Žalobci chtějí, aby soudkyně Helena Králová poslala bývalou šéfku kabinetu premiéra Janu Nečasovou (dříve Nagyová) na 3,5 roku do vězení. Jde o stejný trest, jaký současné manželce Petra Nečase v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství navrhli loni, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 vynesl první, zprošťující, rozsudek.

Stejné tresty jako v loni navrhli také dalším obžalovaným. Bývalým ředitelům Vojenského zpravodajství Milanu Kovandovi tři roky a deset měsíců a Ondreji Páleníkovi 3,5 roku vězení, zpravodajce Jana Pohůnka chtějí poslat do vězení na tři roky a čtyři měsíce. "Navrhli stejné tresty jako minule," řekl Kovanda. 

Státní zástupce Rostislav Bajger uvedl, že "považují jednání obžalovaných za vysoce společensky škodlivé". "Dopustili se ho lidé ve vysokých funkcích v organizacích, kde by měl být dodržován výjimečný právní režim," uvedl Bajger. Soudkyně Králová rozsudek vynese v pátek.

Čtveřice čelí obžalobě kvůli sledování bývalé manželky premiéra Radky Nečasové a dvou pracovníků Úřadu vlády. Jana Nečasová, která k soudu ve čtvrtek přišla v doprovodu svého manžela, vinu odmítá.

"Pronesl jsem podobnou řeč jako minule, soudu jsem navrhl, aby klientku zprostil obžaloby," pronesl Nečasové advokát Eduard Bruna. "Ničeho jsme se nedopustili. Očekáváme zprošťující rozsudek," uvedl Páleník.

Cítí se nevinná

Kauza se k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 vrátila poté, co městský soud zprošťující rozsudek zrušil. Podle odvolacího soudu soudkyně Králová například ignorovala výpovědi svědků či odposlechy hovorů, které údajně dokládaly, že motivem Jany Nečasové bylo získat osobní informace o své sokyni Radce Nečasové.

Advokát Bruna řekl, že jeho klientka odmítá, že by si nějaké informace o bývalé manželce premiéra zjišťovala. "Cítí se nevinná," dodal Bruna.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Odposlechy zaznamenaly třeba to, jak Jana Nečasová mluví o tom, že jí její kartářka řekla, že má Radka Nečasová milence. Tyto informace mohly podle soudu urychlit rozhodnutí Nečase, aby řekl své tehdejší ženě zprávu o rozvodu.

Bývalý premiér Petr Nečas před soudem uvedl, že měl obavy o své blízké, protože už někdy v létě roku 2012 si prý všiml nezvyklého pohybu osob v okolí jeho tehdejšího bydliště. Šlo o dobu, kdy jeho vláda řešila další smlouvu na pronájem stíhaček Gripen. Nečas byl připraven znovu vypovídat také ve čtvrtek. Králová ale jeho další výslech odmítla.