Nejvyšší správní soud (NSS) s konečnou platností potvrdil, že fotovoltaická elektrárna v ptačí oblasti u Moldavy na Teplicku dostala stavební povolení v rozporu se zákonem. Soud totiž zamítl kasační stížnosti společnosti Talwin a Městského úřadu Duchcov.

Informovala o tom Kancelář veřejného ochránce práv. Někdejší ombudsman Pavel Varvařovský podal v roce 2012 kvůli solárům v ptačí rezervaci vůbec první a zatím jedinou žalobu ve veřejném zájmu. 

Elektrárna je v provozu od roku 2010. Povolení ke stavbě vydal Městský úřad v Duchcově. Nejvyšší správní soud před týdnem odmítl kasační stížnost městského úřadu a potvrdil, že k vydání povolení chyběly požadované výjimky a souhlasy, které stavba v chráněné přírodní oblasti vyžaduje.

"Až dostaneme rozhodnutí soudu, tak se s ním bude muset stavební úřad vypořádat," řekla tajemnice Městského úřadu Duchcov Renata Kounovská. "Samozřejmě to asi budeme konzultovat s krajským úřadem, ale v současné době nemohu odpovědět na to, jak bude stavební úřad dál postupovat," uvedla. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Výstavbou elektrárny byl navíc porušen stavební zákon. "Fotovoltaická elektrárna byla umístěna v nezastavěném území, pro které neexistoval schválený územní plán, čímž rovněž došlo k porušení stavebního zákona," doplnila mluvčí současné ombudsmanky Anny Šabatové Iva Hrazdílková.

Šabatová se dále domnívá, že výroba elektrické energie z fotovoltaiky je především ekonomickým zájmem vlastníka elektrárny. Takovou stavbu nelze umístit do nezastavěného území bez schváleného územního plánu a bez potřebných souhlasů či výjimek týkajících se dopadů na životní prostředí.

Případ má i trestní rovinu. Za chybné rozhodnutí dostaly půlroční podmínku dvě duchcovské úřednice. Minulý týden jejich trest definitivně potvrdil Nejvyšší soud.

Elektrárnu u Moldavy postavila chomutovská firma Talwin, v níž měl v době výstavby podíl odsouzený bývalý senátor Alexandr Novák. Dnes většinu firmy vlastní společnost Lombaroy, zapsaná na Kypru.