Ruský anarchista a student etnologie Igor Ševcov nebude vyhoštěn z České republiky. Místo toho mu Vrchní soud v Praze udělil alternativní trest.

"Ševcov se odsuzuje k trestu zákazu účasti na sportovních akcích a na demonstracích anarchistického hnutí po dobu tří let," řekl předseda senátu Petr Píša s tím, že trestný čin natáčení sprejerství mu byl prokázán. Ševcov natáčel sprejování na zeď ruzyňské vazební věznice a slovně v tom sprejera, dalšího anarchistu Lukáše Borla podporoval. A desítky anarchistů teď Ševcova přišly podpořit k soudu.

Předseda senátu Píša rozhodnutí vysvětlil tím, že Ševcov řádně studuje vysokou školu. "A jako velice dobrý student, což je podstatná okolnost. Pokud by byl vyhoštěn, představovalo by to velký zásah do jeho života a vznikla by velká otázka, jak by mohl dále ve studiu pokračovat," odůvodnil zmírnění trestu předseda senátu.

Ševcova se u soudu ve stejném duchu zastal Marek Jakoubek, šéf katedry, kde studuje etnologii. "Ševcov je dobrý, svědomitý, pečlivý student. Je to vášnivý diskutér, ale jinak skromný člověk, který má k násilí velmi daleko," řekl před soudem Jakoubek.

Kdyby to neudělal Rus, k soudu to nepůjde

Ševcovův advokát Pavel Kožoušek považuje verdikt za částečný úspěch. "Ale je to přeci jen úspěch, když si vezmete, že na začátku byl obviněn z útoku na dům ministra obrany," řekl.

"Domnívám se, že kdyby tento čin nespáchal Rus a navíc anarchista, tento čin by se k soudu vůbec nedostal," dodal advokát.

Jeho druhý obhájce Pavel Čižinský před verdiktem prohlásil, že vyhoštění je nepřiměřeně přísné. "Igor Ševcov je politický aktivista a v domovském Rusku může být s vysokou pravděpodobností pronásledován a perzekvován," dodal druhý obhájce Pavel Čižinský. "Trest vyhoštění může být stejně přísný jako odnětí svobody."

Organizovaný akt odporu

Státní zástupkyně naopak prohlásila, že odvolání je nedůvodné a trest vyhoštění je správný. "Obžalovaný spáchal úmyslný trestný čin na území republiky, aniž by byl příslušníkem České republiky a měl povolení k trvalému pobytu," řekla státní zástupkyně.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Ševcov byl před rokem zatčen a odseděl si tři měsíce ve vazbě. Policie ho podezřívala z útoku zápalnými lahvemi na dům, v němž bydlí ministr obrany Martin Stropnický a jeho rodina. Městský soud ale nakonec studenta očistil na žádost státní zástupkyně, která přiznala, že na odsouzení není dostatek důkazů.

Vyhoštění ale soud tehdy nařídil kvůli tomu, že Ševcov natočil, jak jiný muž sprejuje anarchistický text na zeď ruzyňské věznice. A podle prvoinstanční soudkyně Blanky Bedřichové bylo natáčení sprejerství "organizovaným odporem proti aktu státní moci". S nahrávkou se podle soudu mohlo díky zveřejnění na internetu seznámit "blíže nezjištěné množství osob" − tím soudkyně odůvodnila, proč student nedostal pouze peněžitý trest nebo veřejně prospěšné práce.

Související