ANO zaskočilo sociální demokraty, když v úterý navrhlo zařazení nového bodu na schůzi Poslanecké sněmovny. V něm chce, aby ve středu 29. června vystoupil ve sněmovně vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan a také končící šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta. "Vůbec nám nic takového neříkali, to je asi ta nová koaliční spolupráce," divili se sociální demokraté úternímu návrhu hnutí. 

"Chceme tento bod prosadit na jednání v tomto týdnu," oznámil předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek. "Věřím, že se podaří tento bod prosadit," přidal se k němu ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán, který je v hnutí ANO tím, kdo nejvíce protestuje proti policejní reformě, jejíž součástí je i zásadní změna práce protimafiánského útvaru.

Podle něj dochází v přímém přenosu k likvidaci tohoto útvaru, který bojuje proti korupci a organizovanému zločinu. "Policejní prezidium nedokáže vysvětlit, proč něco takového chystá a jak to má fungovat. A do toho špičkoví policisté, kteří celý život obětovali boji proti závažnému zločinu, přišli s mimořádně vážným obviněním policejního prezidenta a žádali, aby mohli toto obvinění přednést poslancům," uvedl Pelikán, podle kterého policistům už nic jiného nezbývalo.

Koaliční sociální demokraté jsou proti zařazení takového bodu a tvrdí, že jim o tomto úmyslu ani nikdo neřekl. "Ptal jsem se pana Faltýnka, ale nic mi o tom neřekl. To má být asi ta koaliční spolupráce, po které je voláno," uvedl ironicky předseda klubu Roman Sklenák.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podobně překvapený byl také místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který byl přítomný koaličnímu jednání i zasedání vlády. "Na těchto jednáních takový nápad nezazněl, dnes to slyším poprvé, dovolte, abych vyjádřil lítost, že za celou dobu jednání jsme takový návrh neslyšeli. Dohodli jsme se na vládě, že ministr vnitra Milan Chovanec předloží do týdne, čtrnácti dnů zprávu o reorganizaci policie," řekl Zaorálek.

Hnutí ANO se už jednou snažilo neúspěšně přenést celou věc na parlamentní půdu. Minulý týden místopředseda výboru pro bezpečnost za ANO Bronislav Schwarz svolal tento výbor, kde měl Ištvan i Šlachta vystoupit, ale poslanci neschválili ani program jednání a nikdo z dvojice tak nedostal možnost promluvit.