Bez oficiálního vysvětlení zůstává příčina, kvůli které čínská strana zrušila návštěvu ministra zemědělství Mariana Jurečky. Důvod, "který obě strany znají", tak nakonec obě strany spíše tuší. V Černínském paláci se kvůli tomu ve čtvrtek setkal náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa s čínskou velvyslankyní Ma Kche-čching.
"Já jsem se napřímo ptal, protože vysvětlení, že ´obě strany vědí´, pro nás dostatečné není. Paní velvyslankyně ten důvod ale objasnit neuměla. Z oficiálních míst prý do Prahy žádné vysvětlení nedorazilo," řekl po schůzce Tlapa. Jurečka v České televizi řekl, že zrušení cesty souvisí se setkáním ministra kultury Daniela Hermana s dalajlamou.
Jméno tibetského duchovního vůdce prý ale podle Tlapy na schůzce zaznělo: "Jméno dalajlamy padlo v souvislosti s tím, co už víme. Tedy že čínská strana reaguje citlivě na to, jestli je dalajlama přijímán jako duchovní, nebo jako představitel Tibetu. Jeho setkání s ministrem české vlády, poslanci nebo senátory proto chápali jako nejednoznačnost české zahraniční politiky." Do souvislosti se zrušenou návštěvou Jurečky to ale podle něj velvyslankyně nedávala.
Původně naplánovaná návštěva se prý uskuteční v jiném termínu. Kdy, to se bude teprve řešit: "Termín stanoví oba resorty podle časových možností obou ministrů," dodal Tlapa. Do konce roku se už ale schůzka podle všeho nestihne.
Zrušení Jurečkovy cesty ve čtvrtek kritizoval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle kterého je to problém pro česko-čínské vztahy. "V uplynulých letech jsme udělali hodně proto, abychom podpořili export české zemědělské produkce, českých potravin do Číny, a určitě by nebylo dobře, kdyby se tato komunikace a připravené plány teď narušily. Budeme mít zájem na tom, aby nedocházelo k těmto krokům ze strany Číny, aby i Čína respektovala strategické partnerství," řekl Sobotka novinářům před odletem na návštěvu Švédska.
Jurečka měl v Číně dohodnout větší odbyt tuzemské zemědělské produkce na tamním trhu, což má pomoci zlepšit vzájemnou bilanci exportu a importu obou zemí. Nyní Čína do Česka dováží zboží v desetkrát vyšší hodnotě než Česko do Číny.
Kromě zemědělství chce Česko na čínském trhu v budoucnu uplatnit také třeba ekologické technologie nebo auta, mladoboleslavská Škoda chce v první fázi prodat čínským zákazníkům tři sta tisíc aut. "Zisk se má vrátit do výzkumu a vývoje," dodává náměstek Martin Tlapa. Čína pak v Česku hodlá investovat třeba do oblasti průmyslového textilu, obnovitelných zdrojů nebo letectví.
O tom, jak konkrétně se má prohloubit ekonomická spolupráce Česka a Číny, bude o víkendu na summitu zemí střední a východní Evropy a Číny v Rize jednat se svým čínským protějškem premiér Sobotka.
Čínské firmy s námi nekomunikují, stěžují si potravináři
Potravinářská komora ČR ve čtvrtek vyjádřila znepokojení nad ministrovými kroky. Podpisy kontraktů za desítky milionů korun na demineralizovanou syrovátku a sušené mléko se podle nich zadrhly.
Ministr uvedl, že nemá žádnou informaci od svého náměstka Aleše Kendíka, který je nyní v Číně, ani od agrárního diplomata Vladimíra Randáčka, že čínské firmy přestaly komunikovat s českými partnery. Vyjádření komory označil za politické.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist