Boj velvyslance USA Andrewa Schapira proti korupci v ČR je podle prezidenta Miloše Zemana pokrytecký. Zeman to zdůvodnil tím, že Schapiro získal diplomatický post jako dík za sponzorství kampaně prezidenta Baracka Obamy, což je prý určitý druh korupce. Zeman to v neděli uvedl v rozhovoru pro Parlamentní listy. Reakci velvyslance USA se zatím nepodařilo získat.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Sponzorství samotné za korupci nepovažujeme, ale za korupci už můžeme považovat to, že je pak sponzor odměněn velvyslaneckým postem. Pak lze vyslovit hypotézu, že i pan Schapiro je zapleten do jistého druhu korupce a jeho boj proti korupci v České republice je poněkud pokrytecký," uvedl Zeman.

Řekl také, že Schapiro se jen považuje za bojovníka proti korupci a že zlepšení jejich vzájemných vztahů nelze očekávat. "Ale záleží na výsledku amerických prezidentských voleb. Záleží na tom, koho bude pan Schapiro tentokrát sponzorovat, a tak není vyloučeno, že možná dlouho už velvyslancem nebude," dodal. Schapiro v minulých prezidentských volbách podporoval kandidáta Demokratické strany, jeho nástupcem by se však nyní mohl stát republikánský kandidát Donald Trump.

Napjaté vztahy mezi Zemanem a Schapirem se datují zejména od loňského dubna. Americký velvyslanec kritizoval Zemana za to, že jako jediný prezident země EU jel na ruské oslavy konce druhé světové války, zatímco ostatní tuto akci bojkotovali kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu. Zeman poté Schapirovi vzkázal, že má dveře na Hrad zavřené.

Zeman rovněž kritizoval amerického miliardáře George Sorose, jemuž jeho odpůrci vytýkají podíl na organizování režimních převratů z poslední doby. Podle Zemana se možná taková změna připravuje i v Česku.

"Některé jeho (Sorosovy) aktivity jsou přinejmenším podezřelé a nápadně připomínají vměšování se do vnitřních záležitostí. Organizovat tzv. barevné revoluce v jednotlivých zemích je sice zajímavý koníček, ale těm zemím to přináší víc škody než užitku. Podívejte se, jak dopadla Ukrajina po Majdanu, a takové Majdany se připravovaly nebo připravují v řadě zemí, možná i v případě České republiky," řekl prezident.

Související