Česká policie v polovině července dopadla v Praze jednoho ze šéfů kalábrijské mafie Franceska Bonavitu, uvedly ve čtvrtek televize Nova a Prima. Mluvčí policejního prezidia Markéta Janovská sdělila, že zadržen byl významný 69letý člen zločinecké organizace, který je hledán v Itálii. Muž nyní podle mluvčí čeká v cele na výsledky předávacího řízení.

Podle Novy žil Bonavita v Česku několik měsíců, policie ho zadržela v pražských Dejvicích. "V Itálii mu hrozí až 26 let odnětí svobody," řekla televizi Janovská. Bonavita je v Itálii obviňován ze zločinného spolčení, stál prý v pozadí řady pochybných obchodů, uvedla Nova.

Česká policie od konce června během dvou týdnů vypátrala celkem pět mužů hledaných pro různé zločiny. S výjimkou Bonavity byli zatčení z Česka. Jeden z nich byl kvůli drogovým zločinům mezi nejhledanějšími lidmi Evropy.

Většinu ze zmíněných Čechů zadrželi policisté ve spolupráci s kolegy z ciziny na různých místech světa. Pětačtyřicetiletého Čecha odsouzeného v Česku za zpronevěru se podařilo chytit koncem června v Dominikánské republice. České policii se muže povedlo vypátrat a s pomocí dominikánské policie zadržet. Podle Janovské je muž vyšetřován ještě pro jiné zvlášť závažné hospodářské zločiny a je závislý na drogách.

Spojitost s drogami má i další dopadený, 44letý muž odsouzený za obchod s drogami. Figuroval na stránkách nejhledanějších osob v Evropě. "Podařilo se ho zadržet díky velice dobré spolupráci policistů z odboru pátrání policejního prezidia a francouzských policistů ve Francii," doplnila mluvčí.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Po celé Evropě cestoval také 49letý Čech, na kterého byl vydán evropský zatykač kvůli praní špinavých peněz. Zadržen byl 11. července v Německu, ale původně byl vypátrán ve Španělsku. "Shodou okolností, když se připravoval zásah španělské jednotky cíleného pátrání, odjel hledaný do Spolkové republiky Německo, kde byl následně zadržen," uvedla mluvčí.

Daleko neutekl 40letý muž, na kterého vydal zatykač pro rozsáhlou hospodářskou a majetkovou trestnou činnost ostravský soud. "Policisté muže zadrželi první prázdninový den na zahradě rodinného domu v Praze 6. Zadržený byl příchodem policistů překvapen a nekladl odpor," sdělila Janovská.