proto, že i v jeho kanceláři vedení města řešilo citlivé soutěže a smlouvy.

I starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký si v minulosti nechával prohledávat kancelář na radnici, nyní však od tohoto opatření ustoupil. "Nikdy se nic nenašlo," popsal Lomecký výsledky kontrol.