Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek jako další zastávku na turné po evropských zemích navštívila Prahu. Při její poslední návštěvě před čtyřmi lety byla pro Čechy jedním z nejoblíbenějších zahraničních politiků. Čtvrteční návštěva se uskutečnila v době, kdy jí velká část české společnosti zazlívá domnělou přílišnou vstřícnost vůči migrantům.
Téma migrace se dostalo na přetřes při setkání kancléřky s premiérem Bohuslavem Sobotkou i prezidentem Milošem Zemanem, ale rozhovorům nedominovalo. Pouze se potvrdilo, že rozpory přetrvávají v otázce přerozdělování uprchlíků.
O to víc se český premiér a německá kancléřka snažili zdůraznit význam bilaterálních vztahů například v oblastech dopravní infrastruktury a na poli vědy a výzkumu. V doprovodu Sobotky Merkelová odpoledne navštívila ČVUT nebo knihovnu Strahovského kláštera.
Oba šéfové vlád se shodli na nutnosti posílit bezpečnost EU, včetně vnějších schengenských hranic, nebo v obhajobě unijních protiruských sankcí, o jejichž zrušení se naopak zasazuje prezident Zeman. Zeman a Merkelová se při jednání dotkli i tématu brexitu, který je v posledních dnech hlavní náplní jednání kancléřky s evropskými kolegy. Podle Zemana za může za britské rozhodnutí opustit Evropskou unii mimo jiné unijní byrokracie.
Na Pražském hradě se kancléřka večer zdržela pouhou hodinu. Návštěvu završila večeří s českými politiky, opět včetně premiéra, v Lichtenštejnském paláci.
Před Úřadem vlády i na Hradčanském náměstí demonstrovali příznivci Merkelové, kteří chtěli podle svolavatelů vyjádřit sympatie k její politice, hlavně proto, že "při řešení uprchlické krize odmítá dehumanizující cynismus". Názorové oponenty svolal na sérii demonstrací například sněmovní Úsvit spolu s Blokem proti islamizaci - ti uspořádali "Český oktoberfest aneb českým pivem a bavorskou klobásou proti islamizaci".
Angela Merkelová v Praze
Merkelová do Česka přijela poprvé od svého opětovného jmenování do funkce v prosinci 2013, celkově je v Česku potřetí od roku 2005, kdy se ujala kancléřského postu. Její poslední návštěva v Česku se uskutečnila v dubnu 2012.
On-line reportáž
Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže k návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové v Praze. Sledovat budeme jak její schůzky s premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem, tak demonstrace na její podporu i kritizující kancléřčinu migrační politiku.
Angela Merkelová do Česka přijede poprvé od svého opětovného jmenování do funkce v prosinci 2013, celkově bude v Česku potřetí od roku 2005, kdy se ujala kancléřského postu. Její poslední návštěva v Česku se uskutečnila v dubnu 2012, Sobotka navštívil Berlín oficiálně v březnu 2014 a pracovně v květnu 2015.
Při čtvrteční návštěvě budou policisté dohlížet na ochranu kancléřky i na nahlášená shromáždění a demonstrace. Pražany také čekají krátkodobá dopravní omezení kvůli průjezdu kancléřky.
Návštěva si podle policie nevyžádá dlouhodobá dopravní omezení, ale v době průjezdu kolony s německou kancléřkou budou nutné krátkodobé uzavírky, hlavně během cesty z letiště do centra. "Na nezbytně nutnou dobu bude v době příjezdu kolony do budovy Úřadu vlády ČR uzavřena část nábřeží Edvarda Beneše, což je pro pražskou dopravu pravděpodobně nejzásadnější dopravní omezení v souvislosti s tímto bezpečnostním opatřením," doplnil mluvčí Policejního prezidia ČR Jozef Bocán.
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) chce vyzvat kancléřku Merkelovou k ukončení sankcí Evropské unie vůči Rusku. Řekl to při zahájení Země živitelky na výstavišti v Českých Budějovicích. Po zavedení sankcí zavedla ruská vláda recipročně embargo na dovoz potravin do Ruska.
"Nebude to snadné, ale zvládneme to." Věta, která podle kritiků před rokem spustila uprchlickou vlnu. Co všechno se stalo od chvíle, kdy kancléřka Merkelová "pozvala" uprchlíky do Německa? Čtěte zde.
"Frau Merkel, kein Diktat, sonst #czexit," hlásají billboardy Strany svobodných, již jsou jedněmi z těch, kteří proti návštěvě kancléřky protestují. Billboardy jsou pojízdné - pojedou především přes místa, kde se bude Merkelová pohybovat, tedy kolem vlády či u Pražského hradu.
Na Evropské ulici nedaleko pražského letiště už na Merkelovou čeká zhruba čtyřicítka lidí. "Na Merkelové mi nejvíc vadí, že pomáhá šíření islámu. Ve spoustě věcí mi připomíná Adolfa Hitlera, proto jsem jí přimaloval knírek," řekl patnáctiletý demonstrant a autor transparentu.
V podobném počtu jako odpůrci se sešli i lidé podporující německou kancléřku. "Máme tady vítací srdce pro Angelu, pořídili jsme ho z pěněz ze sbírky," uvedl organizátor shromáždení vítající Merkelovou. Na oba tábory dohlíží policisté.
V politice působí Angela Merkelová už víc než 25 let. Jaká byla její cesta od poslankyně v Bundestagu až k pozici rozhodující lídryně Evropy, si můžete přečíst zde.
Příznivci Okamurovy SPD postavili na Palackého náměstí v Praze proti německé kancléřce "němou barikádu". Na zeď z kartonových krabic nalepili její karikatury a obrázky s německými popisky.
Foto: HN - Björn Steinz
Zatímco podporovatelé kancléřky si na blížící se příjezd chystají vlajky EU, NATO či Německa, odpůrci si připravují píšťalky a transparenty. Policie kontroluje průběh, atmosféra mezi oběma tábory se začíná pomalu vyhrocovat. "Odpůrci Merkelové tu nemají co dělat, tady to místo máme nahlášené jen my. Chovají se agresivně a jsou na nás sprostí," stěžuje si organizátor shromáždění podporující kancléřku.
Zástupce opačného tábora s jeho slovy ale nesouhlasí. "Cítíme se být součástmi tohoto shromáždení, pouze máme opačný názor. Chceme, aby to tady bylo poklidné. Budeme jenom pískat, hrozit pěstmi a třeba na jedubábu Merkelovou ukážeme zadek," říká.
Před Úřadem vlády je zatím klid. Chodník je už ale uzavřený, kolemjdoucí musí procházet prostorem vymezeným zátarasy.
Ke Strakovce se chodci nedostanou, pokud to nejsou novinari. #merkelvpraze pic.twitter.com/pmDFqHbfLG
— Adéla Skoupá (@skoupaa) 25. srpna 2016
Německá kancléřka Angela Merkelová už je na cestě z letiště k Úřadu vlády. Odpůrci ji na Evropské ulici doprovodili pískotem. Podporovatelé mávali vlajkami Evropské unie, NATO, Německa a Česka. Situaci kontrolovala ze vzduchu helikoptéra.
Podle německého deníku Die Welt nebude dnešní návštěva Prahy pro německou kancléřku žádnou příjemnou procházkou. Podle listu mnoho Čechů odmítá politiku Merkelové v uprchlické krizi. Komentář je uveden titulkem "Dokonce i Putin je v Česku oblíbenější než Merkelová".
Premiér Bohuslav Sobotka přivítal kancléřku Merkelovou před Úřadem vlády. Během uvítacího ceremoniálu zazněly národní hymny Německa a České republiky.
Cestna straz i media jsou jiz pripravena na prijezd kanclerky Merkelove do @strakovka #merkelvpraze pic.twitter.com/O0cKw6Rt0r
— Tomas Prouza (@CZSecStateEU) 25. srpna 2016
Hovořit by měli o budoucnosti EU po brexitu nebo o česko-německých vztazích. Tisková konference je plánována na 15:00.
Silnice před Úřadem vlády je uzavřená. Na Klárově se shromáždili lidé, kteří protestují proti Angele Merkelové. Nesou transparenty s hesly: Merkel killer of Europe nebo Merkelová je blázen, hoďte na ni síť.
Mezi oběma demonstrujícími tábory proběhla hlasitá slovní potyčka. Situaci museli uklidňovat policisté. Nyní dav skanduje slogany proti Merkelové a píská na píšťalky.
Tramvaj číslo 5, jejíž trasa vede kolem Úřadu vlády, je podle policistů odkloněna kolem Rudolfina po nábřeží.
K demonstrantům u Úřadu vlády se připletli i turisté. Například tři Španělky a jeden Španěl prý proti Merkelové neprotestují, jen se přišli "na tu velkou akci podívat" a napjatě ji sledují.
Kromě premiéra kancléřku vítali vicepremiér Pavel Bělobrádek, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr průmyslu Jan Mládek, ministr dopravy Dan Ťok či ministr kultury Daniel Herman.
Premiér @SlavekSobotka přivítal kancléřku Merkelovou v zahradě Strakovy akademie. #merkelvpraze pic.twitter.com/4CICzvD9wc
— Úřad vlády ČR (@strakovka) August 25, 2016
S kancléřkou Merkelovou jsme si potvrdili výborné sousedské vztahy, budeme je dále rozvíjet. #merkelvpraze pic.twitter.com/fXkhrjWU0F
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 25. srpna 2016
Byli mezi nimi ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr průmyslu Jan Mládek, ministr dopravy Dan Ťok a ministr kultury Daniel Herman.
Až do tiskového sálu doléhá zvenčí pískot odpůrců #Merkel, kteří přišli vyjádřit nesouhlas před Úřad vlády. #merkelvpraze
— Adéla Skoupá (@skoupaa) August 25, 2016
Hlasitá demonstrace před Strakovou akademií pokračuje, nálada se vyhrocuje. Místo hlídají desítky policistů. Odpůrci Merkelové se natlačili na policisty, kteří oddělují oba tábory, a křičí po příznivcích: "Vlastizrádci!" Ti skandují pouze "Ať žije svoboda, ať žije Evropa!" Počet odpůrců převažuje. "Jsme proti merkelovské politice, díky které je Evropa plná imigrantů," řekl jeden z demonstrantů.
Tiskový sál ve Strakovce praská ve švech, zvukovou zkoušku máme za sebou a odpočítáváme poslední minuty... #merkelvpraze
— Adéla Skoupá (@skoupaa) August 25, 2016
Tématem jednání delegací byl Česko-německý strateg. dialog, budoucnost EU a spolup. ve vědě a výzkumu. #merkelvpraze pic.twitter.com/YgcMOrAlu9
— Úřad vlády ČR (@strakovka) 25. srpna 2016
Tématem rozhovorů však byla i migrace. Český premiér na tiskové konferenci potvrdil, že v této oblasti mají Praha a Berlín odlišné názory.
Od Úřadu vlády už většina odpůrců odchází směrem na Loretánské náměstí, kde pokračuje demonstrace svolaná Pavlem Matějkou. Zůstávají zde hlavně příznivci, kteří se zbylou hrstkou odpůrců navzájem testují: "Víte vůbec, v jaké zemi je nejvíc mešit?" ptal se jeden z příznivců. Odpůrci se zase nebáli přirovnávat současné Německo k třetí říši.
Také ale potvrdila, že rozpory přetrvávají například v otázce přerozdělování uprchlíků.
"Dobrý den paní a pánové," řekla německá kancléřka na úvod svého vystoupení.
Dnes se zúčastním i jednání kancléřky A. Merkelové u prezidenta republiky
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) August 25, 2016
Německo je naším nejvýznamnějším obchodním partnerem, německé investice představují více jak pětinu přímých zahraničních investic v ČR," zdůraznil. "Spolu s intenzivními kontakty mezi vědeckými centry v ČR a Německu se mohou stát základem česko-německé spolupráce při zvládání výzev čtvrté průmyslové revoluce a zavádění průmyslových technologií budoucnosti," prohlásil.
Kolem malého hloučku demonstrantů v rohu Loretánské ulice poklidně jezdí turisté na segwayích, pár se jich zastavilo a chvíli poslouchalo. Jeden z nich pak zvedl ruku a začal skandovat "Angela, Angela", zasmál se a odjel.
Rektor Konvalinka z CVUT uz ceka pred svou skolou na #Merkel #merkelvpraze pic.twitter.com/o8LQQYP73N
— Jakub Plíhal (@jakub_plihal) August 25, 2016
Sobotka Merkelovou požádal o maximální možnou podporu ze strany německé vlády pro realizace projektu vysokorychlostní železnice mezi Drážďany a Prahou a také pro modernizaci železnice Praha-Mnichov. "Naše intenzivní vztahy s Německem vyžadují i moderní infrastrukturu, která odpovídá jednadvacátému století," řekl Sobotka.
Sobotka to potvrdil na společné tiskové konferenci s kancléřkou Merkelovou i na Twitteru.
ČR má odlišný názor ve věci povinných kvót, nechceme přenos pravomocí v oblasti migrace do Bruselu. #merkelvpraze
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 25. srpna 2016
"První priorita je otázka bezpečnosti vnitřní i vnější," řekl Sobotka s tím, že během debat s Merkelovou nadnesl i téma společné evropské armády.
Angela Mrerkelová dorazila v doprovodu Bohuslava Sobotky na České vysoké učení technické. Před budovou jsou i demonstranti. Program na ČVUT měl trvat zhruba hodinu. Kancléřka dorazila se zpožděním a dá se předpokládat, že svou návštěvu na ČVUT zkrátí.
"Současně na tom samém území, odkud přicházejí uprchlíci, působí teroristické strukutury, jako je třeba Islámský stát. Současně vidíme, že některé případy integrace přistěhovalců z muslimského prostředí do západní Evropy se příliš nepovedly. Dochází k tomu, že tito přistěhovalci se ve druhé nebo třetí generaci radikalizují a přidávají se k islamistům. To vše jsou rizika, která ovlivňují veřejné mínění a také obavy lidí ve střední a východní Evropě," prohlásil Sobotka.
Angela Merkelová Prahu dobře zná. Na začátku 80. let dokončovala svůj doktorát v českém Ústavu organické chemie a biochemie. "Když přijela do Prahy, vezl jsem ji na ubytování na Mazanku. Hned jsem zjistil, že má dobré vybavení na tehdejší způsob práce s počítači − velkou kabelu na děrné štítky, pásky nebo výpisy," vzpomíná na první setkání její mentor Zdeněk Havlas.
Zatímco někteří demonstranti doprovodili Merkelovou k ČVUT, na Malostranském náměstí se sešlo zhruba sto padesát jejích odpůrců a zaplnili téměř celý prostor před kostelem sv. Mikuláše. Kromě transparentů, které se objevily už na předchozích demonstracích, přibyla například oběšená makrela. V davu šlo vidět i křesťanský kříž z polystyrenu či templářskou vlajku: "Vlajku jsem si přinesl jako symbol toho, že je rozumné bojovat s muslimy tak, jako to dělali templáři několik stovek let," řekl demonstrant. Moderátorka shromáždění mluví k demonstrantům česky i německy.
"Máme k sobě blízko v tématech ochrany vnějších hranic, bezpečnosti a boje proti terorismu. V této souvislosti je potřeba, aby spolu úzce spolupracovaly naše tajné služby," řekla Merkelová.
Sobotka na tiskové konferenci uvedl, že sankce jsou provázány s minskými dohodami. Merkelová Sobotkův názor podpořila. "Německo a Francie se velmi snaží o naplnění dohody z Minsku. Bezpečnostní situace se bohužel nezlepšuje, ale zhoršuje," řekla. Předseda Senátu Milan Štěch na zemědělském veletrhu Země živitelka řekl, že chce Merkelovou vyzvat ke zrušení protiruských sankcí.
"Je důležité o těchto věcech mluvit a najít řešení," řekla. Připomněla přitom, že Německo v minulosti kvóty pro rozdělování migrantů také odmítalo, když po nich volaly středomořské státy a v Německu problém migrace nebyl tak znatelný.
Hrstka demonstrantů z obou táborů na Hradčanském náměstí, kde mají protesty pokračovat, splývá s davy turistů čekajícími na vstup do areálu Pražského hradu.
V debatě s Angelou Merkelovou o spolupráci s Německem ve vědě a výzkumu na půdě ČVUT vystoupil také Pavel Bělobrádek.
Spolupráce s Německem ve VVI je pro ČR naprosto klíčová: @PavelBelobradek na @CVUTPraha #merkelvpraze @strakovka pic.twitter.com/qdgRAclI2x
— Věda výzkum inovace (@Vedavyzkum) August 25, 2016
Když #Merkel opustila budovu CVUT z knihovny se rozezněla Óda na radost. pic.twitter.com/nbtzAGDgck
— Filip Horký (@FilipHorky) August 25, 2016
Premiér Sobotka s kancléřkou Merkelovou mluvili na půdě Českého vysokého učení technického o česko-německé spolupráci v oblasti aplikovaného výzkumu a digitálního průmyslu. Za účasti kancléřky pak univerzita podepsala dohodu s Německým výzkumným centrem pro umělou inteligenci. Týká se nových společných projektů právě v oblasti průmyslu 4.0.
Na @CVUTPraha jsme s českými i něm. vědci diskutovali,jak posílit spolup. ČR-Německo ve vědě a výzkumu.#merkelvpraze pic.twitter.com/p58NROMm7D
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) August 25, 2016
Lidí vítajících Merkelovou na Hradčanském náměstí přibylo, organizátor shromáždění očekává nejvyšší účast za celý den, přibližně až sto podporovatelů. Situace je podobná jako v poledne na Evropské ulici, podle organizátora tady nemají odpůrci Merkelové co dělat, protože zde nemají akci nahlášenou. "Jsme ochotní diskutovat, ale nechcem žádné konflikty," dodal. Situaci dál kontroluje policie. Několik desítek lidí, kteří se nehlásí k žádnému z táborů, na náměstí postává a čeká na příjezd kancléřky.
Česko by mělo vytvořit takové prostředí, aby do země přicházeli další němečtí investoři. Velkou výzvu v tomto směru představuje digitalizace průmyslu, řekl Sobotka po jednání s německou kancléřkou. Česko podle něj usiluje i o užší spolupráci s německým Frauenhoferovým institutem, který podporuje aplikovaný výzkum.
Odpůrci #merkel před Hradem. #merkelvpraze Je jich asi stovka, nechybí Usvit ani placky Ortel a IVCRN. pic.twitter.com/0I46rSDvcn
— Jakub Plíhal (@jakub_plihal) August 25, 2016
Policie zatím v souvislosti se shromážděními příznivců ani odpůrců Merkelové nemusela řešit žádné výtržnosti. „Zatím jsme nemuseli jakkoliv zakročovat,“ řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan.
Podle policie se do poslední chvíle neví, jestli Merkelová přijede na Pražský hrad přes Hradčanské náměstí, nebo cestou přes Prašný most. Nad Hradem už ale léta vrtulník.
Angela Merkelová přijíždí na Hrad. Nakonec přes Hradčanské náměstí, kde se shromáždili její podporovatelé. Po jejím výstupu z auta začali příznivci kancléřky tleskat a skandovat "Angela, bravo!", odpůrci naopak pískají na píšťalky a na prsty.
Muž se pokusil vozem najet do kolony Merkelové. Policie ho zadržela. Měl u sebe zbraně? Zjišťujeme podrobnosti: https://t.co/RqwFUPUXMM
— Radek Kedroň (@kedrix79) August 25, 2016
Pan prezident přijal na Hradě spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou. pic.twitter.com/WPIfdj3cAX
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) August 25, 2016
Prezident Miloš Zeman uvítal na Pražském hradě německou kancléřku Angelu Merkelovou. Během slavnostního přivítání ji oslovil německy, kancléřka mu česky odpověděla. Prezident chce s Merkelovou otevřít téma migrace. Jednat by měli mezi čtyřma očima, poté se k nim připojí delegace, do které patří i vicepremiér Andrej Babiš (ANO), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Zeman při slavnostním přivítání předal Merkelové květiny a anglicky jí řekl, ať se usmívá. Politici podle něj mají vypadat optimisticky. Prezident také kancléřce jako dar věnoval knihu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka.
Dárek pana prezidenta pro spolkovou kancléřku. pic.twitter.com/pVQ3kTsvAY
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) August 25, 2016
Češi přivítali kancléřku s píšťalkami a urážlivými nápisy, píše německý deník Der Spiegel. Merkelová je podle serveru v Česku nepopulární jednoznačně kvůli své migrační politice. Die Welt pokračuje, že popularita kancléřky klesla od deklarování jejího vstřícného postoje vůči uprchlíkům o polovinu. Teď je Merkelová oblíbená jen u 18 procent Čechů, což je horší výsledek, než jaký má ruský prezident Vladimir Putin, všímá si Die Welt.
Po návštěvě Strahovského kláštera jsme s Angelou Merkelovou poseděli u dobrého moravského vína. #merkelvpraze pic.twitter.com/LhhEUsouqA
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) August 25, 2016
Jednání národních delegací na Pražském hradě. pic.twitter.com/VSHyUxpMIy
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) August 25, 2016
Na Kampě poblíž Lichtenštejnského paláce, kam Merkelová míří na večeři s premiérem Sobotkou, demonstruje Úsvit - Národní koalice spolu s Blokem proti islamizaci. Na hosty slavnostní večeře protestující lidé pískali a bučeli. K večeři se chystá například státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, ministr kultury Daniel Herman nebo předseda Senátu Milan Štěch.
Předseda Senátu Milan Štěch chce Merkelovou při večeři vyzvat ke zrušení protiruských sankcí, které podle něj postihují české zemědělce i průmysl a mají jen malý dopad. Merkelová se ale na tiskové konferenci se Sobotkou nechala slyšet, že čas pro zrušení sankcí uvalených kvůli ruské roli v konfliktu na Ukrajině ještě nenazrál.
Jedním z hlavních témat jednání prezidenta Zemana s kancléřkou na Hradě byla migrační situace v Evropě. "Obě strany jednání vyjádřily zásadně odlišné názory na otázku migrace, především z islámských zemí," popsal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Prezident republiky vyjádřil názor, že pokud si Německo pozvalo ilegální migranty, nemůže formou uprchlických kvót přenášet odpovědnost na země, které je nepozvaly."
Zeman a Merkelová se při jednání dotkli i tématu brexitu, tedy referenda, v němž Britové hlasovali pro odchod z Evropské unie. Podle Zemana za něj mimo jiné může i unijní byrokracie. „Prezident vyjádřil názor, že bruselská byrokracie je jedním z faktorů brexitu,“ napsal po schůzce prezidentův mluvčí.
Zaverecny bod programu #merkelvpraze - vecere - pred chvili zacal. pic.twitter.com/zliX19ezm8
— Tomas Prouza (@CZSecStateEU) August 25, 2016
Premiér ani prezident se s kancléřkou neshodují v názoru na „uprchlické kvóty“, podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy ale spolu obě země v mnoha migračních otázkách naopak souhlasí. Shodujeme se na ochraně hranic či pomoci třetím zemím, připomněl Prouza před večeří s kancléřkou v České televizi.
"Já jsem paní kancléřce řekl můj názor, který je konstantní, že si myslím, že by do Evropy neměl přijít nikdo bez pozvání a bez toho, aby věděl, kam směřuje a kdo ho pozval," řekl Babiš novinářům po skončení večeře v Lichtenštejnském paláci. Chybou je, že Evropská komise má v současnosti větší slovo než hlavy jednotlivých států, uvedl. Nad večeří se hovořilo i o daňových únicích, sankcích Evropské unie proti Rusku a současné situaci na Ukrajině, dodal.
Merkelová má na věc podle Babiše jiný názor, protože má Německo jinou zkušenost s migrací. "V Německu jsou tři miliony Turků, my máme jinou migrační historii, proto by nám Brusel a některé státy neměly vnucovat jejich politiku," uvedl. Ze schůzky má Babiš "normální pocit". "Já jsem paní Merkelovou ještě v životě neviděl. Ona má svoje argumenty, my máme svoje," řekl.
Předseda Senátu Milan Štěch předal německé kancléřce výzvu k ukončení protiruských sankcí Evropské unie. Novinářům to řekl po večeři v Lichtenštejnském paláci. Kancléřka podle něj slíbila, že se s problémy, které sankce způsobují českým zemědělcům či průmyslu, seznámí. Po zrušení sankcí volá i prezident Miloš Zeman.
Vážení čtenáři, dnešní speciální online přenos věnovaný návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové pro tuto chvíli končíme. O dalším vývoji událostí spojených s její návštěvou vás budeme nadále informovat.
Česko-německým vztahům se do hloubky věnuje také páteční vydání Hospodářských novin, v němž najdete i dva profily Angely Merkelové od autorů z opačných konců názorového spektra.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist