V Táboře Čekanicích v pátek ráno havarovalo pět obrněných vozidel Pandur a civilní automobil.

Zraněno bylo podle policistů 11 vojáků, žena a dítě, sdělil mluvčí jihočeské policie Miroslav Doubek. Podle informací mluvčí jihočeské záchranné služby Petry Kafkové neutrpěl nikdo vážné zranění. Jednalo se o pohmožděniny a odřeniny, uvedla.

Nehoda se podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce stala před půl devátou v ulici K Vodárně, když se pět vozidel Pandur 42. mechanizovaného praporu vracelo zpět do posádky ze cvičení ve vojenském újezdu Boletice. Podle prvotních informací se zdá, že žena, která jela v osobním voze, ze zatím neznámých příčin náhle zabrzdila a za ní jedoucí kolona pandurů do automobilu narazila.

"Kolonu dnes doprovázela vozidla vojenské policie," uvedl Šulc. Dodal, že pandury jsou standardně homologované pro jízdu po silnicích. To znamená, že není nutné, aby jim vždy při přesunu asistovala doprovodná vozidla, která by ostatním signalizovala, že po vozovce cestují tyto obrněné stroje. Šulc řekl, že armáda zatím nedokáže přesně vyčíslit vzniklou škodu.

"Zranění byli převezeni do táborské nemocnice. Po ošetření byli propuštěni," uvedla Kafková. Dodala, že na místě zasahovaly tři posádky záchranné služby.

Nehodu nyní šetří policie ve spolupráci s Vojenskou policií. Armáda k prošetření události také ustanovila komisi náčelníka generálního štábu.

Policie podle Doubka pátrá po případných svědcích nehody, kteří by k inkriminovanému momentu mohli sdělit více.

"Především vyzýváme řidiče modrého Peugeotu 307, který údajně místem projížděl, aby se nám ozval," uvedl Doubek.

Česká armáda má k dispozici 107 bojových vozidel Pandur. Uzpůsobeny jsou třeba jako bojové vozidlo pěchoty nebo jsou ve zdravotnické verzi. Všechny z nich jsou obojživelné.

Pandury měly v minulosti několik drobných nehod. Například v roce 2010 jednomu z nich při výcviku upadlo přední kolo. Podle tehdejšího vyjádření ministerstva obrany nebyla příčinou technická závada. V červnu 2014 se při výcviku v Hradišti na Karlovarsku jeden z obrněnců převrátil, nikdo z vojáků však nebyl vážně zraněn.