Odcházející šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta a ředitel ostravské expozitury Jiří Komárek chtějí ve čtvrtek odpoledne promluvit před poslanci na uzavřeném bezpečnostním výboru. Zatím však stále není jasné, zda jim ministr vnitra Milan Chovanec vůbec mluvit dovolí.

Pokud jim to neumožní, je zde druhá, záložní varianta. Informace, které chce Šlachta poslancům sdělit, jim může předat vrchní stání zástupce Ivo Ištvan.

Nezná ale všechny detaily z vyšetřování, kterými mají disponovat Šlachta se šéfem ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiří Komárek. "A nemůže znát souvislosti," řekl Šlachta.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Šlachta, Komárek a Ištvan chtějí před poslanci mluvit o "brutálních únicích informací", ze kterých vysocí detektivové viní policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Ištvan však musí být nejprve také zbaven mlčenlivosti, a to nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. "Už rozhodl, ale nebudeme to zveřejňovat, dokud se to nedozví bezpečnostní výbor," řekl mluvčí zastupitelství Petr Malý. Je ale pravděpodobné, že Pavel Zeman žádosti vyhověl.

Zatím se nicméně ani neví, zda bezpečnostní výbor vůbec jednání povolí. Členové výboru musí před udělením slova policistům schválit program. A někteří už otevřeně mluví o tom, že program nepodpoří nebo že se bojí vynesení informací, které i na uzavřeném jednání mohou zaznít.