Lidé nemusí vracet neplatné karty pro pražskou MHD Opencard. Rozhodla to v úterý městská rada. Povinnost vracet karty byla uvedená ve všeobecných podmínkách, se kterými lidé souhlasili při žádosti o vydání karty. U nově vydaných Lítaček, které Opencard nahrazují, už podmínka vracení není.

"Účelem je snížení procesních i personálních nákladů pro zajištění vrácení karet a jejich následné znehodnocení a především zvýšení komfortu držitelům karet," píše se v důvodové zprávě k usnesení rady. Pro vrácené karty také není žádné další využití, uvádí materiál.

V pražské MHD stále nejvíc lidí cestuje na Opencard, která v minulosti Prahu stála zhruba 1,75 miliardy korun. Držitelů Opencard bylo asi 1,2 milionu, Lítačku si od letošního března pořídilo několik stovek tisíc lidí. V půlce října primátorka Adriana Krnáčová (ANO) řekla, že Lítačka stojí Prahu po skončení pilotního provozu 3,1 milionu korun měsíčně.

Kvůli Opencard město řeší s jejím majitelem, firmou eMoneyServices, smlouvy na práva ke kartě. Firma po magistrátu žádá přes 600 milionů korun, o 140 milionů korun se soudí.