Vládní strany se teprve pozvolna vzpamatovávají z koaliční krize, která vypukla kvůli reorganizaci policie, a už je před nimi další spor. Ve středu budou poslanci ve druhém čtení projednávat zákon o střetu zájmů, jenž může značně omezit podnikání ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. A sociální demokraté už dříve slíbili, že chtějí zákon co nejpřísnější.

Ve sněmovně už se sešlo několik návrhů, které by citelně zasáhly do byznysu Babišova holdingu Agrofert. Čerstvou novinkou je návrh opozičního poslance Martina Plíška z TOP 09, který zakazuje firmám, kde člen vlády drží více než čtvrtinu akcií, čerpat dotace a investiční pobídky.

"U těchto dotací záleží pouze na rozhodnutí příslušného státního orgánu, zda dotaci poskytne. A reálně hrozí, že úředník přihlédne k tomu, že jde o firmou ovládanou nebo vlastněnou členem vlády. To je nežádoucí a nepřípustné," myslí si Plíšek.

Další z jeho návrhů – aby firmy ze čtvrtiny vlastněné ministrem nesměly soutěžit o veřejné zakázky – podpořil i vlivný ústavně právní výbor.

O stopce pro veřejné tendry se již letos jednou neúspěšně jednalo, tehdy nicméně Babiše zachránila sociální demokracie právě s odkazem na to, že takové omezení patří do zákona o střetu zájmů.

"Sociální demokracie je připravena hlasovat tak, aby se zpřísnil zákon o střetu zájmů a zpřísnily se podmínky, které se týkají podnikání členů vlády," uvedl tehdy premiér Bohuslav Sobotka.

Žádná média, ministře

Na Babiše míří také návrh, aby člen vlády mohl vlastnit maximálně 40 procent akcií firmy. A vůbec žádný podíl v médiích – Babišův Agrofert ale vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a vlastní i rádio Impuls. Tyto nápady přitom pocházejí z dílny ČSSD.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Novinky by platily až od příštího volebního období. Babiš tvrdí, že ho zákon ušitý proti jeho podnikání nechává chladným. "Mně je to jedno. Pokud mají pocit, že musí dělat zákony proti Babišovi, tak mně to v kampani jenom pomůže," řekl Babiš v nedávném rozhovoru pro HN.

Zároveň však tvrdí, že o podnikání v médiích, které mu hodlá ČSSD zakázat, by přišel nerad. "Jsem s tím spokojený. Nebudu celý život v politice a média jsou zajímavá, je tam potenciál. Je to byznys, který se mění a vydělává peníze," dodal Babiš.