Stavební úpravy spodní části Václavského náměstí v centru metropole začnou příští rok. Praha 1 v pondělí podala žádost o územní rozhodnutí. Práce vyjdou na 150 milionů a potrvají šest až osm měsíců. Na tiskové konferenci to řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Náměstí se promění podle architektonického návrhu společnosti Cigler Marani Architects, úpravy se plánují roky.

"Není to úplně jednoduchá záležitost, máme tam obrovské překážky pod povrchem náměstí, musíme zohlednit obyvatele a místní podnikatele," uvedla primátorka. Veřejné projednání návrhu se uskuteční 13. října.

"Změna spočívá především v rozšíření ploch pro pěší, rozšiřujeme chodníky. Další zásadní krok je rozšíření stromořadí a redukce parkovacích míst," uvedl architekt Vladimír Vacek. Lípy budou nahrazeny zřejmě platany, které mají být vhodnější. Povrch náměstí pokryje štípaná žulová dlažba, vápencová mozaika a žulové kostky.

O opravě Václavského náměstí mluví představitelé Prahy několik let. Společnost Cigler Marani Architects vypracovala v roce 2005 projekt pro celé náměstí. Kdy bude následovat oprava druhé části náměstí, není jasné.

Vedení Prahy například zvažovalo, zda na náměstí opět přivede tramvaje, to nakonec pro spodní část náměstí odmítlo.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Spor se v minulosti vedl rovněž o vybudování podzemních garáží a jejích výjezdů. Ty na náměstí nakonec budou. Zatím ovšem zůstanou zaslepeny.

Řešily se také potíže kolem podoby a počtu prodejních stánků. Ve spodní části náměstí zavedla radnice pěší zónu, na kterou vjíždí vozidla s povolením, kterých úřad vydal zhruba stovku. Vznikl tam i nový výtah do stanice metra A a B Můstek.

Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí, posléze na Václavské.