Bývalý ředitel brněnských strážníků Jaroslav Přikryl pořád není ve vězení, bohunická věznice nemá ani žádné Přikrylovy lékařské zprávy od soudu či právníků, řekla v pondělí mluvčí věznice Dana Krejčířová. O tom, že je Přikryl v nemocnici, ví podle ní věznice jen z médií.

Přikryl měl do věznice nastoupit do páteční půlnoci, kdy mu vypršel termín odkladu nástupu. Odpykat si má 1,5 roku za to, že zahlazoval pokuty za dopravní přestupky známým a manipuloval s osobními daty lidí v evidenci městské policie. Česká televize na svém webu uvedla, že Přikryl je hospitalizován ve Fakultní nemocnici Brno, která to ale nepotvrdila.

Podle Krejčířové platí praxe, že by právníci nemocného měli poslat soudu lékařské zprávy, soud je přepošle vězení a lékaři vyhodnotí, zda vězení je schopné se o něj postarat. Žádné zprávy o Přikrylově stavu však věznice nemá.

Jak uvedla mluvčí brněnského soudu Petra Hovorková, Přikryl byl opětovně vyzván k nástupu do výkonu trestu. V pátek přišla k soudu zpráva o tom, že odsouzený je hospitalizován. K oznámení ale nebyla přiložena jediná lékařská zpráva kromě toho, že je hospitalizován kvůli změně zdravotního stavu, sdělila Hovorková. Podle mluvčí se tak nyní čeká na zprávu věznice. Ta si v mezidobí podle Hovorkové vyžádala zprávy o zdravotním stavu odsouzeného. Soud dále čeká na stanovisko vedení věznice, které má uvést, zda je schopné zajistit výkon trestu i při hospitalizaci odsouzeného.

Tím, že se Přikryl k výkonu trestu nedostavil, se vystavuje nebezpečí trestního stíhání pro maření výkonu úředního rozhodnutí a hrozí mu nový trest v řádu měsíců.

Brněnský městský soud odložil Přikrylovi kvůli zdravotním potížím nástup výkonu trestu na půl roku v polovině března. Soud mu přitom jeden půlroční odklad přiznal už loni.

Bývalý ředitel strážníků byl potrestán za to, že 20 známým zahladil dopravní přestupky tak, aby za ně neplatili pokuty. Vše se řešilo domluvou. Městský soud v Brně Přikryla poslal na 1,5 roku do vězení. Stejný soud později trest zvýšil o dva měsíce prostřednictvím souhrnného trestu.

Přikryl se podle verdiktu dopustil také neoprávněného nakládání s osobními daty lidí. Nechal si zjistit z evidence městské policie případy, na nichž chtěl ukázat to, že jeho postup při údajném zahlazování pokut byl obvyklý. Rozhodnutím Krajského soudu v Brně se trest nakonec znovu snížil na 1,5 roku vězení. Loni Přikryl neúspěšně podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Přikryl podal stížnost i k Ústavnímu soudu, kterým chce dosáhnout zrušení odsuzujícího verdiktu, soud zatím v jeho věci nerozhodl.