Pražští radní v úterý odvolali ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka. Dočasným vedením IPR pověřili jeho zástupce Ondřeje Boháče. Důvodem odvolání bylo podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské (SZ/Trojkoalice) zpoždění přípravy Metropolitního plánu. Výběrové řízení na nového ředitele má být vypsáno do konce října. Hlaváček byl ředitelem IPR od února 2015. IPR je příspěvkovou organizací hlavního města, která má na starosti mimo jiné územní plánování. Opoziční TOP 09 označila krok za šikanózní a destruktivní.

Hlaváček považuje zdůvodnění svého odvolání za zarážející. "Jmenování a odvolání ředitele je plně v gesci rady. Nerozumím ovšem důvodům. Údajně jsou za tím problémy s přípravou Metropolitního plánu. Takové zdůvodnění je zarážející, nezávislá expertní skupina, kterou si samo město objednalo, přišla se závěrem, že plán je v souladu se zákonem a že by Praha měla pokračovat v jeho pořizování," řekl Hlaváček.

Náměstkyně primátorky Kolínská v úterý řekla, že důvodem pro odchod bylo také odmítnutí odvolat architekta Romana Kouckého, šéfa skupiny připravující Metropolitní plán.

Podle Hlaváčka ale nebyl k odvolání důvod. "První den nástupu do funkce jsem od Matěje Stropnického (tehdy náměstek primátorky) dostal pokyn vyhodit Romana Kouckého. Vyhodnotil jsem, že důvodem požadavku nejsou pochybení při přípravě plánu, ale odlišnost Kouckého politických názorů od názorů Stropnického. Když stejný požadavek vznesla paní Kolínská, vyhodnotil jsem, že odvolání by rychlejšímu dokončení plánu rozhodně nepomohlo," uvedl Hlaváček. Jeho názor prý podpořily výsledky šetření magistrátní komise.

O možnosti Hlaváčkova odvolání se mluvilo již několik měsíců. Nespokojenost s fungováním institutu vyjádřila například primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Na Hlaváčkovu stranu se postavila většina zaměstnanců IPR a vznikla petice proti odvolání. Podporu mu vyjádřil také Akademický senát Fakulty architektury ČVUT. V úterý vyjádřil nesouhlas s odvoláním architekt a předseda Gremiální rady IPR Martin Rajniš. "Považuji tento krok na velmi nešťastný. Petr Hlaváček byl zárukou transparentnosti, profesionality a poctivé snahy o dialog. Nerozumím, proč se Praha zbavuje kompetentních a důvěryhodných odborníků a ohrožuje fungování progresivní instituce jako IPR Praha. Pro rozvoj Prahy to vnímám jako velmi špatný signál," uvedl.

Také podle vedoucího ústavu urbanismu Fakulta architektury ČVUT Jana Jehlíka je odvolání nepochopitelný a neprozíravý krok. "Vůbec tomu kroku nerozumím. Rád bych upozornil, že práce IPR za poslední roky byla kvalitativním skokem ve srovnání s předchozími přístupy města ke svému rozvoji," uvedl.

Další osobností, která Hlaváčka podpořila, je architekt Jakub Cigler. "Profesionálně a nestranně pracoval pro to, aby stavební rozvoj v Praze získal jasná a srozumitelná pravidla. Tato srozumitelná pravidla v našem městě životně potřebujeme. Problémy nelze již dále odkládat rozbíjením institucí ani odvoláváním ředitelů. Je pro mne velkou otázkou, co za cíl má odvolání Petra Hlaváčka vyřešit," dodal Cigler.

Krok rady kritizovala opoziční TOP 09. "Je to vyvrcholení toho, že vedení města sabotuje jakékoliv plánování a rozvoj Prahy. Je to záležitost šikanózní. IPR byl prověřován s cílem cokoliv najít a zpochybnit, a ačkoliv nic nenašli, Petra Hlaváčka odvolali," řekl předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

IPR vznikl z Útvaru rozvoje města za primátora Tomáše Hudečka (nestr., tehdy TOP 09). Institut má za úkol mimo jiné připravit nový územní plán a plánovat rozvoj města. Jeho roční rozpočet je asi 300 milionů korun.