Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek jako další zastávku na turné po evropských zemích navštívila Prahu. Při její poslední návštěvě před čtyřmi lety byla pro Čechy jedním z nejoblíbenějších zahraničních politiků. Čtvrteční návštěva se uskutečnila v době, kdy jí velká část české společnosti zazlívá domnělou přílišnou vstřícnost vůči migrantům.

Téma migrace se dostalo na přetřes při setkání kancléřky s premiérem Bohuslavem Sobotkou i prezidentem Milošem Zemanem, ale rozhovorům nedominovalo. Pouze se potvrdilo, že rozpory přetrvávají v otázce přerozdělování uprchlíků.

O to víc se český premiér a německá kancléřka snažili zdůraznit význam bilaterálních vztahů například v oblastech dopravní infrastruktury a na poli vědy a výzkumu. V doprovodu Sobotky Merkelová odpoledne navštívila ČVUT nebo knihovnu Strahovského kláštera.

Oba šéfové vlád se shodli na nutnosti posílit bezpečnost EU, včetně vnějších schengenských hranic, nebo v obhajobě unijních protiruských sankcí, o jejichž zrušení se naopak zasazuje prezident Zeman. Zeman a Merkelová se při jednání dotkli i tématu brexitu, který je v posledních dnech hlavní náplní jednání kancléřky s evropskými kolegy. Podle Zemana za může za britské rozhodnutí opustit Evropskou unii mimo jiné unijní byrokracie.

Na Pražském hradě se kancléřka večer zdržela pouhou hodinu. Návštěvu završila večeří s českými politiky, opět včetně premiéra, v Lichtenštejnském paláci.

Před Úřadem vlády i na Hradčanském náměstí demonstrovali příznivci Merkelové, kteří chtěli podle svolavatelů vyjádřit sympatie k její politice, hlavně proto, že "při řešení uprchlické krize odmítá dehumanizující cynismus". Názorové oponenty svolal na sérii demonstrací například sněmovní Úsvit spolu s Blokem proti islamizaci - ti uspořádali "Český oktoberfest aneb českým pivem a bavorskou klobásou proti islamizaci".

Merkelová do Česka přijela poprvé od svého opětovného jmenování do funkce v prosinci 2013, celkově je v Česku potřetí od roku 2005, kdy se ujala kancléřského postu. Její poslední návštěva v Česku se uskutečnila v dubnu 2012.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
11:32
Angela Merkelová v Praze

Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže k návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové v Praze. Sledovat budeme jak její schůzky s premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem, tak demonstrace na její podporu i kritizující kancléřčinu migrační politiku.

11:35
Po čtyřech letech

Angela Merkelová do Česka přijede poprvé od svého opětovného jmenování do funkce v prosinci 2013, celkově bude v Česku potřetí od roku 2005, kdy se ujala kancléřského postu. Její poslední návštěva v Česku se uskutečnila v dubnu 2012, Sobotka navštívil Berlín oficiálně v březnu 2014 a pracovně v květnu 2015.

11:48
Mapa akcí
11:59
Při návštěvě budou policisté v ulicích, omezí se doprava

Při čtvrteční návštěvě budou policisté dohlížet na ochranu kancléřky i na nahlášená shromáždění a demonstrace. Pražany také čekají krátkodobá dopravní omezení kvůli průjezdu kancléřky.

Návštěva si podle policie nevyžádá dlouhodobá dopravní omezení, ale v době průjezdu kolony s německou kancléřkou budou nutné krátkodobé uzavírky, hlavně během cesty z letiště do centra. "Na nezbytně nutnou dobu bude v době příjezdu kolony do budovy Úřadu vlády ČR uzavřena část nábřeží Edvarda Beneše, což je pro pražskou dopravu pravděpodobně nejzásadnější dopravní omezení v souvislosti s tímto bezpečnostním opatřením," doplnil mluvčí Policejního prezidia ČR Jozef Bocán.

12:05
Štěch chce vyzvat Merkelovou ke zrušení sankcí vůči Rusku

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) chce vyzvat kancléřku Merkelovou k ukončení sankcí Evropské unie vůči Rusku. Řekl to při zahájení Země živitelky na výstavišti v Českých Budějovicích. Po zavedení sankcí zavedla ruská vláda recipročně embargo na dovoz potravin do Ruska.

12:12
Dveře do Německa se Syřanům otevřely před rokem

"Nebude to snadné, ale zvládneme to." Věta, která podle kritiků před rokem spustila uprchlickou vlnu. Co všechno se stalo od chvíle, kdy kancléřka Merkelová "pozvala" uprchlíky do Německa? Čtěte zde.

12:20
Pojízdné billboardy

"Frau Merkel, kein Diktat, sonst #czexit," hlásají billboardy Strany svobodných, již jsou jedněmi z těch, kteří proti návštěvě kancléřky protestují. Billboardy jsou pojízdné - pojedou především přes místa, kde se bude Merkelová pohybovat, tedy kolem vlády či u Pražského hradu.

Auta s billboardy, protest Strany svobodných, návštěva Angely Merkelové

12:25
"Merkelová mi připomíná Hitlera."

Na Evropské ulici nedaleko pražského letiště už na Merkelovou čeká zhruba čtyřicítka lidí. "Na Merkelové mi nejvíc vadí, že pomáhá šíření islámu. Ve spoustě věcí mi připomíná Adolfa Hitlera, proto jsem jí přimaloval knírek," řekl patnáctiletý demonstrant a autor transparentu.

Demonstrace Angela Merkelová

12:28
Vítací srdce pro Angelu

V podobném počtu jako odpůrci se sešli i lidé podporující německou kancléřku. "Máme tady vítací srdce pro Angelu, pořídili jsme ho z pěněz ze sbírky," uvedl organizátor shromáždení vítající Merkelovou. Na oba tábory dohlíží policisté.

Demonstrace Angela Merkelová příznivci

12:44
Od doktorátu z fyziky k první ženě na postu kancléře

V politice působí Angela Merkelová už víc než 25 let. Jaká byla její cesta od poslankyně v Bundestagu až k pozici rozhodující lídryně Evropy, si můžete přečíst zde.

12:58
Němá barikáda

Příznivci Okamurovy SPD postavili na Palackého náměstí v Praze proti německé kancléřce "němou barikádu". Na zeď z kartonových krabic nalepili její karikatury a obrázky s německými popisky.

Členové SPD v souvislosti s návštěvou kancléřky Merkelové postaví z papírových krabic symbolickou Němou barikádu. Z použitých krabic pak během dne postaví na Palackého náměstí Veselou zeď s výstavou k

Foto: HN - Björn Steinz

13:10
Příznivci čekají s vlajkami, odpůrci si chystají píšťalky

Zatímco podporovatelé kancléřky si na blížící se příjezd chystají vlajky EU, NATO či Německa, odpůrci si připravují píšťalky a transparenty. Policie kontroluje průběh, atmosféra mezi oběma tábory se začíná pomalu vyhrocovat. "Odpůrci Merkelové tu nemají co dělat, tady to místo máme nahlášené jen my. Chovají se agresivně a jsou na nás sprostí," stěžuje si organizátor shromáždění podporující kancléřku.

Zástupce opačného tábora s jeho slovy ale nesouhlasí. "Cítíme se být součástmi tohoto shromáždení, pouze máme opačný názor. Chceme, aby to tady bylo poklidné. Budeme jenom pískat, hrozit pěstmi a třeba na jedubábu Merkelovou ukážeme zadek," říká.

13:22
Chodník před Úřadem vlády je uzavřený

Před Úřadem vlády je zatím klid. Chodník je už ale uzavřený, kolemjdoucí musí procházet prostorem vymezeným zátarasy.

Merkelová Úřad vlády protesty

13:35
Opatření u Strakovy akademie
13:37
Merkelová už je v Praze

Německá kancléřka Angela Merkelová už je na cestě z letiště k Úřadu vlády. Odpůrci ji na Evropské ulici doprovodili pískotem. Podporovatelé mávali vlajkami Evropské unie, NATO, Německa a Česka. Situaci kontrolovala ze vzduchu helikoptéra.

Merkelová míří na úřad vlády

13:50
Die Welt: Cesta do Prahy nebude pro Merkelovou příjemnou procházkou

Podle německého deníku Die Welt nebude dnešní návštěva Prahy pro německou kancléřku žádnou příjemnou procházkou. Podle listu mnoho Čechů odmítá politiku Merkelové v uprchlické krizi. Komentář je uveden titulkem "Dokonce i Putin je v Česku oblíbenější než Merkelová".

13:58
Německá kancléřka Angela Merkelová zamířila po červeném koberci do Strakovy akademie

Premiér Bohuslav Sobotka přivítal kancléřku Merkelovou před Úřadem vlády. Během uvítacího ceremoniálu zazněly národní hymny Německa a České republiky.

13:59
Strakova akademie je už připravená na příjezd kancléřky
14:02
Začíná bilaterální schůzka německé kancléřky Angely Merkelové a českého premiéra Bohuslava Sobotky

Hovořit by měli o budoucnosti EU po brexitu nebo o česko-německých vztazích. Tisková konference je plánována na 15:00.

14:09
"Merkelová je blázen, hoďte na ni síť"

Silnice před Úřadem vlády je uzavřená. Na Klárově se shromáždili lidé, kteří protestují proti Angele Merkelové. Nesou transparenty s hesly: Merkel killer of Europe nebo Merkelová je blázen, hoďte na ni síť.

14:13
Merkelovou v Praze "přivítali" její odpůrci hlasitým skandováním a pískáním

Mezi oběma demonstrujícími tábory proběhla hlasitá slovní potyčka. Situaci museli uklidňovat policisté. Nyní dav skanduje slogany proti Merkelové a píská na píšťalky.

Merkelová protestanti

14:18
Tramvaj číslo 5 jezdí okolo Rudolfina

Tramvaj číslo 5, jejíž trasa vede kolem Úřadu vlády, je podle policistů odkloněna kolem Rudolfina po nábřeží.

14:25
Mezi demonstranty se připletli i turisté

K demonstrantům u Úřadu vlády se připletli i turisté. Například tři Španělky a jeden Španěl prý proti Merkelové neprotestují, jen se přišli "na tu velkou akci podívat" a napjatě ji sledují.

14:27
Merkelovou na zahradě Strakovy akademie s vojenskými poctami uvítal premiér Sobotka (ČSSD).
14:38
Premiér Sobotka na Twitteru zveřejnil první fotografii z bilaterálního setkání s kancléřkou Merkelovou
14:47
Před Strakovou akademií Merkelovou uvítali vedle premiéra i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a někteří ministři

Byli mezi nimi ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr průmyslu Jan Mládek, ministr dopravy Dan Ťok a ministr kultury Daniel Herman.

14:50
Pískot odpůrců je slyšet až v tiskovém sálu
14:56

Hlasitá demonstrace před Strakovou akademií pokračuje, nálada se vyhrocuje. Místo hlídají desítky policistů. Odpůrci Merkelové se natlačili na policisty, kteří oddělují oba tábory, a křičí po příznivcích: "Vlastizrádci!" Ti skandují pouze "Ať žije svoboda, ať žije Evropa!" Počet odpůrců převažuje. "Jsme proti merkelovské politice, díky které je Evropa plná imigrantů," řekl jeden z demonstrantů.

Merkelová v Praze

14:59
Minutky zbývají do vypuknutí tiskové konference
15:10
Témata jednání byla očekávaná
15:14
Běží tisková konference Sobotky a Merkelové. Hovořili o vzájemné spolupráci v oblastech dopravní infrastruktury či vědy, řekl Sobotka

Tématem rozhovorů však byla i migrace. Český premiér na tiskové konferenci potvrdil, že v této oblasti mají Praha a Berlín odlišné názory.

15:18
Odpůrci Merkelové se přeskupují na Loretánském náměstí

Od Úřadu vlády už většina odpůrců odchází směrem na Loretánské náměstí, kde pokračuje demonstrace svolaná Pavlem Matějkou. Zůstávají zde hlavně příznivci, kteří se zbylou hrstkou odpůrců navzájem testují: "Víte vůbec, v jaké zemi je nejvíc mešit?" ptal se jeden z příznivců. Odpůrci se zase nebáli přirovnávat současné Německo k třetí říši.

IMG 0145

15:22
Česko-německé vztahy jsou "na velmi dobré úrovni", řekla kancléřka Merkelová

Také ale potvrdila, že rozpory přetrvávají například v otázce přerozdělování uprchlíků. 

15:27
Angela Merkelová přivítala novináře na tiskové konferenci česky

"Dobrý den paní a pánové," řekla německá kancléřka na úvod svého vystoupení.

15:30
Večerní schůzky s prezidentem se zúčastní i Pavel Bělobrádek
15:33
Premiér Sobotka ocenil ekonomické vztahy s Německem

Německo je naším nejvýznamnějším obchodním partnerem, německé investice představují více jak pětinu přímých zahraničních investic v ČR," zdůraznil. "Spolu s intenzivními kontakty mezi vědeckými centry v ČR a Německu se mohou stát základem česko-německé spolupráce při zvládání výzev čtvrté průmyslové revoluce a zavádění průmyslových technologií budoucnosti," prohlásil.

15:35
Turisté se baví demonstracemi v srdci Prahy

Kolem malého hloučku demonstrantů v rohu Loretánské ulice poklidně jezdí turisté na segwayích, pár se jich zastavilo a chvíli poslouchalo. Jeden z nich pak zvedl ruku a začal skandovat "Angela, Angela", zasmál se a odjel.

15:44
Další zastávka Angely Merkelové - České vysoké učení technické
15:54
Sobotka uvedl, že s Merkelovou projednával také možnost vysokorychlostní železnice

Sobotka Merkelovou požádal o maximální možnou podporu ze strany německé vlády pro realizace projektu vysokorychlostní železnice mezi Drážďany a Prahou a také pro modernizaci železnice Praha-Mnichov. "Naše intenzivní vztahy s Německem vyžadují i moderní infrastrukturu, která odpovídá jednadvacátému století," řekl Sobotka.

15:56
Ohledně kvót se Praha s Berlínem neshodnou

Sobotka to potvrdil na společné tiskové konferenci s kancléřkou Merkelovou i na Twitteru.

16:00
Sobotka s Merkelovou se nevyhnuli ani otázce bezpečnosti v souvislosti s aktuální situací v Evropě

"První priorita je otázka bezpečnosti vnitřní i vnější," řekl Sobotka s tím, že během debat s Merkelovou nadnesl i téma společné evropské armády.

16:12
Návštěva ČVUT bude kratší, než se čekalo

Angela Mrerkelová dorazila v doprovodu Bohuslava Sobotky na České vysoké učení technické. Před budovou jsou i demonstranti. Program na ČVUT měl trvat zhruba hodinu. Kancléřka dorazila se zpožděním a dá se předpokládat, že svou návštěvu na ČVUT zkrátí.

IMG 0157

16:12
Sobotka před Merkelovou vysvětloval, že uprchlíci pocházejí z kulturně a nábožensky odlišných oblastí

"Současně na tom samém území, odkud přicházejí uprchlíci, působí teroristické strukutury, jako je třeba Islámský stát. Současně vidíme, že některé případy integrace přistěhovalců z muslimského prostředí do západní Evropy se příliš nepovedly. Dochází k tomu, že tito přistěhovalci se ve druhé nebo třetí generaci radikalizují a přidávají se k islamistům. To vše jsou rizika, která ovlivňují veřejné mínění a také obavy lidí ve střední a východní Evropě," prohlásil Sobotka.

16:14
Angela byla pečlivá vědkyně, vzpomíná její bývalý školitel

Angela Merkelová Prahu dobře zná. Na začátku 80. let dokončovala svůj doktorát v českém Ústavu organické chemie a biochemie. "Když přijela do Prahy, vezl jsem ji na ubytování na Mazanku. Hned jsem zjistil, že má dobré vybavení na tehdejší způsob práce s počítači − velkou kabelu na děrné štítky, pásky nebo výpisy," vzpomíná na první setkání její mentor Zdeněk Havlas.

16:22
Demonstrace pokračují na Malostranském náměstí

Zatímco někteří demonstranti doprovodili Merkelovou k ČVUT, na Malostranském náměstí se sešlo zhruba sto padesát jejích odpůrců a zaplnili téměř celý prostor před kostelem sv. Mikuláše. Kromě transparentů, které se objevily už na předchozích demonstracích, přibyla například oběšená makrela. V davu šlo vidět i křesťanský kříž z polystyrenu či templářskou vlajku: "Vlajku jsem si přinesl jako symbol toho, že je rozumné bojovat s muslimy tak, jako to dělali templáři několik stovek let," řekl demonstrant. Moderátorka shromáždění mluví k demonstrantům česky i německy.

IMG 20160825 155907

16:39
Česko a Německo se shodují na potřebě zajistit bezpečnost v Evropské unii a bojovat společně proti terorismu

"Máme k sobě blízko v tématech ochrany vnějších hranic, bezpečnosti a boje proti terorismu. V této souvislosti je potřeba, aby spolu úzce spolupracovaly naše tajné služby," řekla Merkelová.

16:40
Sobotka i Merkelová odmítají zrušení protiruských sankcí

Sobotka na tiskové konferenci uvedl, že sankce jsou provázány s minskými dohodami. Merkelová Sobotkův názor podpořila. "Německo a Francie se velmi snaží o naplnění dohody z Minsku. Bezpečnostní situace se bohužel nezlepšuje, ale zhoršuje," řekla. Předseda Senátu Milan Štěch na zemědělském veletrhu Země živitelka řekl, že chce Merkelovou vyzvat ke zrušení protiruských sankcí.

16:45
Podle Merkelové není problém, že mezi členskými státy EU jsou rozdílné názory na rozdělování uprchlíků

"Je důležité o těchto věcech mluvit a najít řešení," řekla. Připomněla přitom, že Německo v minulosti kvóty pro rozdělování migrantů také odmítalo, když po nich volaly středomořské státy a v Německu problém migrace nebyl tak znatelný.

16:49
Demonstranti čekají kancléřku na Hradčanském náměstí

Hrstka demonstrantů z obou táborů na Hradčanském náměstí, kde mají protesty pokračovat, splývá s davy turistů čekajícími na vstup do areálu Pražského hradu.Demonstrace na Hradčanském náměstí

17:01
Bělobrádek: Spolupráce s Německem ve vědě a výzkumu je pro ČR naprosto klíčová

V debatě s Angelou Merkelovou o spolupráci s Německem ve vědě a výzkumu na půdě ČVUT vystoupil také Pavel Bělobrádek.

17:10
Na závěr návštěvy ČVUT se z budovy Národní technické knihovny rozezněla Óda na radost
17:14
Kancléřka na ČVUT hovořila o spolupráci v oblasti aplikovaného výzkumu a digitálního průmyslu

Premiér Sobotka s kancléřkou Merkelovou mluvili na půdě Českého vysokého učení technického o česko-německé spolupráci v oblasti aplikovaného výzkumu a digitálního průmyslu. Za účasti kancléřky pak univerzita podepsala dohodu s Německým výzkumným centrem pro umělou inteligenci. Týká se nových společných projektů právě v oblasti průmyslu 4.0.

17:18
Fotografie z kancléřčiny návštěvy ČVUT
17:25

Lidí vítajících Merkelovou na Hradčanském náměstí přibylo, organizátor shromáždění očekává nejvyšší účast za celý den, přibližně až sto podporovatelů. Situace je podobná jako v poledne na Evropské ulici, podle organizátora tady nemají odpůrci Merkelové co dělat, protože zde nemají akci nahlášenou. "Jsme ochotní diskutovat, ale nechcem žádné konflikty," dodal. Situaci dál kontroluje policie. Několik desítek lidí, kteří se nehlásí k žádnému z táborů, na náměstí postává a čeká na příjezd kancléřky.

17:37
Sobotka chce digitalizací průmyslu přilákat německé investory

Česko by mělo vytvořit takové prostředí, aby do země přicházeli další němečtí investoři. Velkou výzvu v tomto směru představuje digitalizace průmyslu, řekl Sobotka po jednání s německou kancléřkou. Česko podle něj usiluje i o užší spolupráci s německým Frauenhoferovým institutem, který podporuje aplikovaný výzkum.

17:45
Odpůrci německé kancléřky před Hradem očekávají její příjezd
17:50

Policie zatím v souvislosti se shromážděními příznivců ani odpůrců Merkelové nemusela řešit žádné výtržnosti. „Zatím jsme nemuseli jakkoliv zakročovat,“ řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

17:52
Do poslední chvíle se neví, kudy kancléřka na Hrad přijede

Podle policie se do poslední chvíle neví, jestli Merkelová přijede na Pražský hrad přes Hradčanské náměstí, nebo cestou přes Prašný most. Nad Hradem už ale léta vrtulník.

18:05
Merkelová přijíždí na Hrad

Angela Merkelová přijíždí na Hrad. Nakonec přes Hradčanské náměstí, kde se shromáždili její podporovatelé. Po jejím výstupu z auta začali příznivci kancléřky tleskat a skandovat "Angela, bravo!", odpůrci naopak pískají na píšťalky a na prsty.

18:10
Muž se údajně pokusil vozem najet do kolony Merkelové
18:18
Prezident Zeman přijal na Hradě kancléřku Merkelovou
18:28
Zeman pozdravil německy, Merkelová odpověděla česky

Prezident Miloš Zeman uvítal na Pražském hradě německou kancléřku Angelu Merkelovou. Během slavnostního přivítání ji oslovil německy, kancléřka mu česky odpověděla. Prezident chce s Merkelovou otevřít téma migrace. Jednat by měli mezi čtyřma očima, poté se k nim připojí delegace, do které patří i vicepremiér Andrej Babiš (ANO), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

18:35
Osudy dobrého vojáka Švejka darem pro kancléřku

Zeman při slavnostním přivítání předal Merkelové květiny a anglicky jí řekl, ať se usmívá. Politici podle něj mají vypadat optimisticky. Prezident také kancléřce jako dar věnoval knihu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka.

18:45
Merkelová je v Česku méně oblíbená než Putin, všímá si německý tisk

Češi přivítali kancléřku s píšťalkami a urážlivými nápisy, píše německý deník Der Spiegel. Merkelová je podle serveru v Česku nepopulární jednoznačně kvůli své migrační politice. Die Welt pokračuje, že popularita kancléřky klesla od deklarování jejího vstřícného postoje vůči uprchlíkům o polovinu. Teď je Merkelová oblíbená jen u 18 procent Čechů, což je horší výsledek, než jaký má ruský prezident Vladimir Putin, všímá si Die Welt.Protest proti politice německé kancléřky

18:47
Před návštěvou Hradu ještě na skleničku
19:12
Jednání delegací skončilo. Po demonstrantech opouští Hrad i Angela Merklová
19:37
Před Lichtenštejnským palácem demonstruje Úsvit s Blokem proti islamizaci

Na Kampě poblíž Lichtenštejnského paláce, kam Merkelová míří na večeři s premiérem Sobotkou, demonstruje Úsvit - Národní koalice spolu s Blokem proti islamizaci. Na hosty slavnostní večeře protestující lidé pískali a bučeli. K večeři se chystá například státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, ministr kultury Daniel Herman nebo předseda Senátu Milan Štěch.

19:39
Štěch se chce při večeři bavit s Merkelovou o protiruských sankcích

Předseda Senátu Milan Štěch chce Merkelovou při večeři vyzvat ke zrušení protiruských sankcí, které podle něj postihují české zemědělce i průmysl a mají jen malý dopad. Merkelová se ale na tiskové konferenci se Sobotkou nechala slyšet, že čas pro zrušení sankcí uvalených kvůli ruské roli v konfliktu na Ukrajině ještě nenazrál.

19:48
Názory na migraci se i po návštěvě na Hradě rozchází

Jedním z hlavních témat jednání prezidenta Zemana s kancléřkou na Hradě byla migrační situace v Evropě. "Obě strany jednání vyjádřily zásadně odlišné názory na otázku migrace, především z islámských zemí," popsal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Prezident republiky vyjádřil názor, že pokud si Německo pozvalo ilegální migranty, nemůže formou uprchlických kvót přenášet odpovědnost na země, které je nepozvaly."

19:57
Na Hradě se řešil i brexit

Zeman a Merkelová se při jednání dotkli i tématu brexitu, tedy referenda, v němž Britové hlasovali pro odchod z Evropské unie. Podle Zemana za něj mimo jiné může i unijní byrokracie. „Prezident vyjádřil názor, že bruselská byrokracie je jedním z faktorů brexitu,“ napsal po schůzce prezidentův mluvčí.

20:00
Návštěvu kancléřky Merkelové uzavírá slavnostní večeře
21:25
S Němci se shodneme na ochraně hranic či pomoci třetím zemím, potvrdil Prouza

Premiér ani prezident se s kancléřkou neshodují v názoru na „uprchlické kvóty“, podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy ale spolu obě země v mnoha migračních otázkách naopak souhlasí. Shodujeme se na ochraně hranic či pomoci třetím zemím, připomněl Prouza před večeří s kancléřkou v České televizi.

21:42
Babiš hovořil s Merkelovou o migraci

"Já jsem paní kancléřce řekl můj názor, který je konstantní, že si myslím, že by do Evropy neměl přijít nikdo bez pozvání a bez toho, aby věděl, kam směřuje a kdo ho pozval," řekl Babiš novinářům po skončení večeře v Lichtenštejnském paláci. Chybou je, že Evropská komise má v současnosti větší slovo než hlavy jednotlivých států, uvedl. Nad večeří se hovořilo i o daňových únicích, sankcích Evropské unie proti Rusku a současné situaci na Ukrajině, dodal.

21:45
Odlišný postoj Merkelové k uprchlíkům vychází z německé zkušenosti s migrací, myslí si Babiš

Merkelová má na věc podle Babiše jiný názor, protože má Německo jinou zkušenost s migrací. "V Německu jsou tři miliony Turků, my máme jinou migrační historii, proto by nám Brusel a některé státy neměly vnucovat jejich politiku," uvedl. Ze schůzky má Babiš "normální pocit". "Já jsem paní Merkelovou ještě v životě neviděl. Ona má svoje argumenty, my máme svoje," řekl.

22:02
Předseda Senátu vyzval ke zrušení protiruských sankcí

Předseda Senátu Milan Štěch předal německé kancléřce výzvu k ukončení protiruských sankcí Evropské unie. Novinářům to řekl po večeři v Lichtenštejnském paláci. Kancléřka podle něj slíbila, že se s problémy, které sankce způsobují českým zemědělcům či průmyslu, seznámí. Po zrušení sankcí volá i prezident Miloš Zeman.

22:35
Končíme online přenos

Vážení čtenáři, dnešní speciální online přenos věnovaný návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové pro tuto chvíli končíme. O dalším vývoji událostí spojených s její návštěvou vás budeme nadále informovat.

Česko-německým vztahům se do hloubky věnuje také páteční vydání Hospodářských novin, v němž najdete i dva profily Angely Merkelové od autorů z opačných konců názorového spektra.