Rezidenční zahrada velvyslance USA ten den přetékala desítkami osobností českého veřejného života. Bylo 4. července a ve stínu vysokých stromů postával v hovoru s několika dalšími lidmi nenápadný padesátník, který sem tak jako oni přišel na oslavu Dne nezávislosti. Když k němu přistoupil novinář, nedal najevo vůbec žádné překvapení.

"To jste si mě musel s někým splést," odpověděl týdeníku Respekt na dotaz, za jak vážné považuje jako šéf zdejší kontrašpionáže aktivity ruských špionů na českém území. Jeho klid a jistota byly tak nakažlivé, že navzdory stoprocentní informaci o jeho identitě mu skoro nešlo nevěřit. Ale omyl to nebyl. Minulý týden usedl dlouholetý šéf kontrašpionáže BIS Michal Koudelka do křesla ředitele civilní tajné služby. Jeho obličej otiskla všechna média a skrývat se teď už nejde.

Zamést stopy

K výbavě dobrého zpravodajce patří nezanechávat za sebou žádné dohledatelné stopy. A Michal Koudelka ovládl tohle umění dokonale: ve veřejných zdrojích o něm za posledních dvacet let nebyla jediná zmínka. Že někdo takový existuje, vyšlo veřejnosti najevo, až když premiér Bohuslav Sobotka nedávno potvrdil, že s ním počítá do čela BIS. Do té doby Koudelku znali kromě několika ne si tím úplně jistých novinářů jen jeho kolegové a pak ti, o něž se on sám zajímal: v posledních letech především ruští a čínští špioni.

Kontrašpionážní odbor, který Koudelka vedl od roku 2006, měl za úkol mapovat jejich aktivity na českém území, a když závažným způsobem ohrožovali bezpečnost Česka, tak je ve spolupráci s ministerstvem zahraničí vyzpovídat. Za posledních pět let poslala BIS domů jedenáct zaměstnanců ruského velvyslanectví, jež z tohoto ohrožování podezřívala. O tom, že by měla podobné úspěchy u agentů působících mimo zdi ambasády, není nic známo. Z toho odborníci usuzují, že si zdejší kontrašpionáž zatím s těmito těžšími cíli neví příliš rady.


V novém Respektu 34/2016 dále najdete: I obalka R34 2016 
Existují tajemství, která nikdy nerozluštíme?
Jak využít Invalidovnu
S výtvarníkem Pavlem Brázdou
O čem Češi v práci nemluví

Ze své pozice Koudelka také v Česku řídil společné operace se spojeneckými tajnými službami. Jednalo se o sledování špionů, které měli delší dobu v hledáčku hlavně Američané nebo Britové a věděli o jejich pohybu po Evropě včetně návštěv Česka. BIS pak na jejich upozornění monitorovala pohyb agentů na zdejší půdě. Západní diplomaté si v neformálních rozhovorech pochvalují, že na tomto poli odváděli zdejší zpravodajci dobrou práci.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.