Radnice Prahy 5 zamýšlí na Hořejším nábřeží nedaleko železničního mostu stavbu obřího tzv. ruského kola. Zábavní atrakce plnící i roli vyhlídkového místa má na výšku měřit 60 metrů, podobně jako ruská kola v Paříži či Vídni. Ve čtvrtek návrh schválili radní Prahy 5.

Kolo by mohlo fungovat od 1. ledna 2017. Provozovala by ho soukromá firma a za pronájem pozemku by platila radnici měsíčně 56 500 korun.

Kvůli zákazu segwayů v Praze chce jejich asociace podat žalobu na město. Žádá kompenzaci za škodu - čtěte ZDE

Projekt má mít jméno Prague Wheel. Cílem je, podle důvodové zprávy materiálu, pozvednout atraktivitu smíchovského nábřeží.

"Realizací projektu vznikne ve středoevropském kontextu zcela ojedinělá lokalita, jejíž význam dramaticky převýší význam dnes existujících turistických cílů, kterými jsou
pražská zoo, Pražský hrad či petřínská rozhledna, s roční návštěvností lehce nad
jeden milion návštěvníků," píše se v materiálu.

"Na druhé straně řeky to žije, ale u nás to tak není. Abychom dění oživili, chtěli bychom tam něco zajímavého, co by pravidelně přitahovalo zájem nejen Pražanů, ale i turistů," říká starosta Prahy 5 Radek Klíma v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Kolo by stálo na části dnešního dětského hřiště. Při výstavbě bude demontována část herního zařízení umístěného vedle hřiště. Stromy káceny být nemají.

"Naší podmínkou je, že dětské hřiště musí zůstat zachováno, areál o hřiště nepřijde," uvádí Klíma.

Zda bude na Smíchově obří kolo stát, není jasné. Radnice totiž bude potřebovat řadu souhlasných stanovisek, mimo jiné od pražských památkářů.

Místo se navíc nachází v pražské památkové rezervaci, kde se výškové stavby zpravidla stavět nesmějí. Výjimku však podle Klímy mohou dostat rozhledny a podobné typy staveb. "Takže to není tak, že by se tam kolo postavit nesmělo," tvrdí.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nájemné se soukromým provozovatelem kola má být sjednáno na deset let, tedy do 31. prosince 2026, s právem na prodloužení této doby za stejných podmínek na dalších deset let.

Žádost o pronájem části pozemku vznesla firma Timsbury Capital.

Ta byla podle serveru www.justice.cz do obchodního rejstříku zapsána teprve 7. dubna 2016.

Záměr kritizuje opozice v Praze 5. Nápad označila za megalomanský. "Už jen to, že má stát na místě dětského hřiště, je skandální. Do této lokality je to zcela nevhodné - dopravní dostupnost je špatná, ekonomicky je to nevýhodný projekt a ubude část veřejného prostranství," řekl opoziční zastupitel a donedávna místostarosta Prahy 5 Lukáš
Budín (SZ).