Pražský městský soud v úterý první den projednával kauzu přípravy teroristického útoku na vlak, který souvisí s loňskou razií proti levicovým extremistům. Třem lidem kvůli tomu hrozí 12 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Další dva lidé před soudem stojí kvůli tomu, že trestný čin nepřekazili.

Hlavní líčení je zatím naplánované na dva dny. V úterý přišel anarchisty podpořit i Igor Ševcov, který byl souzen pro podezření z útoku zápalnou lahví na dům ministra obrany Martina Stropnického. Soud jej ale nakonec zprostil obžaloby. 

Podle detektivů chtěli anarchisté zapálit nákladní vlak, který mířil s armádní technikou na každoroční vojenskou akci Bahna, případně vlak převážející auta Hyundai. Podle obžaloby, kterou mají HN k dispozici, skupina činem zamýšlela "narušit základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu České republiky". V obžalobě se píše, že chtěli zastrašit obyvatelstvo a jejich cílem bylo ohrozit lidské životy.

Obžaloba za hlavního organizátora útoku označuje Petra Sovu, který vytvořil skupinu, kde působili další obvinění Martin Ignačák a Alexandra Ščambová.

Agenty prozradila svíčková

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Hlavní obviněný ve své výpovědi popisoval údajný vliv policistů. "Provokatéři nebyli jen dva, nebyli to jediní lidé, kteří přišli do našeho kolektivu. Rok dva zpátky se daleko intenzivněji snažili infiltrovat do veškerých aktivit. To, že přicházelé lidi a snažili se mezi nás vetřít, aby získali informace, byla dennodenní věc," řekl Sova v první den přelíčení. 

"Pro nás téměř neexistoval způsob, jak eliminovat policisty, novináře nebo lidi, kteří k tomu nepřistupují s dobrým úmyslem, nebo lidi, kteří mají psychický problém a chtějí se realizovat. Jedna z mála metod, které se nám osvědčily, byla jakási cílená dezinformace. Když to zjednoduším, spočívalo to v tom, že lidi posloucháte, naoko jim přizvukujete a čekáte, kam to může zajít," popisoval Sova s tím, že akce vyvolali agenti.

Aktivně například začali hledat místo útoku na vlak. "Jak si policie mohla myslet, že když dělám na dráze a ví se o mně, že jsem anarchista, že jsem mohl provést útok na kolej nedaleko mého zaměstnání?"divil se rozrušeně Sova. A vysvětloval, že má blízko k anarchopacifismu a člověku ani zvířeti by neublížil.

"Od začátku jsme agenty testovali, nechovali se jako normální lidé. Když vám někdo vypráví o zvířecích právech a pak si dá v motorestu svíčkovou, není to normální. A těch paradoxů byla celá řada," řekl Sova. "Aby získali naši důvěru, nabídli nám, ať označíme neonacisty a že jim půjdeme zlámat nohy. To je naprosto nepřípustné," hovořil o roli agentů hlavní obviněný.

Hráli jsme jejich hru

Ignačák se před soudem také obhajoval a mluvil o provokacích ze strany agentů. "Říkali, že vylepováním plakátů se nic nezmění. Dohodli jsme se, že budeme nějakou chvilku jejich hru hrát." A popisuje, že agenti vždy rozhodovali o tom, kdy se někam jelo, a zajišťovali potřebné věci. "Cítím se nevinně, nacházím se ve vazební věznici bez jediného důkazu," řekl.

Další obviněnou je Radka Pavlovská, která se účastnila schůzek organizované skupiny a její plány neoznámila policii. Za nepřekažení trestného činu jí hrozí až tři roky vězení. Poslední obviněnou je Katarína Zezulová, která také byla na některých schůzkách. Navíc byla obviněna z přípravy zločinu násilí proti úřední osobě, za což jí hrozí až 12 let vězení. Podle obžaloby se s Ignačákem a Sovou dohodli, že vyrobí zápalné lahve, které ukryli poblíž squatu na Cibulce. Sloužit měly proti policii či pracovníkům bezpečnostní agentury při vyklízení objektu.

Obě obviněné u soudu jakoukoliv vinu odmítly. Radka Pavlovská se snažila vyvrátit, že by byl její byt klubovnou, kde se její přátelé scházeli, aby naplánovali teroristický útok. "Nikdy jsem nezaregistrovala, že to, o čem mluvíte, by mohlo mít nějaký reálný základ," snažila se popřít celou obžalobu.

Třem anarchistům hrozí až doživotí. Podle policie chystali teroristický útok - čtěte ZDE

"Scházeli jsme se, abychom řešili demonstrace, nikdy v životě jsme neřešili zapalování aut. Petra Sovu znám jako největšího pacifistu, který by nikomu neublížil," řekla Katarína Zezulová, jíž je prý blízký anarchopacifismus. "Nikdy jsem žádnou lahev nepřipravila ani nezakopala. Ani jsem o tom nevěděla," řekla. Byla si prý stoprocentně jistá, že agenti jsou policisté. Například proto, že ji podezřele sledovali. 

Alexandra Ščambová obvinění také odmítla. "Žádných lahví jsem si v autě nevšimla," namítla na tvrzení z obžaloby, že byla v autě, kde se materiál na přípravu zápalných lahví převážel. 

Podle státního zástupce Vladimíra Pazourka budou u soudu vypovídat také dva policejní agenti. Při plánování akce sehráli důležitou roli pod označením VO0101  a VO0105. A právě jejich účast byla podle anarchistů i jejich advokátů tak významná, že přípravu na útok de facto vyprovokovali. Na tom chtějí svou obhajobu založit. "Jsou to dva lidé, kteří skrývají svou identitu a záměrně provokují. A protože toto klienti znají už z minulosti, hráli s nimi tu hru s tím, že uvidí, co z toho vzejde," vysvětloval Petr Šťastný, obhájce Petra Sovy.

Razie proti extremistům začala loni 28. dubna.

Související