Téměř měsíc už uplynul od doby, kdy vedení pražského magistrátu odvolalo šéfa Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka. Jméno jeho nástupce se ale stále ani nerýsuje. Stále více přitom ze zákulisí zaznívá, že bez Hlaváčka a s ním odvolaného šéfa přípravného týmu Romana Kouckého se Metropolitní plán dokončit nepodaří.

"Neumím si představit, že by se to obešlo bez nich dvou," řekl HN zdroj z IPRu. A stejný názor má i architekt Josef Smutný, který kvůli situaci v IPR vyzval pražské zastupitele, aby odvolali náměstkyni pro územní rozvoj Petru Kolínskou z Trojkoalice. "Neumím si v Česku představit architekta, který by do toho šel. Na pozici šéfa IPR se možná ještě někdo přihlásí. Ale na post vedoucího přípravného týmu Metropolitního plánu? Jedna věc je, aby takový člověk přijal ideový pohled a styl pana Kouckého, se kterým plán tvořil. A další věcí pak je tu ideu dopracovat a plán dokončit. A ještě další věcí pak je takový plán obhájit před politiky a veřejností a vlastně ho obhajovat poté stále."

Náměstkyně pražské primátorky Kolínská ale přesto věří, že se nástupci původního týmu mezi tuzemskými architekty najdou. " Ten úkol není jednoduchý. Zároveň si ale stále myslím, že je to dost prestižní a zároveň naplňující práce. Přijde mi neuvěřitelné, že by ten plán vyžadoval po celou dobu přítomnost pana Kouckého. Není možné, aby územně plánovací dokumentace hlavního města byla takto nerozlučně spojená s jedinou osobou," dodává Kolínská s tím, že obdobnou situaci, tedy změnu týmu připravujícího územní plán, už v minulosti zažila i další města.

V tuto chvíli běží soutěž na nového šéfa přípravného oddělení. Jeho jméno by magistrát rád znal do Vánoc. Kromě něj se ale bude muset najít i celý nový tým. Po Hlaváčkově odvolání totiž dali výpověď všichni architekti, kteří Metropolitní plán připravovali. Náměstkyně Kolínská sice tvrdí, že práce na plánu pokračuje, protože tým odchází až na konci listopadu. Jenže podle Smutného je to nesmysl: "Ti lidé nemají na čem pracovat. Nevědí, jakým směrem se má plán ubírat, nevědí, jaké jsou představy pražského vedení. Metropolitní plán prostě stojí."

Scénář, že se noví tvůrci Metropolitního plánu nenajdou, si Petra Kolínská nepřipouští. "Řešme to, co je teď. Ne to, co bude," odmítá katastrofickou situaci, že na Metropolitnímu plánu nebude mít od začátku prosince kdo pracovat. Zároveň ale odmítá variantu, že by se na své původní posty vrátil Petr Hlaváček a Roman Koucký.

Metropolitní plán zatím nabral už několikaleté zpoždění. Podle původních plánů předchozích vedení Prahy měl už rok platit. Teď je ale jasné, že dřív než v roce 2022 nejspíš hotový nebude. Zpoždění přitom komplikuje život hlavně developerům. Ti kvůli stále nejasným pravidlům územního plánu, kterými se Praha bude v následujících desetiletích řídit, už několikátou sezónu pozastavují velké projekty. Nejviditelnějším důsledkem je rostoucí nedostatek nových bytů.