Zóny placeného stání v Praze 3 se ve čtvrtek rozšířily o Jarov. Rezidenti, kteří tam budou chtít zaparkovat, budou muset mít na radnici zaregistrovánu poznávací značku svého vozu. Ve zbylé části Prahy 3 už tyto modré zóny platí. Systém bude fungovat podobně jako ten dosavadní.

První vlna zavádění placených parkovacích zón měla být původně spuštěna už v květnu, později se termín posunul na srpen. Od minulého týdne tak systém platí v některých částech Prahy 5 a 6. Od října má stejně fungovat parkování v Praze 8 a další data rozšiřování ještě nejsou jasná. Mapa všech zón je na webu parkujvklidu.cz po sescrollování níže.

Rezidenti si musí povolení vyřídit předem na radnici, většina z nich to ale nechala na poslední chvíli. Návštěvníci budou platit přes automaty anebo speciální aplikaci. "Objeví se zde sice nové parkovací automaty, ale budou vybaveny jinou klávesnicí, při platbě se nebude zadávat registrační značka vozidla a řidiči budou povinni umístit doklad o zaplacení za čelní sklo vozu," uvedla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

V aplikaci se vše váže na státní poznávací značku. Tu musí řidič zadat do aplikace, přes kterou se dostane k virtuálním parkovacím hodinám. Podle jednotlivých cenových pásem zaplatí 80, 60 nebo 40 korun za hodinu.

Jestli mají řidiči zaplaceno, budou kontrolovat především policisté. Na silnici však bude projíždět i speciální vozidlo se čtyřmi kamerami, které se zaměří na monitorování vytíženosti ulic.

Mapa zón placeného stání v Praze 3.

Zdroj: Parkujvklidu.cz

Související