Asociace Segway ČR zvažuje v případě zákazu provozu segwayů podání žaloby na Prahu. Domáhat se bude zaplacení vzniklých škod. Řekla to v úterý mluvčí asociace Zuzana Eliášová. Asociace rovněž magistrátu zaslala v rámci připomínkového řízení své námitky. Stejně tak je mohou ještě během úterý poslat radnice, firmy nebo občané. Praha plánuje zákaz provozu v památkové rezervaci zhruba od poloviny srpna. Asociace sdružuje 25 firem.

"Máme smlouvy, nájmy prostor, reklamu zaplacenou na rok, dopředu nasmlouvány rezervace turistů, a když vezmete, že jeden segway stojí i přes 200 tisíc korun, tak škody členů asociace půjdou v součtu do desítek milionů," řekla Eliášová. O svá zaměstnání podle ní přijde asi 300 lidí.

Magistrátu v rámci řízení poslala asociace připomínku, další prý zaslaly některé firmy samostatně. Zdůrazňují právě výše zmíněné aspekty. Zároveň asociace upozorňuje na to, že její členové již dlouhodobě upozorňují na problémy, které město ani Praha 1 prý neřeší. "Jak může být v centru denně 35 Rusů, kteří nabízí jízdy bez povolení? To jsou ti, co lidem vadí... Nikdo nehlídá dodržování tržního řádu," řekla Eliášová.

Půjčovny segwayů, obyvatelé i městské organizace mohou námitky v připomínkovém řízení podávat do úterní půlnoci. "Poslední připomínky budeme oficiálně přijímat elektronicky do 24.00, poštou ve středu v podatelně," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Od městských částí podle něj přicházejí souhlasná stanoviska a například Praha 2, Praha 7 a Praha 8 žádají rozšíření zákazu i o některé části jejich území mimo památkovou rezervaci.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Magistrát začne připomínky vyhodnocovat a zpracovávat.

Zákaz provozu vozítek segway by pak mohl podle dřívějšího vyjádření náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) začít platit ve druhé polovině srpna.

Provoz chce město regulovat nařízením, které schvaluje rada, souhlas pražského zastupitelstva není třeba. Pražská památková rezervace pokrývá celou Prahu 1 a část Prahy 2. Do památkové rezervace patří okrajově i části Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6, Prahy 7 a Prahy 8. V Praze 7 má zákaz platit na celém jejím území. Záměrem je zakázat provoz segwayů na chodnících, stezkách pro cyklisty a chodce a v pěších a obytných zónách.