Obžalobu v kauze nákupu letounů CASA vrátil obvodní soud pro Prahu 6 státnímu zástupci. Policie musí podezření ještě došetřit, píše server iDnes.cz.

V případu figurují bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk. Státní zástupce Jan Kořán obžaloval Parkanovou se Staňkem z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Podle vyšetřovatelů způsobili nákupem letounů státu škodu 818,8 milionu korun. Obviněné dvojici hrozí až desetileté vězení. Parkanová i Staněk vinu odmítají.

Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu loni v prosinci, přidělená soudkyně Markéta Binderová se pak z kauzy neúspěšně snažila vyloučit pro podjatost. V pátek v neveřejném zasedání rozhodla o tom, že dosavadní výsledky vyšetřování je potřeba doplnit.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%
 
Parkanová uvedla, že se o pátečním rozhodnutí dověděla z internetu. "Znamená pro mě potvrzení faktu, že návrh byl nezpůsobilý od samého počátku v roce 2012 a zůstal nezpůsobilý až do této doby," konstatovala.

O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (tehdy ODS) v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů. Bývalá ministryně podle kriminalistů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo.

Související